Udostępnij
Skomentuj

Kinkiet zewnętrzny - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Jeśli chodzi o estetykę, to kinkiety zewnętrzne absolutnie nie ustępują wewnętrznym. Ich wybór jednak może być trudniejszy z innych powodów. W tym przypadku bowiem zdecydowanie więcej uwagi należy poświęcić kwestiom technicznym, które zadecydują o tym, czy kinkiet stanie się czymś więcej, niż tylko kosztowną dekoracją.

Podstawy techniczne

Oświetlenie, w tym kinkiety, stosowane na zewnątrz, musi być odporne na wilgoć i kurz. Dla kinkietów na ścianę niezbędne minimum to klasa ochrony IP44. Ten wymóg spełnia zdecydowana większość dostępnych produktów, niektóre jednak zapewniają lepszą ochronę – na takie należy się zdecydować, jeśli doświadczenie podpowiada, że w wybranym miejscu warunki atmosferyczne czy zapylenie będą wyraźnie większe.

Nowoczesna lampa kinkietowa często jest uruchamiana na fotokomórkę – należy się upewnić, że nie tylko same źródła światła i przewody są należycie zabezpieczone, ale że ten sam stopień ochrony dotyczy też innych elementów konstrukcji.

Jakie światło wybrać?

W kinkietach zewnętrznych stosuje się wiele typów źródeł światła. Dziś zdecydowana większość takich lamp wykorzystuje diody LED, ale te mogą różnić się i mocą, i jasnością, i barwą światła, trzeba więc trochę głębiej wejść w szczegóły.

  • Kinkiety na ścianę zewnętrzną przeznaczone do oświetlenia na przykład tabliczki z numerem domu albo jakichś detali architektonicznych, mogą mieć niewielką moc i wcale nie muszą świecić jasno. Wystarczy dioda o minimalnej mocy, by światło pozwoliło dostrzec wszystkie elementy wokół. Należy jednak w takich przypadkach zwykle stosować kinkiety zewnętrzne z rozproszonym światłem.
  • Kinkiet ścienny LED wykorzystany do oświetlenia tarasu czy balkonu będzie zwykle mocniejszy niż dekoracyjny kinkiet z poprzedniego punktu. W tym przypadku również najczęściej wybierane są modele dające rozproszone światło (może to wynikać z konstrukcji samego źródła światła albo specyfiki klosza) o stosunkowo ciepłej barwie, która zapewnia bardziej przytulną atmosferę.
  • Kinkiet zewnętrzny przeznaczony do oświetlenia podjazdu lub bramy musi już być zdecydowanie mocniejszy niż wcześniej wspomniane warianty. W zależności od lokalnych warunków warto zdecydować się albo na kinkiet ze źródłem światła punktowego, albo taki, który rozproszy strumień światła na całą niezbędną szerokość. Z oczywistych powodów w tej roli najlepiej sprawdzi się kinkiet zewnętrzny z czujnikiem ruchu i zmierzchu.

Czy marka ma znaczenie?

Trudno wskazać lidera rynku kinkietów zewnętrznych. Liczących się producentów jest kilku, ale nawet ich produkty często przegrywają konkurencję z tańszymi modelami. Kinkiet zewnętrzny Phillips albo Nowodvorski to rozwiązania, które bardzo mocno promowane są przed dystrybutorów i faktycznie te marki zasługują na swoją renomę.

Warto jednak pamiętać, że sama marka jeszcze nie sprawia, że kinkiet jest dobry. Zastanawiając się nad tym, kinkiet zewnętrzny jakiej firmy warto kupić, należy przez chwilę zapomnieć o badaniu znaków handlowych, a procedurę wyboru zawsze zaczynać od weryfikacji parametrów technicznych. Zamawianie kinkietu na znanym chińskim portalu jest tu może niezbyt dobrym wyjściem, bo tam faktycznie trudno być pewnym jakości, ale już w polskich sklepach można działać nieco swobodniej – przynajmniej każdy kinkiet będzie odpowiednio sprawdzony pod względem zapewnianej ochrony przed wilgocią i kurzem.

Marka zatem ma znaczenie, ale nie warto jej traktować jako podstawowego kryterium wyboru. Kinkiety zewnętrzne – zarówno te nowoczesne, jak i bardziej retro – są produkowane przez wiele firm i zdecydowana większość z nich spełnia przynajmniej minimalne oczekiwania co do funkcjonalności i trwałości.

Odrobina estetyki

Wybierając kinkiety zewnętrzne i zastanawiając się, który z nich będzie najlepszy, warto uwzględnić również kwestie estetyczne. Można zdecydować się na minimalistyczne modele, które z daleka będą prawie niewidoczne, a można też postawić na bardziej dekoracyjne kinkiety. Designerski nowoczesny kinkiet podwójny w kontrastowym kolorze albo kinkiet zewnętrzny retro z rozbudowaną obudową będą przyciągały uwagę również w dzień – w ich przypadku warto zwracać uwagę na detale: dobrze wygładzone krawędzie, dokładność malowania czy ewentualne odpryski.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)