Udostępnij
Skomentuj

Kłódka do piwnicy – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Przechowywanie rzeczy w piwnicach zawsze przysparza nam dodatkowych zmarszczek i koszmarów w nocy. O ile znajdują się tam przedmioty mało wartościowe, ich ewentualna kradzież nie będzie dla nas zbyt bolesna. Gorzej, jeśli mówimy o drogich rowerach, narzędziach czy oponach. Jedynym zabezpieczeniem jest kłódka do piwnicy, dlatego nie warto na niej oszczędzać. Jak wybrać tę odpowiednią, która spełni wszystkie nasze oczekiwania?

Dobra kłódka do piwnicy – cechy charakterystyczne

Istnieją dwa podstawowe rodzaje kłódek, które różnią się budową. Są to kłódki:

 • pałąkowe,
 • trzpieniowe.

Najbardziej znane i popularne są te pierwsze, w których ucho jest wygięte i wchodzi w dwa znajdujące się obok siebie otwory. Kłódki do piwnicy trzpieniowe z kolei mają proste ucho. Są bezpieczniejsze, ale także droższe. Dodatkowo nie zawsze pasują do zamknięcia każdych drzwiczek. Zamknięcie musi być współliniowe, a oba jego elementy znajdować się stosunkowo blisko siebie. Jeśli mamy możliwość zastosowania tego typu zabezpieczenia, nie powinniśmy się wahać. Pamiętajmy o tym, by nigdy nie wybierać kłódki zbyt dużej i na wyrost. Zmierzmy nasze zamknięcie i dopiero wtedy wybierzmy się na zakupy. Jeśli zostawimy wiele miejsca między uchem a bryłą kłódki, sami zapraszamy złodzieja do włamania.

Jaka kłódka do piwnicy?

Kupując kłódkę do piwnicy, zwróćmy także uwagę na inne cechy, takie jak:

 • posiadane atesty antywłamaniowe,
 • materiał wykonania,
 • grubość ucha,
 • długość ucha,
 • wielkość bryły kłódki.

Z reguły im mniejsze i grubsze ucho, tym lepszej jakości jest kłódka. Jest masywniejsza, a potencjalny złodziej nie ma przestrzeni do manipulowania przy zamku. Włożenie przecinaka czy łomu jest praktycznie niemożliwe. Z drugiej strony mamy samą wielkość kłódki do piwnicy. Tutaj z kolei panuje odwrotna zasada – im jest większa, tym lepiej. Zapewnia mocniejsze trzymanie ucha i trudniej jest ją sforsować. Do piwnicy doskonale nadadzą się żeliwne mechanizmy, dzięki odporności na uszkodzenia. Kłódki mosiężne sprawdziłyby się, gdyby były montowane na dworze. W tym przypadku nie mamy raczej do czynienia z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Najlepsza kłódka do piwnicy, czyli jaka?

Producenci kłódek dwoją się i troją, by dostarczyć nam najbardziej zaawansowane i bezpieczne rozwiązania. Poza wyborem produktu spełniającego wyżej wymienione kryteria, warto zainwestować w kłódkę z alarmem. Podczas jej wybierania zwróćmy uwagę na mechanizm, który wywołuje dźwięk. Najlepiej sprawdzą się modele, które alarmują o próbie sforsowania praktycznie od razu. Pamiętajmy, że piwnice są miejscami odosobnionymi, w których nie ma przechodniów, którzy mogliby zwrócić uwagę na próbę kradzieży.

Kłódka do piwnicy – cena stanowi o jej wartości

Najzwyklejsze kłódki możemy kupić już za kilka złotych. Niestety sforsowanie jej zajmie złodziejowi kilka sekund. Modele pd renomowanych producentów z atestami antywłamaniowymi to już znacznie większy koszt. Wersje pałąkowe mogą nas wynieść nawet 80 złotych. Trzpieniowe są nieco droższe, ale jak już mówiliśmy – znacznie bezpieczniejsze. Tutaj szykujmy się na wydatek rzędu 100 złotych. Oczywiście znajdziemy także i droższe modele sięgające ceną 300 złotych. Wiele zależy od samego producenta i rozwiązań przez niego stosowanych. Z pewnością jednak nie polecamy stosowania kłódek bez atestów, a więc i bez jawnie wskazanego producenta. O ich trwałości możemy się przekonać sami. Wystarczy zrobić test i spróbować się samemu włamać do własnej piwnicy.

Kłódka do piwnicy – jaka firma będzie najlepsza?

Na rynku ogólnodostępne są kłódki wielu renomowanych producentów. Wybierzmy markę taką jak:

 • Gerda,
 • OB,
 • Abus,
 • Kabro,
 • Kovix.

Każda z tych firm oferuje kłódki z różnymi atestami. Są trwałe i wytrzymałe, często opatrzone dodatkową gwarancją. Dzięki temu mamy pewność, że nasza własność będzie dobrze zabezpieczona.

Pamiętajmy, że nie tylko sam wybór kłódki jest ważny dla bezpieczeństwa naszych rzeczy przechowywanych w piwnicy, ale także odpowiednia konserwacja mechanizmu. Producent wraz z produktem powinien dostarczyć instrukcję, jak dbać o mechanizm. Nie zapominajmy przestrzegać tych wskazówek.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)