Udostępnij
Skomentuj

Kłódka do roweru – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Rower jest jednym z najczęściej wybieranych form przemieszczania się, zaraz po samochodach. Tak jak auta możemy łatwo zamknąć i włączyć alarm, tak rowery niestety muszą pozostać na dworze o wiele gorzej zabezpieczone. Jak uniknąć kradzieży jednośladu? Najprostszą metodą jest wybranie odpowiedniej kłódki do roweru.

Rodzaje kłódek do rowerów

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli i gatunków zapięć i kłódek, które gwarantują nam większą lub mniejszą ochronę naszych dwóch kółek. Najpopularniejsze produkty to:

  • linki,
  • linki pancerne,
  • łańcuchy,
  • składane zapięcia,
  • kłódki do roweru U Lock.

Kolejność ich wymienienia nie jest przypadkowa. Im dalsza pozycja, tym zapięcie jest bezpieczniejsze i gwarantuje nam, że rower pozostanie na swoim miejscu. Do wyboru mamy także różne metody otwierania kłódek – na kluczyk lub szyfr. Mówiąc o bezpieczeństwie, lepiej jest decydować się na zapięcie z kluczykiem. Kłódka do roweru na szyfr znacznie gorzej ochroni nasz sprzęt, a metod na ich otwarcie bez znajomości kodu jest bardzo wiele. Często wystarczy jedynie kilkanaście sekund, by nasz jednoślad znikł. Jak otworzyć kłódkę do roweru na szyfr? To bardzo proste. Wystarczy jedynie nasłuchiwać charakterystycznego kliknięcia. Niezależnie od tego, jak zakodujemy kłódkę do roweru, wprawiony w bojach złodziej poradzi sobie z nią bardzo szybko.

Jaka kłódka do roweru sprawdzi się najlepiej?

Kupując zapięcie do roweru, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na następujące cechy:

  • ilość miejsca do manipulowania przy zamku,
  • grubość i wytrzymałość materiału,
  • ilość kawałków metalu, które zostały użyte do produkcji zapięcia,
  • jakość samego wejścia na kluczyk.

Obecnie najpopularniejsza jest kłódka do roweru U Lock, które wykonane są z jednego kawałka stali, stąd bardzo ciężko jest je przeciąć. Konieczny byłby naprawdę sporej wielkości przecinak do metalu, co może wzbudzić podejrzenia przechodniów. Niestety tego typu rozwiązania są dość drogie. Z nieco tańszych, ale także całkiem bezpiecznych, możemy wybrać linki pancerne czy łańcuchy. Decydując się na zapięcie łańcuchowe, zakupmy także kłódkę do roweru z alarmem. Przy próbie sforsowania zabezpieczeń, sygnał dźwiękowy odstraszy potencjalnego złodzieja.

Kłódka do roweru – cena

Ile kosztuje kłódka do roweru, która jest porządnie wykonana i zapewni bezpieczeństwo naszym jednośladom? Za zapięciu typu U Lock musimy zapłacić od 100 do nawet 250 złotych. Wydaje się to dość znacznym wydatkiem, ale jeśli posiadamy drogi rower, nie szczędźmy pieniędzy na jego zabezpieczenie. Droższym rozwiązaniem, które także jest bardzo skuteczne to zastosowanie składanych zapięć. Tutaj musimy szykować się na koszt do 300 złotych. Nie mniej wydamy za dobrej jakości łańcuchy pancerne, choć możemy poszukać promocji i nieco tańszych zamienników w cenie około 50 złotych. Najtańsze są linki – te nabędziemy już za 20 złotych w wersji pancernej lub zwykłej.

Kłódka do roweru – jaka firma jest najlepsza?

Mając rower lepszej klasy, nie warto kupować zabezpieczeń od nieznanych producentów lub tzw. „noname”. Choć markowe rozwiązania będą droższe, to dają nam gwarancję bezpieczeństwa. Jedną z najbardziej znanych firm jest ABUS, który produkuje zabezpieczenia opatrzone aż pięcioma patentami bezpieczeństwa. Inne znane marki, które doskonale ochronią nasz rower przed kradzieżą, to Trelock czy AXA. Tańsze i bardziej ogólnodostępne będą linki Citadel czy Secura.

Pamiętajmy, że każda chwila, w której zostawiamy nasz rower bez opieki – pod sklepem, blokiem czy w innym miejscu – może zakończyć się jego kradzieżą. Szczególnie jeśli jest to jednoślad z wyższej półki. Wybór odpowiedniej kłódki do roweru pozwoli nam spać spokojnie i nie martwić się o nasz ukochany pojazd.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)