Udostępnij
Skomentuj

Kłódka z alarmem – jak wybrać? Jaka najlepsza?

By chronić naszą własność, kupujemy najdroższe na rynku zabezpieczenia i kłódki. Coraz popularniejsze stają się kłódki z alarmem, które nie tylko uniemożliwiają dostęp osobom postronnym, ale także odstraszają potencjalnych złodziei i informują nas o próbie włamania. Jak wybrać taki produkt i na co zwrócić uwagę?

Jak działa kłódka z alarmem?

W kłódce znajduje się specjalne miejsce na włożenie baterii. Bez nich alarm nie będzie działał. Standardowo akumulatorki wytrzymują około dwóch lat, choć w dużej mierze zależy to od ich eksploatacji. Istnieje wiele algorytmów włączania sygnału dźwiękowego. Do najpopularniejszych należą:

 • próba bezprawnego otwarcia bez pomocy kluczyka,
 • szarpnięcie kłódką,
 • dotknięcie kłódki któryś z kolei raz bez włożenia do niej kluczyka.

Wybierając odpowiedni model, musimy zwrócić uwagę na moment, kiedy alarm się włączy. Przykładowo kupując kłódkę do piwnicy w bloku, możemy zdecydować się na model, który wydaje dźwięki prawie od razu po dotknięciu. Z drugiej strony, w przypadku szafek na siłownię może dojść do niechcącego dotknięcia przez osobę postronną. Uruchomienie się alarmu od razu będzie bardzo niewskazane, bo może się okazać, że co chwila będziemy musieli kłódkę uciszać. Najwięcej obaw budzi mechanizm wykrywający bezprawne otwarcie mechanizmu. A co, jeśli złodziejowi uda się w jakiś sposób wyjąć najpierw baterie albo zrobi to na tyle sprawnie, że system elektroniczny tego nie wykryje? Nie musimy się jednak martwić. Producenci wprowadzili bardzo innowacyjne i inteligentne rozwiązania. Jedyny problem możemy mieć, jeśli nosimy w pęku wiele kluczy i nigdy nie pamiętamy, który należy do której kłódki.

Gdzie sprawdzi się kłódka z alarmem?

Z pewnością wszędzie tam, gdzie chcemy chronić swoją własność, a przypadkowe dotknięcia czy potrącenia mechanizmu nie powinny występować zbyt często. Kłódka z alarmem do roweru pozwoli nam spokojnie parkować nasz jednoślad pod każdym sklepem czy blokiem. Służą nam do zabezpieczenia:

 • piwnic,
 • magazynów,
 • szafek,
 • motorów,
 • przyczep,
 • skrzynek stojących w miejscach ogólnodostępnych.

Jeśli nie wierzymy w jej skuteczność, warto przy zakupie kłódki z alarmem wykonać jej test. Poprośmy o demonstrację lub samemu spróbujmy ją rozbroić bez pomocy kluczyka. Sprawdźmy jej czułość, reakcję na próby przecięcia czy włożenia w otwór drucika.

Kłódka z alarmem – jaka najlepsza?

Dostępnych jest bardzo wiele modeli, w tym także uniwersalne kłódki z alarmem. Sprawdzą się dobrze do ogólnych zastosowań, by zabezpieczyć piwnicę czy magazyn. Możemy także zdecydować się na dedykowane rozwiązania – chociażby na zapięcie do roweru z alarmem. Taki zakup daje nam większą gwarancję, że producent przemyślał wszystkie zagrożenia dotyczące tego jednego przedmiotu i wdrożył odpowiednie zabezpieczenia. Najlepsze kłódki z alarmem to takie, które:

 • wydają bardzo głośny dźwięk – przynajmniej 110 dB. i więcej,
 • są dobrze słyszalne nawet po przykryciu głośniczka,
 • mają blokadę wyjmowania baterii,
 • są trwałe i wykonane z solidnych materiałów,
 • są czułe i inteligentne.

Jako przykład nieodpowiedniej kłódki do piwnicy w bloku możemy podać mechanizm, który przy pierwszych dwóch dotknięciach wydaje delikatny dźwięk ostrzegawczy, a dopiero za trzecim razem po kilkunastu sekundach zaczyna rozbrzmiewać w pełni. Ten czas wystarczy wprawnemu złodziejowi do rozbrojenia alarmu za pomocą przecinaka do metalu. Bardzo rzadko można kogoś spotkać w takim miejscu. Kradzież przebiegnie więc szybko mimo kłódki z alarmem. Dlatego o wiele lepiej sprawdzą się rozwiązania, które wydają dźwięk praktycznie natychmiast po dotknięciu.

Kłódka z alarmem – jaka firma jest najlepsza?

Producentów jest cała masa. Nie zapominajmy, że tylko wybór renomowanej firmy zapewni nam bezpieczeństwo i kłódkę z alarmem, która ochroni nasz dobytek. Cena także jest zróżnicowana, choć najczęściej – im jest droższa, tym lepsza. Z pewnością możemy polecić takich producentów jak Kovix czy Auvray. Produkty pierwszej z tych firm nie są tanie. Za porządnej jakości kłódkę musimy wydać nawet 200 złotych. Mamy natomiast gwarancję, że bez problemów wytrzyma ona każdą próbę włamania. Tańsze zamienniki kupimy w praktycznie każdym sklepie metalowym. Ceny zaczynają się już od 20 złotych, jednak zanim dokonamy takiego zakupu, upewnijmy się, czy taka kłódka z alarmem na pewno spełnia wszystkie nasze oczekiwania.

Kłódki z alarmem to odpowiedź na coraz częstsze próby kradzieży i włamań, których dokonują wprawni złodzieje. Nie zawsze jesteśmy w stanie sprawdzać codziennie stanu naszej piwnicy, a przechodnie na ulicy nie zawsze spostrzegą kradzież roweru. Tego typu rozwiązania sprawiają, że śpimy pewniej i spokojniej.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)