Udostępnij
Skomentuj

Kołdra zimowa – jak wybrać? Która będzie najlepsza?

Niskie temperatury powodują, że kołdry letnie stają się niewystarczająco ciepłe. Alternatywą dla podkręcania ogrzewania w sypialni jest zakup grubszej kołdry na zimę. Czy to dobre rozwiązanie? Jak wybrać kołdrę zimową?

Kołdra na zimę czy podkręcenie ogrzewania? Co wybrać?

Wiele osób preferuje mocne dogrzewanie pomieszczeń w okresie jesienno-zimowym. Taki komfort cieplny sprawia, że w domu można przebywać wówczas w odzieży letniej i nie przejmować się temperaturą zewnętrzną. Nie jest to jednak rozwiązanie przyjazne dla kieszeni ani dla zdrowia, a szczególnie jeśli chodzi o ogrzewanie w sypialni.

 • Temperatura w sypialni nie powinna być wysoka, bo pogarsza to jakość snu. Nieco chłodniejsze powietrze sprawia, że sen jest bardziej relaksujący, łatwiej się oddycha i wypoczywa.
 • Zbyt wysoka temperatura w sypialni sprawia, że bardzo mocno wysuszają się drogi oddechowe.
 • Ukrop w sypialni nie służy również alergikom.

Alternatywą dla mocnego dogrzewania sypialni jest więc grubsza kołdra na zimę. To rozwiązanie, które zapewni komfort cieplny podczas snu, a nie wpłynie negatywnie na jakość snu lub na drogi oddechowe.

 • Grubsza kołdra na zimę pozwala utrzymywać temperaturę w sypialni na optymalnym poziomie, a to dobre dla zdrowia i dra portfela.
 • Grubsza kołdra zimowa zapewnia komfort cieplny podczas snu nawet w przypadku awarii ogrzewania lub wówczas, gdy wraca się do domu po dłuższej nieobecności.

Jaką kołdrę wybrać? - ciepła kołdra na zimę

Oferta ciepłych kołder jest szeroka i mocno zróżnicowana. Ciepła kołdra przyda się zarówno w wariancie dziecięcym, dla nastolatka, jak również dla dorosłych w formacie jednoosobowym lub dwuosobowym. Wybór możliwych rozwiązań jest bardzo szeroki, dlatego warto zacząć od zdecydowania się na kołdrę we właściwym rozmiarze.

 • Kołdry zimowe dla dzieci – należy dobierać je do rozmiaru dziecięcego łóżka (kołdra powinna być nieco większa niż łóżko). Dla kilkulatka nie warto od razu kupować kołdry w formacie dla dorosłej osoby, bo będzie zbyt duża i zbyt ciężka, by dziecko swobodnie się pod nią czuło.
 • Kołdry zimowe jednoosobowe – idealne na pojedyncze łóżko lub do łóżka dwuosobowego, gdy preferuje się sypianie pod oddzielnymi kołdrami. Kołdry zimowe jednoosobowe bywają dostępne w różnych rozmiarach (na przykład 140 x 200 albo 140 x 220). Warto dobrać jeden ze standardowych formatów, do którego bez problemu dokupimy również pościel.
 • Kołdry zimowe dwuosobowe – idealne do dużych łóżek jednoosobowych i dwuosobowych. Są dostępne w różnych rozmiarach (na przykład 180 x 200 lub 200 x 220). Warto wybrać taki format kołdry, by można było bez problemu dokupić do niej pościel oraz by kołdra mieściła się na łóżku i zapewniała komfort użytkownikom.

Szerokość oraz długość kołdry to jeszcze nie wszystko, co ważne przy wyborze kołdry na zimę. Kluczowy okazuje się materiał wykonania kołdry. Tradycyjne kołdry zimowe były najczęściej wypełnione puchem. Dziś także można kupić ciepłe pierzyny, ale coraz częściej stosowane są kołdry syntetyczne.

 • Kołdra puchowa – tradycyjne rozwiązanie na zimę. Kołdra puchowa jest ekstremalnie ciepła, ale nie każdy może ją użytkować. Problemem może być zarówno alergia na pierze, jak również na roztocza kurzu domowego, dla których kołdry z naturalnym wypełnieniem są doskonałym siedliskiem. Kołdry puchowe sprawdzą się jednak znakomicie u osób nie mających problemów alergicznych, gdyż zapewniają wysoki komfort cieplny, są naturalne, na swój sposób przewiewne i wygodne w użytkowaniu.
 • Kołdra antyalergiczna – bardzo popularne rozwiązanie, które znajduje nabywców zarówno wśród alergików, jak również wśród osób nie posiadających podobnych dolegliwości. Kołdra antyalergiczna ciepła idealnie nadaje się na zimę, ponieważ posiada grubsze, gęstsze i bardziej treściwe wypełnienie, które jest przewiewne i lekkie. Kołdry antyalergiczne zimowe są komfortowe w użytkowaniu i pielęgnacji.

To nie wszystkie kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie kołdry zimowej. Materiał wypełnienia oraz format kołdry są kluczowe, ale warto jeszcze zwrócić uwagę na poniższe cechy:

 • Cena – kołdry zimowe bywają kosztowne, ale jest to inwestycja w komfort cieplny i zakup na lata. Warto zwrócić uwagę nie tyle na samą cenę kołdry, co na stosunek ceny do jakości.
 • Gramatura kołdry – wiele marek podaje gramaturę (ciężar) kołdry w przeliczeniu na centymetr lub metr kwadratowy. Inne firmy podają gęstość wypełnienia lub inny parametr, który pozwala zorientować się, jak ciepła będzie kołdra.
 • Marka – warto sięgać po produkty wiodących producentów, którzy cieszą się dobrymi opiniami w branży.
 • Popularność – warto zwrócić uwagę także na tę kwestię, gdyż chętnie wybierane kołdry są również często recenzowane i można zapoznać się z opiniami innych użytkowników jeszcze przed decyzją o zakupie dla siebie.
 • Ekologiczne certyfikaty – jeśli wybieramy kołdrę z bawełnianym wypełnieniem, a na sercu leży nam zdrowie i ekologia, możemy sięgnąć po kołdrę z bawełny ekologicznej. Podobnie rzecz ma się w przypadku innych włókien, a także pozostałych substancji i materiałów użytych podczas produkcji. Jeśli producent stosuje jakiekolwiek metody ekologiczne lub posiada odpowiednie certyfikaty, to informacje te zamieszcza w opisie produktu oraz na etykiecie.
 • Skala ciepła – wiele marek, które oferują kołdry, posługuje się skalą ciepła TOG. Im wyższy współczynnik TOG, tym cieplejsza kołdra.

Kołdry całoroczne i dwuwarstwowe – czy są dobre na zimę?

Nie tylko kołdry zimowe są dobrym wyborem na chłodniejsze miesiące roku. Kołdra termiczna, dwuwarstwowa i całoroczna także może być dobrym rozwiązaniem. Szczególnie ciekawą opcją wydaje się kołdra termiczna całoroczna oraz kołdra dwuwarstwowa (2 w 1).

 • Kołdra całoroczna – to wariant uniwersalny, który sprawdzi się w większości domów przez cały rok. Kołdra całoroczna ma, najczęściej, współczynnik ciepła TOG na poziomie 7,5 do 9 (dla porównania kołdra zimowa ma ten współczynnik na poziomie od 10 wzwyż). Kołdra tego typu nie sprawdzi się w przypadku osób wrażliwych na chłód i potrzebujących grubszego okrycia na noc.
 • Kołdra 2 w 1 – ciekawe rozwiązanie, które pozwala zamienić dwie kołdry w jedną i odwrotnie. Kołdra tego typu składa się z dwóch niezależnych części, które można oddzielić i użytkować odrębnie (jako dwie cieńsze kołdry) lub spiąć i zyskać grubszą kołdrę na zimę.

Wybór kołdry zimowej nie jest prosty, gdyż od jej grubości i parametrów cieplnych zależy komfort podczas snu. Warto zwracać uwagę na detale oraz parametry, które pozwolą zorientować się we właściwościach cieplnych kołdry i umożliwią dobór idealnej wersji dla siebie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)