Udostępnij
Skomentuj

Kółka do foteli - jakie wybrać? Które będą najlepsze?

Czasem poszukujemy elementów, które w pewien sposób się zużyły, zgubiły lub zniszczyły. Czasem jest to też okazja, by nieco odmienić stary mebel – np. fotel. Czasem również to na kółka zwracamy uwagę przy zakupie nowego fotela lub innego mebla. Poniżej przegląd najczęściej poszukiwanych wariantów.

Kółka do foteli - rodzaje

 • kółka do foteli obrotowych – to chyba najbardziej poszukiwane elementy wymienne foteli biurowych. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów tego typu sprzętu. Dostępne są różne średnice bolca mocującego, najczęściej oscylują one od 8-12 mm. Najbardziej popularną średnicą jest 11 mm. Są to też elementy w sprzęcie biurowym, które najczęściej się zużywają.
 • kółka do foteli z hamulcem – to kolejny przykład bardzo przydatnych kółek. Nie zawsze chcemy przecież, by mebel się przesuwał. W takim przypadku przydadzą się takie kółka, które można zablokować, by uniemożliwić dalszy ruch fotela. Warto sprawdzać opis producenta i rozważyć, czy blokadę uruchamia się i zwalnia łatwo. Zdarza się, że zwolnienie blokady bywa czynnością siłową.
 • kółka do foteli nierysujące paneli to wariant, które bardzo często poszukujemy w trosce stan naszej podłogi. Nierzadko zdarza się, że źle dobrane kółka rysują powierzchnię paneli. Na rynku istnieją jednak kółka, które minimalizują ryzyko tego typu zarysowań. Miękkie kółka do fotela dają gwarancję, że nasze panele nie ulegną zniszczeniu nawet w przypadku długotrwałego użytkowania. Jeśli trapi nas kwestia naszej podłogi można również zabezpieczyć się dodatkowo miękką podkładką pod krzesło.
 • kółka do fotela na dywan lub kółka do fotela na wykładzinę to rozwiązanie jeszcze innego typu. Wiemy, że meble, w szczególności te cięższe, odciskają się na powierzchni dywanu czy wykładziny. Aby nie zniszczyć włókna, można stosować specjalne kółka, które zminimalizują ryzyko odgnieceń i zaciągnięć. Często kółka takie mają specjalną powłokę, która sprawia, że włókna nie przyczepiają się do powierzchni kółek.
 • kółka do foteli tapicerowanych – wykorzystuje się nie tylko do samych foteli, ale też do kanap, narożników, sof czy krzeseł. To doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy przesuwać nasze meble, np. do sprzątania, ale też gdy chcemy szybko przearanżować salon – na przyjście gości lub do pracy czy zabawy. Zazwyczaj w tym przypadku wybiera się kółka kauczukowe do mebli, by uniknąć zarysowań podłogowych powstałych w wyniku przestawiania sprzętów. Te plastikowe mogą bardziej rysować powierzchnię, z którą się stykają.
 • kółka do fotela duże – gdy wybieramy masywniejszy mebel, dobrze jest postawić również na większe kółka. Zwiększy to stabilność mebla, a także będzie gwarantem większej wytrzymałości kółek. Duży mebel ustawiony na małych kółkach może sprawić, że kółka nie będą nam służyły tak długo, jak byśmy sobie tego życzyli.

Kółka do fotela – materiały

 • kółka plastikowe – najlepsze w przypadku wykładzin i dywanów, nie powodują odgnieceń dywanowych. Mogą rysować powierzchnię podłogową, ale sprawdzają się lepiej na wykładzinach niż kółka kauczukowe;
 • kółka kauczukowe/gumowe – materiał, który redukuje ryzyko zarysowań podłogi, są też niezwykle ciche – przesuwanie nie generują niepotrzebnych dźwięków.

Jak zamontować kółka do fotela

Należy zwracać uwagę przy zakupie, by kółka miały odpowiedni bolec montujący. Średnice bolców oscylują między 8 a 12 mm i trzeba wybrać właściwy, który pasuje do specjalnego otworu u podstawy mebla. Różna jest też długość tych śrub mocujących. Należy to wymierzyć lub przeczytać w instrukcji dołączonej zazwyczaj do zestawu meblowego. Dobrze jest też zmierzyć te parametry w starym, zużytym kółku – wówczas będziemy mieli pewność, że zakupimy odpowiedni model. Na szczęście jednak wiele z tych elementów produkowanych jest w standardowym wymiarze, więc i ryzyko pomyłki bardzo się zmniejsza.

Aby zamontować kółka do fotela najczęściej wystarczy ustawić fotel tak, by było nam wygodnie pracować z jego podstawą, a więc dolną powierzchnią. W tej pozycji zdejmujemy stare kółka. Najczęściej istnieją trzy rozwiązania:

 • odkręcamy podstawę (najczęściej kwadratową) łączącą kółko z fotelem;
 • wykręcamy bolec z podstawy fotela;
 • wykręcamy bolec z podstawy fotela i odkręcamy resztę mechanizmu - odpowiednie śruby stabilizujące.

Montażu nowych kółek dokonujemy analogicznie, zgodnie z odpowiednią opcją montażową.

By dokonać prawidłowego montażu najczęściej nie potrzebujemy żadnych skomplikowanych narzędzi poza śrubokrętem. Należy pamiętać, że wszystko należy montować zgodnie z załączonymi do mebli i kółek instrukcjami montażu.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)