Udostępnij
Skomentuj

Komoda drewniana - jaką wybrać? Która będzie najlepsza?

Komody z drewna to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy połączenia praktycznego mebla z eleganckim wystrojem. Ten przydatny sprzęt pozwoli nam uporządkować rzeczy za pomocą praktycznych szuflad.

Komoda drewniana to mebel, który upowszechnił się w drugiej połowie XVIII wieku we Francji. Jej prototypem była drewniana skrzynia. Z czasem w jednej ze ścian montowano szuflady i tak oto nowy mebel zyskiwał coraz większą popularność. Z czasem rozwiązanie to zostało wyparte przez coraz większe systemy meblowe – a w dwudziestym wieku choćby przez meblościanki, choć do dziś jest niezwykle cenionym artykułem.

Drewniana komoda – kiedy przydatna?

Komoda to mebel, który sprawdzi się wielu przestrzeniach naszego domu. To mebel – najczęściej drewniany, który służy do przechowywania wielu rzeczy, najczęściej różnych części garderoby. To mebel typu skrzyniowego z wieloma szufladami. Meble drewniane typu komody mogą mieć kilka szuflad tej samej wielkości lub kilka różnej wielkości, a także część otwartą, witrynową lub tradycyjnie zamykaną.

Dlaczego komoda drewniana – wady i zalety

ZALETY

  • pozwala na łatwe przechowywanie – zarówno drobiazgów, jak i większych przedmiotów;
  • ma różnorodne zastosowanie – nadaje się do łazienki, kuchni, salonu, sypialni, a także do dziecięcego pokoju;
  • jest niezwykle praktyczna, pozwala segregować wkładane do niej przedmioty;
  • można dokupować dodatkowe wyposażenie ułatwiające utrzymanie porządku – jak np. wkład do szuflady, pudełka czy przewijak dla niemowląt na komodę;
  • różne rodzaje materiałów i wzorów pozwalają na dopasowanie do niemal każdego wnętrza – od awangardowych wykończeń do klasycznych, ciepłych aranżacji;
  • modułowość wielu komód pozwala na dopasowanie jej do pozostałych mebli w pomieszczeniu;
  • prosta kubatura pozwala na ustawienie w wielu miejscach z równie dobrym skukiem.

WADY

  • bywa rozwiązaniem stosunkowo kosztownym;
  • zajmuje dość dużo miejsca w przestrzeni mieszkania;
  • jest to mebel dość ciężki, więc trudno go przestawić.

Komody drewniane – gdzie takie meble?

Ze względu na wielość wariantów producent tworzący komody drewniane przystosowuje te meble do użytku w różnego rodzaju pomieszczeniach. Istnieje na przykład komoda drewniana do kuchni, która pozwala na przechowywanie przypraw, produktów, a także garnków czy innych istotnych w kuchni spraw. Komoda drewniana do sypialni z kolei ułatwi porządkowanie bielizny dziennej i nocnej i różnych innych elementów garderoby. Natomiast komody drewniane do salonu to zazwyczaj bardziej kunsztownie wykonany mebel, który oprócz swoich walorów użytkowych posiada również interesujące zdobienia.

Komody drewniane - design

Wiele zależy od tego, gdzie komoda drewniana z szufladami ma zostać ustawiona. Do sypialni, kuchni, łazienki czy pokoju dziecięcego zazwyczaj wybieramy rozwiązania skromniejsze wizualnie, ale za to z dużymi walorami użytkowymi. Zazwyczaj stawiamy na takie białe komody drewniane, które doskonale dopasują się do tego typu przestrzeni, będą neutralne, a równocześnie pomocne. Do salonu wybieramy zazwyczaj dużo nowocześniejsze rozwiązania – często jest to komoda z litego drewna wraz z bogatymi zdobieniami lub o niebanalnej kubaturze.

Jeśli chodzi o design, nie bez znaczenia jest materiał. Dużą popularnością cieszą się komody drewniane sosnowe, które zazwyczaj nie są kosztownym rozwiązaniem, a doskonale wpisują się w ciepłe wnętrza domów i mieszkań. Nieco bardziej kosztownym rozwiązaniem bywają komody z drewna dębowego, które jednak zazwyczaj charakteryzują się niezwykłą wręcz starannością, jeśli chodzi o wykonanie.

 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)