Udostępnij
Skomentuj

Komplet roboczy - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Odzież robocza to podstawowe narzędzie pracy w każdym zakładzie przemysłowym i nie tylko. Doskonale sprawdza się u mechaników, malarzy pokojowych czy pracowników produkcyjnych hali fabrycznej. Wybór dobrze dopasowanego i odpowiedniego kompletu roboczego do danej pracy nie musi być wcale rzeczą łatwą i szybką. Dlatego warto przeczytać nasz poradnik i dokonać dobrego wyboru.

Odzież robocza a odzież ochronna

Co ważne, należałoby zacząć od rozróżnienia odzieży roboczej od odzieży ochronnej, gdyż wbrew pozorom nie są to dwa te same rodzaje ubrań i nie można ich stosować zamiennie, jako synonimy. Całą specyfikację ubioru specjalistycznego używanego w pracy i regulowanego przepisami BHP można podzielić na cztery części: czynnik, przed którym chroni dane ubranie; certyfikacja, jaka jest lub nie jest wymagana; możliwość dostosowania estetycznego do warunków pracy oraz stosunek noszenia do odzieży własnej. Biorąc więc pod uwagę statystyczną odzież roboczą, jest ona funkcjonalna głównie przeciwko zabrudzeniom, podczas gdy odzież ochronna może osłonić nas przed substancjami szkodliwymi dla zdrowia. Przy stosowaniu i kupowaniu odzieży roboczej certyfikacja nie jest wymagana, podczas gdy w przypadku odzieży ochronnej mamy niezbędną certyfikację pod kątem zagrożenia, które ma niwelować. Rzadko kiedy mamy również możliwość jej estetycznego dopasowania, podczas gdy odzież robocza występuje w wielu wariantach między innymi kolorystycznych. Jest też czwarty aspekt, a więc stosunek do odzieży własnej. Odzież robocza zazwyczaj ją zastępuje, natomiast odzież ochronna jest używana na odzież własną, by ją chronić.

Podział ubrania roboczego

Podstawowy podział opiera się o kryterium przynależności ubrań roboczych kompletów do określonej grupy asortymentowej. Zatem odzież roboczą możemy podzielić na:

Ten klasyczny podział nie odróżnia się znacząco zatem od normalnego podziału odzieży własnej.

Kryteria wyboru kompletów ubrań

Zatem od czego zacząć, gdy musimy podjąć decyzję i kupić odpowiednie ciuchy robocze do pracy, które spełniać będą wymogi co do ubrań BHP? Przede wszystkim strój roboczy i jego cena nie mają tak wielkiego znaczenia. Oczywiście każdy chciałby kupić coś tańszego niż droższego, jednak zaczynanie wyboru od szukania najtańszych produktów jest bezcelowe. Muszą bowiem one działać przede wszystkim skutecznie. Kupowanie ubrań, które po krótkim czasie przestaną pełnić swoją funkcję jest pozbawione sensu.

Jak wybrać komplety robocze?

Przede wszystkim musimy przeanalizować do czego jest on nam potrzebny i jakie cechy musi mieć – słowem przed czym powinien nas chronić i na co być odpornym. Po drugie, należałoby pomyśleć o sposobie noszenia oraz warunkach, w jakich przyjdzie nam (lub pracownikom) go nosić. Dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na komplety robocze ocieplane, ale także na komplety przeciwdeszczowe robocze oraz na zimowe komplety robocze. Z drugiej strony warto także mieć świadomość, że wysoka cena nie zawsze odpowiada wysokiej jakości kompletów roboczych. Należy zatem także brać pod uwagę stosunek jakości do ceny. Istotną kwestia są także rozmiary danych ubrań, gdyż muszą być one dostosowane do każdego z pracowników z osobna. Ważne, by produkt spełniał wymogi BHP oraz był wygodny. Jeśli bowiem pracownik będzie zmuszony pracować w nim kilka lub kilkanaście godzin, musi mieć komfort wykonywania prac fizycznych.

Wybór najlepszego kompletu roboczego jest trudny. Dlatego warto wziąć pod uwagę jego podstawowe cechy i dopasować je do swoich potrzeb. Nigdy nie oszczędzajmy na zakupie odzieży roboczej czy ochronnej, jednak zawsze sprawdzajmy także stosunek jakości do ceny i nie przepłacajmy. Należy zatem wybrać dobrą firmę produkującą odzież roboczą i poszukać kompletów roboczych, które zadowolą pracowników i dadzą im pełnię możliwości oraz bezpieczeństwa.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)