Udostępnij
Skomentuj

Kosiarka spalinowa do 1200 zl - jak wybrać? Jaka najlepsza?

To, że trawa na boisku jest, każdy widzi. W prawdzie, nie zdradzimy sekretu profesjonalistów, dbających o murawę PGE Narodowego, ale możemy doradzić jak kupić dobrą kosiarkę spalinową do 1200 zł. Wszystkich ogrodników z zamiłowania i z konieczności, zapraszamy do lektury.

Rynek proponuje nam coraz nowocześniejsze, bardziej ergonomiczne i ekonomiczne wersje kosiarek spalinowych. Do nas należy wybranie najbardziej optymalnego modelu. Stajemy przed wyborem marki, mocy, silnika oraz przed rozwiązaniem dylematu jakim jest obecność lub nieobecność napęu. Ważne jest również, aby znaleźć taką kosiarkę, która pozwoli na wygodne nią operowanie nawet na nierównym terenie. Analizę wszystkich tych opcji znajdziesz w dalszej części artykułu.

Kosiarka spalinowa, a może elektryczna?

Zasadniczo rynek kosiarek można podzielić na dwie części: rynek kosiarek spalinowych oraz rynek kosiarek elektrycznych. Pierwszy rodzaj kosiarek, będzie przydatny przy koszeniu dużych powierzchni.

Niewątpliwą zaletą kosiarek spalinowych jest wygoda, a jeżeli kosiarka jest duża to możemy liczyć na szybszą pracę, dokładniejsze koszenie i radzenie sobie nawet z wyższą trawą. Dobrym pomysłem jest wybranie kosiarki z dużym koszem na trawę. Kosiarka bez kosza jest dobrym pomysłem tylko wtedy, gdy koszona powierzchnia nie jest zbyt duża. Dodatkowym atutem jest również mulczownik, który mieli trawę i pomaga zaoszczędzić sporo miejsca w koszu.

Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że kosiarki spalinowe są bezpieczne z racji braku rozciągających się kabli. Natomiast, kosiarki elektryczne są bardziej ekologiczne i cichsze, aczkolwiek nie radzą sobie z wysoką trawą oraz większymi powierzchniami. Co więcej, utrzymanie przedłużaczy staje się conajmniej kłopotliwe.

Podsumowując, jeżeli potrzebujesz kosiarki która pomoże Ci się uporać z większym terenem, zdecydowanie powinieneś wybrać kosiarkę spalinową.

Moja pierwsza kosiarka – jaki silnik wybrać?

 

image

Istotną kwestią dotyczącą wyboru kosiarki spalinowej jest posiadanie przez nią silnika dwu lub czterosuwowego. Kosiarka spalinowa z silnikiem dwusuwowym wykorzystuje więcej paliwa, jak również emituje więcej hałasu i spalin. Niemniej jednak kosiarka z tym silnikiem jest lżejsza i łatwiej nią manewrować. Silniki czterosuwowe emitują mniej spalin, jednak z powodu jej ciężaru nie można nią tak łatwo manewrować.

Najbardziej optymalną mocą dla kosiarki spalinowej jest przedział od 4 do 6 KM. Bardzo często taka moc, łączona jest z szerokością koszenia ok. 50 cm, co pozwala na objęcie sporej powierzchni trawy. Należy pamiętać, że kosiarki z napędem potrzebują więcej mocy, więc należy to brać pod uwagę przy wybieraniu konkretnych urządzeń.

Kupując kosiarkę spalinową, warto zainteresować sięrozwiązaniem, które ułatwia włączenie silnika. Na rynku dostępna jest kosiarka z silnikiem Briggs & Stratton z systemem InStart. Zamiast szarpać linkę rozrusznika, wystarczy włączyć silnik przyciskiem start. Pozwala na to zintegrowana bezpośrednio z silnikiem bateria litowo-jonowa. W ten sposób połączono moc i wydajność silnika spalinowego z bezproblemowym jego włączaniem. Jest to niewątpliwe udogodnienie i warto zwrócić uwagę na ten aspekt przy zakupie kosiarki spalinowej.

Kosiarka spalinowa z napędem czy bez?

Komfort pracy z kosiarką jest najprawdopodobniej najwyżej stawianą zaletą dobrego urządzania i w dużej mierze dotyczy tego, czy kupimy kosiarkę z napędem czy bez.

Mówiąc o kosiarce z napędem mamy na myśli urządzenie, którego nie musimy pchać ponieważ posiada automatyczny napięd na koła. Naszym jedynym zadaniem jest sterowanie kosiarką na zakrętach.

 

image

Kosiarka spalinowa z napędem automatycznym może zostać skonstruowana na kilka sposobów, a podział ten dotyczy przede wszystkim użytego mechanizmu. Do czynienia możemy mieć bowiem z urządzeniami wyposażonymi w przekładnię ślimakową bądź kątową. W pierwszym typie za napęd odpowiada wirnik śrubowy (tak zwany ślimak) oraz koło zębate (nazywane ślimacznicą). Działanie przekładni opiera się na tarciu, które prowadzi do przeniesienia mocy. Jeżeli zaś chodzi o przekładnie kątową to jest ona rozwiązaniem dużo wygodniejszym. W skład przekładni kątowej wchodzą dwa koła zębate napędzające pasek. Pasek zaś, odpowiada za przeniesienie napędu na koła. Mechanizm ten jest prostszy od pierwszego rozwiązania, a co za tym idzie – tańszy. W droższych kosiarkach montowany jest także wał kardana, który wyróżnia się sporą wytrzymałością i odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia. Napęd może być zamontowany na przednią i tylnią część. W przypadku nierównego terenu, polecane są mechanizmy, które napędzają tylne koła. Takie rozwiązanie umożliwia szybszą i płynniejszą pracę. Kosiarki bez napędu to urządzania które niejako sami musimy wprawić w ruch – czyli pchać. Nie powinien to być duży problem, ponieważ takie są one dużo lżejsze. Taki rodzaj kosiarki spalinowej pozwoli dobrze kosić powierzchnie trudno dostępne, z dużą ilością zakamarków i ciasnych przestrzeni. 

Nalepsi producenci kosiarek spalinowych 

Nie ma wątpliwości, że najbezpieczniej wybrać kosiarkę spalinową renomowanego producenta. Nie ryzykujemy słabą jakością wykonania oraz komplikacjami związanymi z gwarancją. Dobrym rozwiązaniem jest wybór kosiarek firm Honda lub Husqarna. Kupując urządzenia tych firm mamy pewność, że nie zepsuje się ono w krótkim czasie. Co więcej, oba przedsiębiorstwa dostarczają na rynek na tyle zróżnicowane urządzenia, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Równie dobrym wyborem może okazać się zakup kosiarki spalinowej NAC lub Stiga z napędem. Są to urządzenia tańsze niż wspomniane wcześniej, ale równie dobre.

Jaką kupić kosiarkę spalinową do 1200 zł?

Taka kwota pozwala na zakup dobrej kosiarki. Niestety, dobre urządzenia za tą kwotę zazwyczaj nie posiadają automatycznego napędu. Niemniej jednak, bardzo często, możemy pozwolić sobie na kosiarkę z dużym koszem na trawę a także, w niektórych modelach, na mulczownik. Podsumowując, rodzaj kosiarki uzależniony jest od Twoich potrzeb. Jeżeli posiadasz dużą działkę, najlepszym wyborem będzie większa kosiarka z napędem i dużym koszem na trawę. Do mniejszych ogródków proponujemy kosiarki z mniejszą mocą, a napęd nie jest obowiązkowy. Szczególnie, jeżeli teren jest nierówny i pełen zakamarków.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)