Udostępnij
Skomentuj

Kosiarka spalinowa do 800 zł – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Ciągły postęp technologiczny w branży ogrodniczej można zauważyć niemal na każdym kroku. Coraz to nowsze modele kosiarek pojawiają się na rynku, a wszystko po to, aby ułatwić człowiekowi pracę. Pojawia się zatem pytanie, jeśli chodzi o kosiarki spalinowe – jaką kupić?

Kosiarka spalinowa – z napędem czy bez?

Przede wszystkim należy się zastanowić, do czego będzie wykorzystywany sprzęt. Inną kosiarkę należy wybrać do małych trawników przydomowych – znajdzie tu zastosowanie kosiarka spalinowa bez kosza, a jeszcze inną do dużych ogrodów – tutaj sprawdzi się kosiarka spalinowa z napędem do dużych powierzchni. Każdy model kosiarki posiada swoje własne, unikatowe parametry oraz dodatki, dzięki którym jego użytkowanie staje się dużo prostsze i wygodniejsze. Pomiędzy kosiarkami może być wiele rozbieżności – chociażby cena. Jednak dobra kosiarka spalinowa do 800 zł może mieć lepsze parametry niż sprzęt za kilka tysięcy złotych, dlatego nie sama cena powinna być wyznacznikiem przy wyborze kosiarki spalinowej.

Kosiarki spalinowe – jaka moc, jaki rozmiar?

Podczas użytkowania kosiarki elektrycznej, jak i spalinowej głównym wyznacznikiem efektywnej pracy jest szerokość ostrza - czyli szerokość cięcia trawy. W teorii im większa powierzchnia, tym większa użyteczność danej kosiarki. Dużo większe rozstawienie ostrzy zapewnia dużo szybsze skoszenie trawnika, a to ogranicza przede wszystkim czas. Posiadając ogródek o szerokości około 10 metrów, trzeba zrobić około 30 kursów przy użyciu kosiarki o ostrzu 35 centymetrów. Kosiarka wyposażona w ostrze 50 centymetrów, ten sam ogródek skosi już po około 20 kursach. Praktyka jednak bardzo często pokazuje, że nie zawsze dużo większa szerokość ostrza pozwala na szybsze i wygodniejsze koszenie np. w przypadku wąskich alejek. Należy przeanalizować wiele czynników nim zapadnie decyzja o wyborze sprzętu, żeby później nie zastanawiać się jak kosić kosiarką spalinową, która nie jest dopasowana do warunków przestrzennych.

Kosiarka spalinowa – jak działa, jakie paliwo?

Najważniejszymi parametrem kosiarek jest ich zdolność do koszenia. Na rynku dostępne są kosiarki, które mogą zbierać koszoną trawę od razu do kosza, wyrzucać je tyłem, wyrzucać ją bokiem lub mulczować. Kosiarka spalinowa z mulczownikiem to sprzęt nazywany 2w1. Mulczowanie to naturalne nawożenie – skoszona trawa jest mielona na drobniejsze kawałki i pozostawiona na trawniku. Tak pozostawione drobiny skutecznie odżywią glebę i wzmocnią rosnącą na niej trawę. Dużym udogodnieniem w kosiarkach jest również napęd, który można ustawić według własnych potrzeb. Obecnie jednymi z najlepszych na rynku są: kosiarka spalinowa z napędem stiga oraz kosiarka spalinowa z napędem nac. W zależności od napędu stosuje się także różne rodzaje paliwa do kosiarek. Model „dwusuw”- napęd na dwa koła, wymaga zastosowania mieszkanki benzyny bezołowiowej z olejem, w modelu „czterosuw”- napęd na cztery koła, stosuje się samą benzynę bezołowiową.

Kosiarka spalinowa – z jakim silnikiem, jakiej marki?

Jeżeli chodzi o kosiarki spalinowe – dobre modele według specjalistów to chociażby kosiarka spalinowa husqvarna, honda, briggs&stratton, viking. Przed zakupem warto skonsultować się ze sprzedawcą lub samemu zapoznać się z informacjami na stronie producentów, lub opiniami użytkowników, które można znaleźć na forach internetowych. Można znaleźć tam wiele istotnych informacji np. na temat tego, jaka kosiarka spalinowa do 800 złotych będzie najlepsza.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)