Udostępnij
Skomentuj

Koszulki robocze - jak wybrać? Jakie najlepsze?

Koszulki robocze są elementem garderoby istotnie wpływającym na komfort pracy. Ich wybór dziś jest jednak bardzo trudny: na rynku pojawiło się wiele nowych materiałów, poszczególni producenci chwalą się niezwykłymi technologiami, a w praktyce i tak dla wielu kupujących liczy się przede wszystkim cena. Jak nie dać się naciągnąć, a kupić dobrą koszulkę?

Przede wszystkim materiał

To, z jakiego materiału uszyta będzie koszulka, ma bardzo duże znaczenie. Podstawowy wariant to wciąż koszulka robocza bawełniana. Naturalne włókna są przyjemne w dotyku i dość ciepłe. Zatrzymują jednak sporo wilgoci – czasem nie będzie to problemem, ponieważ przy umiarkowanym zapoceniu nadal będą miłe w dotyku, natomiast syntetyczne zrobią się zimne. Jednak przy pracy na zewnątrz taka sytuacja może doprowadzić do tego, że każdy podmuch wiatru będzie odbierany jako nieprzyjemny.

Koszulki wyłącznie z tkanin syntetycznych zdecydowanie lepiej odprowadzają wilgoć, jednak są zwykle cieńsze i bardziej przewiewne niż koszulki bawełniane, dlatego w chłodniejsze i bardziej wietrzne dni praca w nich nie będzie tak przyjemna. Ogólnie rzecz biorąc, koszulki robocze polo czy t-shirty z bawełny lepiej sprawdzają się na zewnątrz i w chłodne dni, natomiast syntetyczne tkaniny świetnie spisują się we wnętrzach i w dni cieplejsze.

Definicja komfortu

Przy wyborze koszulek warto więcej uwagi poświęcić szczegółom. Sam materiał jest bowiem ważny, ale często nie rozstrzyga o ogólnej ocenie koszulki roboczej. Koszulki robocze tanie, nawet jeśli są uszyte z dobrego materiału, często są niewygodne: mają duże, dobrze wyczuwalne szwy, nie zawsze zresztą w optymalnych miejscach. Trochę droższe i lepsze (na przykład niektóre koszulki robocze Beta) mają szwy spłaszczone, które znacznie mniej podrażniają skórę.

Drugi problem dotyczy szczególnie koszulek z długim rękawkiem. Koszulki robocze z długim rękawem są bowiem często szyte z kompletnie nieelastycznych materiałów. Sama bawełna nawet nie jest tu dobrym rozwiązaniem, ponieważ się nie rozciąga, a to może krępować ruchy ręką w łokciu. Lepiej pod tym względem spisują się koszulki syntetyczne, ale już samo to, jaka jest szerokość rękawa, też ma duże znaczenie.

W koszulkach roboczych z zasady nie wszywa się kieszeni. Są jednak od tej reguły pewne wyjątki. Kieszonki na piersi będą wszywane przede wszystkim w robocze polo, także niektóre koszulki robocze z długim rękawem mogą mieć niewielką kieszonkę na ramieniu. Zwykle same kieszenie w koszulce nie rozwiązują żadnych problemów, ale jeśli rzadko są niewykorzystywane, być może więc warto poszukać właśnie takiego modelu.

Na koniec rozważań o komforcie warto wspomnieć o cesze, która mogłaby się wydawać oczywista. Otóż koszulki robocze damskie dość wyraźnie różnią się krojem od męskich. I to ma duże znaczenie, ponieważ koszulka robocza nie może być zbyt luźna, gdyż to mogłoby sprowadzać niebezpieczeństwo na pracownika wykorzystującego na przykład niektóre narzędzia.

Jakie możliwości warto rozważyć?

  • Koszulka robocza z nadrukiem. To uniwersalny obiór roboczy w praktycznie każdej branży. Co oczywiste, zmieniać będą się wymogi dotyczące kroju czy materiału, ale samo używanie koszulek roboczych już podnosi rangę pracowników w oczach klientów. Nadruk z nazwą lub logo firmy pozwala także zyskać kilka punktów w rankingu rozpoznawalności.
  • Koszulki robocze odblaskowe. Te są droższe niż zwykłe białe czy niebieskie koszulki robocze, ale też zapewniają większe bezpieczeństwo pracownikom wykonującym swoje obowiązki na przykład na placu budowy albo na poboczu. Zwykle nie mogą całkowicie zastąpić funkcjonalnie kamizelek odblaskowych, ale i tak stanowią lepszą ochronę.
  • Koszulki robocze z długim rękawem zamiast podstawowych modeli z rękawem krótkim. To dobry pomysł nie tylko na chłodniejszy sezon, ale także latem – wtedy można też zdecydować się na koszulki z dodatkowym filtrem UV, dzięki czemu pracownicy będą mniej narażeni na przykre konsekwencje dłuższego pobytu na słońcu.
  • Polo zamiast t-shirtu. Polo jest najczęściej szyte z materiału o większej gramaturze i wygląda lepiej nawet po długim okresie noszenia. Dlatego w takie koszulki robocze firmy często ubierają swoich przedstawicieli dokonujących na przykład pomiarów u klienta. To czysta praca i dobrze jest wysłać do jej wykonania pracownika ubranego lepiej niż w zwykły t-shirt.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)