Udostępnij
Skomentuj

Krajarka do jabłek-jaką wybrać? Który krajacz będzie najlepszy?

Jabłka to owoce, które cieszą się dużym uznaniem w Polsce nie tylko jako smaczna przekąska, ale również dodatek do wielu dań i deserów.

Krojenie jabłek może jednak okazać się żmudną czynnością, w której wyręczyć nas może krajarka. Na jaki model warto się zdecydować?

Jaką krajarkę do jabłek wybrać?

Krajarka do jabłek to przyrząd, którego nie może zabraknąć w naszej kuchni, zwłaszcza jeśli jesteśmy miłośnikami tych owoców oraz dań i deserów z nimi w roli głównej. Pozwala ona bowiem w szybki, precyzyjny i niewymagający dużej siły sposób pokroić jabłka na mniejsze części, a także usunąć gniazda nasienne, co jest szczególnie problematyczną czynnością i w przypadku obróbki jabłek zajmuje najwięcej czasu.

Wybierając krajacz do jabłek, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • jej konstrukcję – najbardziej rozpowszechnione krajalnice do jabłek umożliwiają wydrążenie gniazd nasiennych i pokrojenie jabłek na równe ósemki. Jedyne, co w takim wypadku musimy zrobić, to przyłożyć krajalnicę do jabłka od strony ogonka, a następnie pewnym ruchem wcisnąć w dół. I gotowe! 

Na rynku dostępne są również inne rozwiązania, w tym między innymi szatkownica do jabłek. Dzięki wymiennym nakładkom pozwala ona najpierw wydrążyć gniazdo nasienne i podzielić jabłko na mniejsze części, a następnie pokroić je w słupki lub niedużą kostkę – wszystko w zależności od naszych potrzeb. Modele z wymiennymi nakładkami są niezwykle uniwersalne i zwykle nadają się do krojenia pomidorów, ziemniaków czy też jajek. Poradzą sobie również z miękkimi serami. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest krajalnica do jabłek z miseczką, która pozwala na serwowanie cząstek bez konieczności przekładania ich na talerzyk.

  • materiał, z którego została wykonana – na rynku dostępnych jest kilka opcji:
  • krajalnica do jabłek wykonana w całości z tworzywa sztucznego – wśród zalet rozwiązań tego typu wymienia się niską cenę, szeroką dostępność oraz bogactwo kolorów. Są trwałe, jednak mają ograniczoną odporność na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Ich atutem jest łatwość czyszczenia, 
  • krajalnica do jabłek wykonana z tworzywa sztucznego z ostrzem ze stali nierdzewnej – gwarantuje niebywałą precyzję cięcia, nawet w przypadku twardych odmian jabłek. Jest trwała i wytrzymała oraz bardziej odporna na uszkodzenia niż jej poprzedniczka, co jednak nie oznacza, iż plastikowe elementy nie są w stanie na przykład pęknąć pod wpływem uderzenia, 
  • krajalnica do jabłek wykonana w całości ze stali nierdzewnej – to produkt wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i korozję, a także odpowiednio ostry. Doskonale radzi sobie z wszystkimi odmianami jabłek, a przy tym jest poręczny i łatwy w czyszczeniu,  
  • krajalnica z metalu – jest wytrzymał i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli jednak nie zostanie odpowiednio zabezpieczona, wilgotne środowisko może prowadzić do jej korodowania. Może również pozostawiać metaliczny posmak na jabłkach i innych krojonych produktach żywnościowych. Nie jest zatem polecanym rozwiązaniem, zwłaszcza że na rynku znajdziemy produkty o takiej samej funkcjonalności.

Większość dostępnych na rynku krajarek wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami, przez co są łatwe w przechowywaniu. Ich cechą charakterystyczną jest również prostota i wygoda w użyciu. Nie można im także odmówić bezpieczeństwa. 

Wybierając krajalnicę, możemy zwrócić uwagę także na jej design, zwłaszcza jeżeli będzie to gadżet mający swoje stałe miejsce na blacie kuchennym. W nowoczesnej kuchni szczególnie dobrze prezentować będą się modele ze stali nierdzewnej. Wszystko dzięki połyskującemu materiałowi, który doskonale wpisuje się w konwencję minimalistycznego wnętrza.

Zanim jednak zdecydujemy się na dany produkt, upewnijmy się, iż można go myć w zmywarce. Dzięki temu jego czyszczenie będzie jeszcze łatwiejsze. 

Warto także zwrócić uwagę na producenta sprzętu. Oto modele, które cieszą się dużym uznaniem wśród klientów:

  • krajalnica do jabłek Fiskars,
  • krajalnica do jabłek Tescoma.

To praktyczne produkty, które sprawdzą się w każdej kuchni. Są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Gwarantują precyzję cięcia, a dodatkowo można je myć w zmywarce.

Podsumowując, na rynku znajdziemy szereg różnorodnych krajalnic do jabłek. To, jaką opcję wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszych preferencji. Dostępny budżet nie jest aż tak istotną kwestią, gdyż krajalnice nie kosztują zbyt wiele. Zwróćmy jednak uwagę na jakość ich wykonania. Bardzo tanie produkty mogą bowiem pozostawiać wiele do życzenia.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)