Udostępnij
Skomentuj

Kuchnia w stylu francuskim – jak ją urządzić? Czy warto?

Francja to kolebka dobrego stylu i to nie tylko w modzie, ale także w kwestii aranżowania wnętrz. Estetyka francuska ma wiele do zaoferowania, a kuchnia w tym stylu może być niezwykle klimatycznym miejscem. Jak ją urządzić?

Kuchnia w stylu francuskim w kilku odsłonach

Estetyka francuska nie jest tak spójna i jednorodna, jak design skandynawski lub glamour. Jeśli chodzi o styl francuski w aranżowaniu wnętrz, a w szczególności kuchni, to można wymienić kilka wariantów:

  • Kuchnia w stylu prowansalskim – niezwykle klimatyczna, bardzo popularna estetyka. Styl francusko-prowansalski jest oparty na drewnianych meblach, które mogą być lekko postarzane i bejcowane, a znakiem rozpoznawczym tego trendu jest także lawenda, która może pojawiać się w formie roślin ozdobnych, ale też malunków na ścianach, zdobień na obrusach i ściereczkach kuchennych. Styl prowansalski łączy estetykę francuskiej elegancji z odrobiną estetyki shabby chic oraz z akcentami rustykalnymi. To, tak naprawdę, kuchnia w stylu francuskiej wsi, która kojarzy się bardzo romantycznie i stylowo.
  • Kuchnia w stylu paryskiego bistro – to także estetyka z francuskim rodowodem, ale zupełnie inna od prowansalskiej. Kuchnia w stylu paryskiego bistro to jasne wnętrze, okrągłe stoliki i ozdobne krzesła na smukłych nóżkach, to biel i czerń oraz podłoga w ozdobną szachownicę. Kuchnia w tym stylu może być monochromatyczna.
  • Kuchnia w eleganckim stylu francuskim – ostatnim wariantem kuchni w stylu francuskim jest ponadczasowa i klasyczna elegancja francuska. Kuchnia tego typu bazuje na naturalnych materiałach. Może zawierać pojedyncze antyki (na przykład stary żyrandol lub stare krzesła) oraz elementy nawiązujące do sielskiego klimatu (okap kominowy, zazdrostkę w kuchennym oknie).

Estetyka francuska jest różnorodna, ale też elegancka, wolna od kiczowatych detali i nadmiaru ozdób.

Jak urządzić kuchnię w stylu francuskim?

Z uwagi na to, że estetyka francuska jest tak różnorodna, należy zacząć od zastanowienia się nad tym, którą wersję stylu francuskiego chcielibyśmy zastosować we własnej kuchni.

  • Do kuchni wiejskiej w stylu francuskim pasują: drewniane meble o przecieranych krawędziach, okap kominowy, drewniany stół kuchenny z szufladką pod blatem, zazdrostki w oknach i dużo świeżych ziół w ozdobnych donicach.
  • Do kuchni francuskiej w stylu nowoczesnym pasują: meble biało-czarne, kontrastowe i szykowne. Minimalistyczne dodatki, efektowny żyrandol oraz podłoga z kontrastowych kafli.

Estetyka francuska cieszy się ogromną popularnością, a meble kuchenne w stylu francuskim są obecne w ofertach coraz większej liczby producentów. Jeśli chcemy zaaranżować kuchnię w tym stylu, unikajmy tanich imitacji. Meble z płyty wiórowej i laminatu, nawet najbardziej zdobione, nie zastąpią mebli drewnianych, które królują w prawdziwych wnętrzach prowansalskich. Blat z laminatu, który ma udawać czarny marmur lub ciemny granit także nie da takiego efektu, jak oryginał.

Styl francuski w kuchni nie należy do najtańszych w realizacji z uwagi na to, że opiera się na naturalnych materiałach, ale jest to styl oszczędny w dodatki, a meble z tak starannie dobranych materiałów są inwestycją na długie lata.

Czy warto urządzić kuchnię w stylu francuskim?

Kuchnia w stylu francuskim wygląda niezwykle klimatycznie, ciepło i przytulnie. To estetyka, która łączy elegancję i elementy sielskie, a efekt może być bardzo indywidualny. Zdecydowanie warto wziąć pod uwagę urządzenie kuchni w tym stylu, gdyż jest to estetyka o dość ponadczasowym charakterze. Styl francuskiej wsi, francuskiego bistro i nowoczesny styl francuski to klimaty, które są na topie już od lat i zdają się nie wychodzić z mody.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)