Udostępnij
Skomentuj

Kuchnia w stylu retro – jak ją urządzić? Czy warto?

Estetyka retro nie wychodzi z mody i wciąż przyciąga uwagę. To jeden z popularnych trendów w aranżacjach kuchennych.

Jak urządzić kuchnię w stylu retro? Czy warto zdecydować się na ten styl?

Czym charakteryzuje się styl retro?

Styl retro w aranżacji wnętrz bazuje na estetyce nawiązującej do dawnych trendów. Wnętrza w stylu retro nie stronią od ponownego wykorzystywania starych mebli i dekoracji, które mogą być poddane renowacji. W sklepach jest dostępnych również wiele mebli i dodatków, które nawiązują do oryginalnych mebli sprzed lat, ale są w pełni nowe i nie wymagają odświeżania.

 • W stylu retro można z powodzeniem stosować wiekowe meble i dodatki, które można znaleźć na strychu lub na pchlim targu.
 • Styl retro nawiązuje do klasyki wzornictwa i designu, ale można przeplatać w nim dawne trendy z nowoczesnością.
 • Estetyka retro idzie w parze z naturalnymi materiałami, a w szczególności z drewnem oraz metalem.

Jak urządzić kuchnię w stylu retro?

Kuchnia w stylu retro to modny i ponadczasowy wybór. Kuchnie retro mają niepowtarzalny urok i sprawiają wrażenie miejsc bardzo przytulnych. Tym, co nada kuchni charakter retro, będą:

 • Drewniane meble kuchenne – meble w stylu retro nie mogą być wykonane ze sztucznych materiałów, nie będą wyglądały zbyt autentycznie. Meble retro do kuchni powinny być drewniane, ale wcale nie muszą być w kolorze drewna. Na porządku dziennym są szafki malowane na jednolity kolor (na przykład biały, pastelowy błękit lub zieleń).
 • Kredens zamiast wysokich szafek – trudno o coś co pasuje do kuchennej estetyki retro lepiej niż drewniany, masywny kredens po renowacji. Można kupić meble robione na wzór starych kredensów, ale szczególnego uroku dodadzą kuchni autentyczne kredensy sprzed lat, które można kupić za niewielkie kwoty od osób, które już ich nie potrzebują. Taki kredens warto pomalować na jakiś ciekawy kolor. Z estetyką retro bardzo dobrze współgra biel, pastele i delikatne odcienie wielu kolorów.
 • Okap kominowy w klasycznym stylu – to kolejny element, który znakomicie pasuje do kuchni w stylu retro. Okap może mieć bardzo ozdobny charakter.
 • Zasłonki lub zazdrostki w oknach – w kuchniach w stylu retro z powodzeniem można stosować firanki, zasłony i zazdrostki – najlepiej o estetyce pasującej do wystroju.
 • Półki na talerze dekoracyjne – to kolejny rodzaj mebli w stylu retro, które warto mieć w swojej kuchni, jeśli tylko miejsce na to pozwoli.

Wystrój kuchni w stylu retro powinien nawiązywać do kuchni, jakie można było oglądać u poprzednich pokoleń – z drewnianymi, bardzo solidnymi meblami retro, z zazdrostkami w oknach, z ozdobnymi uchwytami do szafek, z okapem kominowym o ozdobnym charakterze i z kafelkami na ścianie.

Jeśli nie chcemy, to wcale nie musimy odnawiać mebli z drugiej ręki. To propozycja wyłącznie dla osób, które mają do tego smykałkę lub posiadają meble tego typu i nie chcą się ich pozbywać. W sprzedaży bez problemu znajdziemy szafki kuchenne, kredensy, półki na talerze i okapy, które są w pełni nowe, ale nawiązują do sprzętów i mebli sprzed lat – mogą być nawet celowo postarzane, by jeszcze lepiej imitować wiekowe rozwiązania.

Jakie dodatki wprowadzą estetykę retro do kuchni?

Dodatki do kuchni retro nie muszą być ograniczane do minimum, a wręcz nie jest to wskazane. Poniższe propozycje pasują zarówno do wnętrz urządzonych w stylu retro, jak i do kuchni o bardziej neutralnym charakterze, które dzięki temu zyskają odrobinę klimatu retro:

 • Dekoracyjne talerze – mogą być mocowane bezpośrednio do ściany albo umieszczane na specjalnej półce na talerze, która je zabezpiecza i eksponuje.
 • Dekoracyjne uchwyty do szafek – mogą być metalowe, drewniane lub porcelanowe. Warto dobrać je do estetyki szafek.
 • Przybory kuchenne zawieszone na ścianach – haczyki i wiszące na nich łyżki cedzakowe, durszlaki i chochle to kwintesencja tradycyjnej kuchni i estetyki retro.
 • Designerska waga kuchenna w stylu retro – to coś, czego nie powinno zabraknąć w kuchni w stylu retro. Waga tego typu może być mechaniczna z okrągłą tarczą i wskazówką lub imitować mechaniczne działanie.
 • Stare szyldy, tabliczki i designerskie puszki – estetyka retro doskonale współgra z metalowymi plakatami ściennymi, które nawiązują do starych reklam i etykiet. Styl retro można podkreślić również przy pomocy puszek i pojemników w tym klimacie, w których można przechowywać kawę, makaron i ciastka.

Czy warto zdecydować się na styl retro w kuchni?

Estetyka retro jest modna już wielu lat i zdaje się nie tracić na popularności. Jest to bardzo wyrazisty styl, który z czasem może się znudzić, ale który można wówczas lekko zmodyfikować. To jeden z ciekawszych stylów do kuchni, które dają efekt przytulności i domowego ciepła. To zasługa drewnianych mebli, kredensów i tym podobnych rozwiązań, które kojarzą się z ciepłym, rodzinnym domem. Jeśli tylko ta estetyka się nam podoba, to warto się na nią zdecydować.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)