Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/kuchnia-w-stylu-wiejskim-jak-ja-urzadzic-jakie-meble-i-dodatki-wybrac/12601/ 2018-12-05 12:16:37.000000

Kuchnia w stylu wiejskim – jak ją urządzić? Jakie meble i dodatki wybrać?

Prawdziwe rustykalne kuchnie to nie przestrzenie, o których wystrój dba dekorator wnętrz.

Takie pomieszczenia aranżowane są w wyczuciem podyktowanym latami obserwacji kuchni różnych gospodyń i gospodarzy, dostępnymi naturalnymi materiałami i względami praktycznymi. To dlatego styl wiejski jest tak tradycyjny – nie ma tu miejsca na awangardowe eksperymenty, jest za to spokój, przytulność i umiłowanie do sprawdzonych reguł. Jak osiągnąć taki stan w swojej kuchni? Oto kilka porad, jak urządzić rustykalną kuchnię klasycznie, jak może wyglądać nowoczesna kuchnia w stylu wiejskim lub retro oraz jakie meble, kolory i dodatki wybrać dla każdego z tych wariantów.

Klasyczna kuchnia w stylu wiejskim: inspiracje

Gdzie szukać inspiracji, jeśli chcemy wykonać aranżacje kuchni w stylu wiejskim? Przede wszystkim w naturze oraz sztuce regionalnej, folklorze. Kuchnie rustykalne są z jednej strony sprawiają wrażenie, że jeśli chodzi o kuchenne sprzęty czy możliwości gotowania pomieszczeniu „nic nie brakuje”, z drugiej są przytulne, często przestronne. Jakie rozwiązania składają się na taki efekt w klasycznych kuchniach wiejskich?

  • Biel – jaki kolor ścian będzie najlepszy dla kuchni rustykalnej? Odpowiedź jest prosta: klasyczne wiejskie kuchnie z reguły mają białe ściany. Inne elementy, meble, podłoga czy dodatki zwykle w wiejskich kuchniach są optycznie dość ciężkie, stąd biały kolor sprawdza się bardzo dobrze: rozjaśnia przestrzeń, sprawia, że wydaje się bardziej lekka i przejrzysta. Ci, którzy nie są przekonani do klasycznej bieli, mogą sięgnąć po kolor écru bądź różne odcienie beżowych. W kuchniach nowoczesnych można kombinować również z jasnymi szarościami. Kuchnie rustykalne nie muszą mieć ponadto ciężkich mebli w kolorze drewna – w niektórych aranżacjach kuchnia w stylu rustykalnym biała sprawdza się równie dobrze. W tym wariancie efekt „wiejskości” osiągamy przez dodatki. Jest to szczególnie polecane do małych kuchni.
  • Drewno – kolejnym ważnym elementem wielu wiejskich kuchni jest drewno. Drewniane meble – czy w naturalnym kolorze, czy pomalowane na biało – dominują w zabudowie rustykalnych kuchni. Drewno pojawia się także w postaci belek na suficie albo podłogi. Przy tej ostatniej drewno z powodzeniem mogą imitować panele albo specjalne płytki. Jeśli zdecydujemy się na ciemne drewno, kuchnia będzie wydawała się bardziej elegancka, optycznie też cięższa, dlatego w domowych kuchniach zwykle unika się zbyt ciemnych odcieni.
  • Naturalne materiały – drewno to nie jedyny naturalny materiał, jaki zainspirować nas może w kuchni wiejskiej. Sprawdzą się tutaj także glina, kamionka, wiklina, nie musimy także rezygnować z elementów szklanych czy metalowych, choć raczej jeśli chodzi o dodatki.
  • Sztuka regionalna – efektu dopełnią inspiracje kulturą regionu – poduszki na krzesła z motywami kaszubskimi czy mazowieckimi, naszycia na obrusie, malunki na naczyniach czy innych elementach wyposażenia, często także obrazy albo zamiast nich kolorowe talerze powieszone na ścianach.

Kuchnie wiejskie w stylu retro

Kuchnie wiejskie mogą występować w różnych wariacjach. Jedną z nich, rzadko spotykaną, ale bardzo urokliwą, jest aranżacja w stylu vintage. Urządzenie takiej kuchni nie jest proste, szczególnie jeśli chcemy, aby znalazły się w niej rzeczywiście stare elementy wiejskich kuchni, a nie tylko na takie stylizowane. Wymaga to przeszukiwania antykwariatów czy babcinych strychów, a później organizacji renowacji, efekt jednak może wynagrodzić nam te starania. Jakie dodatki i meble sprawdzą się w wiejskiej retro kuchni?

  • Kredens – dziś kredensy często zastępowane są przez wyższe i płytsze półki czy szafki będące elementem zabudowy. Masywny kredens może nie zmieścić się w małych kuchniach, jeśli jednak mamy trochę miejsca, warto pamiętać, że było on niegdyś nieodłącznym elementem każdej kuchni. Stare kredensy można znaleźć na targach staroci lub w antykwariatach, możemy też zdecydować się na zakup nowego, stylizowanego na dawny wielski. Najlepiej decydować się na model w części oszklony, gdzie możemy postawić dekoracje.
  • Dodatki – sprawdzą się emaliowe naczynia, kubki, stare metalowe garnki czy dzbanki, a także rzeczy z gliny, kamionki czy porcelany, emaliowe sagany, dawne bańki na mleko, figurki świętych czy ich obrazowe przedstawienia, a także haftowane czy szydełkowane materiały.
  • Kolory – obok bieli i drewna pojawić się mogą czerwień, fiolet, błękit czy kobalt. Wyraziste kolory kojarzone z motywem ze sztuki danego regionu sprawdzą się w tego typu aranżacji.

Nowoczesna kuchnia w stylu wiejskim

Możliwy jest też zwrot w drugą stronę – inspiracje ciągle żywym wiejskim stylem w połączeniu z elementami nowoczesnymi. Tych drugich nie da się uniknąć we współczesnej kuchni, zatem aranżacja nowoczesno-rustykalnej kuchni jest nieco prostsza niż w stylu retro. Klasyczne kuchnie wiejskie zwykle narażone są w dużych pomieszczeniach – znacznie bardziej minimalistyczny styl nowoczesny pozwala na obejście tej zasady i włączenie elementów rustykalnych nawet do kuchni w kawalerce. Tutaj polecane są aranżacje z prostymi, białymi meblami w zabudowie, praktyczną, bardziej nowoczesną wyspą kuchenną. Warto w pobliżu ustawić otwarte półki, na których znajdują się dodatki w stylu rustykalnym, lub inne kojarzone ze wsią elementy – na przykład zrobiony z palet wiszący zielnik ze świeżymi przyprawami.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni