Udostępnij
Skomentuj

Kufle do piwa – jakie wybrać? Które będą najlepsze?

Kufle do piwa, pokale, a także kieliszki pozwalają wydobyć z piwa smak, barwę oraz aromat. Jakie kufle do piwa wybrać?

Na jakie elementy zwrócić uwagę poszukując naczynia do konkretnego gatunku piwa? Podobnie, jak w przypadku wina, tak i piwa znaczenie dla smaku, aromatu oraz ogólnej estetyki ma rodzaj szkła, w jakim zostanie podane. Naczynie wpływa na wygląd – barwę oraz pianę, a także zapewnia komfort degustowania pysznego trunku. Chcąc zachwycić gości i uraczyć ich piwem na organizowanej w domu imprezie, warto wyposażyć swój prywatny barek w różne rodzaje szkła do piwa. Jaki kufel, szklankę czy kieliszek wybrać? Poniżej podpowiadamy czym się kierować.

Jakie szkło do piwa wybrać?

Najpopularniejsze naczynia do piwa różnią się między sobą kształtem oraz wielkością. Odpowiednie naczynie o określonym kształcie ma za zadanie utrzymywać pianę na powierzchni trunku, z kolei nóżka lub dodatkowy uchwyt nie pozwolą, aby piwo się nagrzało. Nie bez znaczenia jest również grubość szkła, która wpływa na efekt wizualny – postrzeganie barwy napoju.

  1. Kufle piwne – to zdecydowanie najczęściej spotykane naczynia do piwa. Są solidne, trwałe i wygodne w użytkowaniu. Wyposażone w duże uchwyty można pewnie trzymać w dłoni, bez obawy, iż się wyślizgną i stłuką. Poza wygodnym uchwytem kufle wyróżniają jeszcze inne cechy – naczynia te są produkowane z grubego szkła i charakteryzują się sporym ciężarem. Pod względem stylistycznym dostępne są jako wysokie i smukłe naczynia, a także niskie modele w kształcie beczułki. Jakie gatunki piwa spożywa się w kuflach? Przede wszystkim portery, jasne lagery, koźlaki oraz czeskie pilznery.
  2. Kieliszek do piwa – czyli popularny tulip, wyglądem przypomina… tulipana. Wyposażony w nóżkę, wyróżnia się charakterystycznym załamaniem górnej części naczynia i pękatą czaszą w dolnej. Z jednej strony kieliszki do piwa wpływają na estetykę podania trunku, z drugiej – zatrzymują pianę i zawarte w niej aromaty.
  3. Pokale do piwa – to nic innego jak szklanki do piwa na nóżce. Należą do rozwiązań subtelniejszych niż potężne i masywne kufle, a ich głównym zadaniem jest utrzymanie piwnej piany, z której uwalniają się aromaty. Pokale do piwa produkuje się z cienkiego szkła, które nie tylko doskonale się prezentuje, ale także uwidacznia barwę danego gatunku trunku. Tego rodzaju naczynia do piwa doskonale pasują do pilznerów, a także ciemnych koźlaków i lagerów.
  4. Szklanki do piwa – występują w wielu wersjach różniących się kształtem i zastosowaniem. Najbardziej popularne to niemieckie Stange, szklanki do piwa pszenicznego, a także French Jelly Glass czy też szklanki pintowe. Te pierwsze mają wąski i walcowaty kształt, ich pojemność to zazwyczaj 200 ml. Doskonale sprawdzą się do podawania piwa Kolsch, Koźlak czy Faro. French Jelly Glass to z kolei naczynia wykonane z grubego szkła z tłoczonymi liniami w dolnej części i gładką powierzchnią w górnej. Jakie trunki można podawać w tego rodzaju szkle? Przede wszystkim piwa smakowe – lagery oraz radlery. Kolejne z wymienionych – szklanki pintowe mogą przybierać różne kształty. Najpopularniejsze są one w Stanach Zjednoczonych, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. Z kolei szklanki do piwa pszenicznego należą do naczyń dość popularnych w Polsce. Nie może ich zabraknąć w domu prawdziwego smakosza złotego napoju. Są to naczynia wysokie, zwężane u dołu i rozszerzane u góry – smukłe i subtelne. Wykonane z cienkiego szkła doskonale utrzymują pianę i podkreślają wszystkie walory piwa pszenicznego.

Jaki kufel do piwa?

Eleganckie kufle do piwa kojarzą się zazwyczaj z masywnymi naczyniami wykonanymi ze szkła i wyposażonymi w wygodny uchwyt. Kufle piwne mogą być produkowane także z innych materiałów. Jakie kufle do piwa można spotkać w ofertach sklepów?

  1. Kufel do piwa szklany – popularność tego rodzaju naczyń ma odzwierciedlenie w szerokiej ofercie. Nowoczesne kufle szklane produkuje się nie tylko w różnych wielkościach i pojemnościach, ale także w fantastycznych kształtach. Standardowe kufle mają pojemność od 0,3 do 0,6 l. Pod względem designu spotkać można naczynia o prostej strukturze, a także modele z nadrukami oraz atrakcyjnymi wzorami na szkle. Warto zaznaczyć, iż kufle szklane są łatwe do utrzymania w czystości i całkowicie bezzapachowe – nie zmieniają one aromatu spożywanego w nich trunku.
  2. Kufel do piwa ceramiczny – na uwagę zasługują szczególnie bogato zdobione i unikatowe naczynia, które zachwycają designem oraz trwałością. Dodatkowo szkliwione są nie tylko doskonałym naczyniem do spożywania trunku, ale przede wszystkim niebanalną dekoracją każdego wnętrza.
  3. Kufel do piwa drewniany – wykonany z drewna dębowego i specjalnie impregnowany, może posiadać dodatkowy wkład ze stali nierdzewnej chroniący drewniane elementy. Kufle piwne wykonane z drewna dębowego kształtem bardzo często przypominają stylowe beczułki i wykończone są uchwytem oraz opaskami z jaśniejszego drewna np. wierzbowego. Naczynia te – podobnie, jak kufle ceramiczne, wyeksponowane na szafkach lub regałach efektownie prezentują się w kuchni.

Kufel do piwa – prezent

Kufle do piwa pozwalają cieszyć się niebanalnym smakiem pysznego trunku, a niejednokrotnie sprawdzą się również w roli oryginalnej dekoracji kuchni czy jadalni. Można je także podarować jako prezent miłośnikowi złotego napoju – tym bardziej że nowoczesne naczynia mają dodatkowe funkcjonalności.

Kufel do piwa chłodzący wykonany ze szkła akrylowego i zbudowany z podwójnej ścianki ucieszy każdego amatora piwa. Po włożeniu do lodówki lub zamrażalnika żel znajdujący się pomiędzy ściankami ulega schłodzeniu lub zamarznięciu, a następnie przez kilka godzin utrzymuje złoty trunek w niskiej temperaturze. Kufle do piwa mrożone dostępne są jako naczynia o pojemności od 400 do 650 ml.

Pod względem stylistycznym na uwagę zasługuje szczególnie kufel do piwa kryształowy. Wykonany z wysokiej jakości szkła kryształowego i ozdobnie szlifowany jest nie tylko idealnym naczyniem do spożywania trunku wydobywającym z piwa aromat i niepowtarzalny smak, ale także naczyniem o wysokiej walorach estetycznych. Tego rodzaju szkło doskonale sprawdzi się jako prezent – kufel do piwa dla taty.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)