Udostępnij
Skomentuj

Kurtka robocza - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Kurtka robocza musi być dostosowana do specyfiki wykonywanej pracy. To jednak pojęcie na tyle szerokie, że warto przyjrzeć się kilku istotnym kryteriom, które mogą pomóc wybrać model zapewniający pełniejszą ochronę, bardziej funkcjonalny i zwyczajnie wygodniejszy. Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne.

Jaki materiał na kurtkę roboczą?

Kurtki robocze szyje się z różnych materiałów, ale można podzielić je na trzy duże grupy. Każda zapewnia ochronę przed innymi czynnikami.

  • Kurtka robocza z polaru. Dziś z polaru robi się przede wszystkim najtańsze modele kurtek. Ten materiał jest miękki i ciepły w dotyku, ale prawie wcale nie chroni przed wiatrem. Po zaimpregnowaniu będzie wodoodporny, jednak i tak taka kurtka nie nada się do prac w intensywnym deszczu. Podpinkę z polaru będzie miała jednak prawie każda dobra kurtka robocza zimowa.
  • Kurtka robocza przeciwdeszczowa. Wykonywana jest z płatów materiału syntetycznego, zdecydowanie rzadziej z tkaniny. Wybór materiałów w tej klasie jest dość szeroki, natomiast przy wyborze nie powinien on stanowić najważniejszego kryterium. Praktyczne znaczenie ma poziom wodoodporności (producenci oznaczają go w różny sposób) i waga odzieży. Niektóre kurtki przeciwdeszczowe mogą mieć podszewki z polaru.
  • Kurtka robocza z softshellu. Softshell to lekki materiał, który dobrze chroni przed chłodem i zapewnia podstawową osłonę przed wilgocią. Aby taka kurtka była cieplejsza, może być podszyta polarem, ale może to też być standardowa kurtka robocza odblaskowa – jeśli to wariant lżejszy, to nie musi mieć dodatkowej warstwy wewnętrznej.
  • Materiały specjalne. Czasem kurtka robocza musi mieć specyficzne właściwości: być odporna na iskry albo wybrane chemikalia. Taka odzież (zimowa i letnia) BHP może być wykonana z dość różnych materiałów. Najczęściej jest to określone odpowiednimi normami, więc kupując w profesjonalnym sklepie, można łatwo sprawdzić atesty. To jednak stosunkowo rzadko poszukiwana odzież – warto wiedzieć, że w razie potrzeby można o nią spytać w sklepie.

Krój, wygoda, wyposażenie

To oczywiste, że kurtka robocza damska będzie się różniła krojem od kurtki męskiej. Poszczególne modele mogą się jednak os siebie różnić również krojem w zależności od przeznaczenia. Najbardziej ogólne warianty mają standardowe kształty, ale niektórzy producenci skupiają się na zapewnieniu większego komfortu i wypuszczają na rynek na przykład modele z dłuższym tyłem albo kurtki robocze 3w1.

W przypadku roboczej kurtki zimowej duże znaczenie będzie miała łatwość jej zapięcia dłońmi w rękawiczkach. Suwaki i rzepy są zresztą punktem newralgicznym wszystkich kurtek roboczych i często ich najsłabszym elementem. Drugim są kieszeni: zdarza się, że jest ich zbyt mało, a kształt i umiejscowienie nie pozwalają na wygodne korzystanie z nich w czasie pracy. Nie wszędzie zresztą dostępność kieszeni w ogóle będzie zalecana, warto więc dobrze przyjrzeć się, czy w danej kurtce producent w ogóle je umieścił, a jeśli tak, to gdzie i ile.

Odzież robocza zimowa powinna być wyposażona w dodatkowe ściągacze mankietów i dolnej krawędzi. W niektórych letnich modelach producenci stosują te same rozwiązania i choć tam ich rola jest mniejsza, to jednak warto zwracać uwagę i na takie szczegóły.

W wielu przypadkach znaczenie będzie miało rozmieszczenie na kurtce elementów odblaskowych. Produkty opisane jako „kurtka robocza odblaskowa” najczęściej będą dodatkowo jaskrawopomarańczowe lub jaskrawożółte, natomiast same odblaskowe pasy mogą być umieszczane oczywiście na kurtce w dowolnym kolorze. Ma to znaczenie dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w słabo oświetlonych miejscach. Tu jednak należy pamiętać, że zgodnie z badaniami najmniejsza powierzchnia odblasku, która w zauważalny sposób zwiększa widoczność użytkownika to około 15 centymetrów kw. Same odblaskowe detale – powłoki szwów czy lamówki – nie rozwiązują żadnego problemu.

Jaka kurtka najlepsza? Kiedy nie wybierać samodzielnie

Kurtki robocze to na tyle specyficzny element ubioru, że samodzielnie można wybrać tylko tę dla siebie. Oczywiście – w dużych firmach zwykle nie ma możliwości, by każdy z pracowników samodzielnie dokonywał wyboru, natomiast warto wtedy dysponować przynajmniej kilkoma rozmiarami wybranego modelu, żeby przy wyborze nie kierować się jedynie rozmiarówką, bo ta może w różnym stopniu odpowiadać rzeczywistości.

Wiele osób z kurtek roboczych korzysta na co dzień zimą – są one wygodniejsze i zwykle dużo tańsze niż „zwykłe” kurtki zimowe. Warto jednak pamiętać, że wybór takiej na prezent wcale nie będzie łatwy – warto tu jednak zrezygnować z niespodzianki i wybierać kurtkę wspólnie z osobą, której jest ona potrzebna.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)