Udostępnij
Skomentuj

Lampa do kuchni – jak wybrać? Jakie oświetlenie najlepsze?

Kuchnia to miejsce, które wymaga zastosowania różnego rodzaju oświetlenia. Należy pamiętać, że oświetlenie nie powinno być tylko ogólne, lecz dopasowane do poszczególnych miejsc – inne do miejsca, w którym przyrządzać będziemy posiłki, a zupełnie inne do przestrzeni, w której będziemy te posiłki spożywać. Zdecydowanie odradza się stosowanie wyłącznie jednego punktu oświetlenia. Jest to nie tylko niemodne, ale co najważniejsze mało funkcjonalne.

Jaka lampa do kuchni?

W tradycyjnych kuchniach sprzed kilkunastu lat, oświetlenie pomieszczenia zapewniał jeden centralny punkt na suficie. Dzięki temu otrzymywano światło w całym pomieszczeniu. Taki sposób oświetlenia ma jednak minusy – nie tylko pobiera dużą ilość energii, ale przede wszystkim nie zapewnia odpowiedniego światła. Meble kuchenne zazwyczaj ustawiane są pod ścianą – w takim przypadku źródło światła znajduje się za plecami, co utrudnia przygotowywanie posiłków. Właśnie dlatego w kuchni, powinno się stosować dodatkowe źródło oświetlenia. Jaka będzie zatem najlepsza lampa do kuchni i jak powinno wyglądać dodatkowe oświetlenie? Tego typu pytania bardzo często można spotkać na różnego rodzaju forach internetowych. Przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym wybór lampy do kuchni będzie łatwiejszy.

Lampa do kuchni i jadalni - wskazówki

Nie licząc głównego światła w kuchni, warto zastanowić się nad dodatkowym oświetleniem. Światło odbite jest idealnym przykładem tego, jak dodatkowo można doświetlić pomieszczenie. Lampa ukierunkowana ku górze wpływa na fakt, że światło odbija się od sufitu i oświetla całe pomieszczenie. Najczęściej umieszcza się lampy nad górnymi szafkami, dzięki czemu w prosty i designerski sposób możliwe jest uzyskanie tego efektu. Ten sposób oświetlenia sprawdza się przede wszystkim w niewielkich kuchniach, powoduje bowiem jej optyczne powiększenie. W tym przypadku idealnie sprawdzi się lampa do kuchni szklana lub z kryształkami - dzięki temu efekt odbicia światła będzie bardziej spektakularny. Tego typu lampy sprawdzą się idealnie nie tylko do kuchni, ale także do salonu, przedpokoju, pokoju gościnnego czy jadalni.

W każdej kuchni niezwykle istotne jest odpowiednie oświetlenie tak zwanej strefy roboczej, w której przyrządzamy posiłki. Oświetlenie powinno być kierunkowe i jasne – dzięki temu zapewnimy sobie komfort podczas codziennych czynności. Kierunkowe oświetlenie sprawdza się w takich miejscach jak – blat kuchenny, zlewozmywak, kuchenka. Jeżeli nad blatem kuchennym znajdują się szafki, warto zastanowić się nad rozwiązaniem, jakim są podwieszane lampki – mogą one być montowane zarówno w meblu, jak i centralnie pod nim. Jeżeli chodzi o tego typu oświetlenie, to doskonałym wyborem będą lampy wiszące do kuchni z regulacją wysokości. W przypadku, jeżeli kuchnia jest ograniczona niewielką przestrzenią lampa regulowana to najlepszy wybór, który pozwala dopasować oświetlenie idealnie do wykonywanych czynności.

Doświetlenie pomieszczenia - lampa i kinkiet do kuchni

Jeżeli zastanawiamy się jak wybrać lampę do kuchni, warto zwrócić uwagę na klosz lampy – światło nie może bowiem być zbyt mocne, aby nie raziło osób siedzących przy stole. Również pojawiające się coraz częściej w kuchniach wyspy, powinny być odpowiednio doświetlone – można tego dokonać, albo za pomocą wiszącej lampy albo z wykorzystaniem halogenów, które zamontowane zostaną np. w obniżonym suficie nad wyspą. Dodatkowo na około można zamontować stylowe kinkiety. Zestawienie lampy do kuchni typu zwis i kinkietów to obecnie najczęściej wykorzystywane rozwiązanie.

Jak dobrać lampę do kuchni w konkretnym stylu?

Zdarza się, że kuchnia ma bardzo mocny, określony styl. Wówczas może pojawić się problem z wyborem oświetlenia. Jaka lampa będzie najlepsza do kuchni w stylu industrialnym, retro, prowansalskiej, angielskiej, klasycznej, białej, a jaka do kuchni w stylu skandynawskim? Wiele zależy od indywidualnych preferencji. Do kuchni w stylu prowansalskim dobrym rozwiązaniem będą lampy zielone. Styl skandynawski, który jest bardzo spokojny, szary - można wzbogacić o element, którym jest lampa do kuchni czerwona. Są jednak uniwersalne rozwiązania - to takich należy na pewno lampa do kuchni czarna lub led. Gdzie szukać inspiracji, jeżeli chodzi o lampy do kuchni? W sieci znajduje się wiele zdjęć lamp do kuchni, z których można czerpać inspiracje. Jeżeli jednak nie znajdziemy odpowiedniego modelu, można postawić na instrukcję “lampa do kuchni - zrób to sam”. Czy wykonanie lampy jest bardzo trudne? Wszystko zależy od tego, jak wysoko postawimy sobie poprzeczkę. Proste modele to niewielki nakład pracy i ogromna satysfakcja z dodatku, który jest unikalny i wyjątkowy.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)