Udostępnij
Skomentuj

Lampa sufitowa do kuchni - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Kuchnia musi być odpowiednio oświetlona. Stanowi bowiem warsztat pracy. To w niej każdego dnia przygotowujemy posiłki. Za pomocą światła zadbać możemy także o atmosferę panującą we wnętrzu. Jak wybrać lampę sufitową do kuchni, by podkreślić piękno wnętrza i zadbać o jego funkcjonalność?

Jaka lampa sufitowa do kuchni? Podstawowe rodzaje

Oświetlenie w kuchni pełni niezwykle istotne role. Nie tylko dekoruje wnętrze, determinuje nastrój panujący we wnętrzu, ale również równomiernie oświetla całość pomieszczenia i przestrzenie robocze. Dzięki temu przygotowywanie posiłków odbywa się w odpowiednich warunkach. Lampy sufitowe zalicza się do kategorii oświetlenia ogólnego. Są zatem odpowiedzialne za równomierną dystrybucję światła we wnętrzu. Mogą mieć różnorodną formę. Najczęściej występujące rozwiązania to:

 • żyrandole – są to produkty  bardzo zróżnicowane. Te przypominające swym kształtem antyczne świeczniki sprawdzają się szczególnie dobrze w przypadku kuchni klasycznych. Na rynku znajdziemy również nowoczesne rozwiązania, a także produkty dedykowane konkretnym stylom aranżacyjnym. Z łatwością zatem znajdziemy zatem lampę odpowiadającą naszym potrzebom. W tej kategorii produktów dużym zainteresowaniem cieszy się lampa do kuchni dwupunktowa. Dzięki klasycznej formie prezentuje się szczególnie dobrze w tradycyjnym pomieszczeniu.
 • plafony – znajdują zastosowanie głównie w kuchniach urządzonych klasycznie. Zwykle mają nieco antyczny design. Na rynku dostępne są jednak modele o bardziej nowoczesnym wyglądzie. Plafon szczególnie dobrze sprawdzi się jako lampa sufitowa do niskiego pomieszczenia. Daje bowiem sporo światła, a przy tym nie zabiera zbyt dużej ilości miejsca, przez co nie zmniejsza optycznie przestrzeni,
 • listwy z reflektorkami – to popularne rozwiązanie, zwłaszcza w kuchniach nowoczesnych. Główną zaletą halogenowych lub ledowych reflektorków jest możliwość regulacji ich kierunku i kąta nachylenia, przez co z łatwością dostosujemy oświetlenie do naszych indywidualnych potrzeb,
 • oprawy świecące w dół (downlight) – to modne lampy sufitowe do kuchni, chętnie stosowane we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym. W ich skład wchodzi kilka spotów (plafonów). Prezentują się niezwykle efektownie. Jak sama nazwa wskazuje, nie mamy możliwości regulacji kierunku świecenia, jednak w przypadku oświetlenia ogólnego nie jest to potrzebne.

Na jaki materiał warto się zdecydować?

Wybierając lampę sufitową do kuchni, należy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zastała wykonana. Wśród dostępnych na rynku opcji mamy m.in.:

 • lampy do kuchni szklane – to produkty uniwersalne, które w zależności od designu sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach klasycznych, jak i nowoczesnych. Dają sporo światła, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na modele przeźroczyste,
 • lampy do kuchni metalowe – to chętnie wybierane rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku nowoczesnych kuchni. Minimalistyczny design sprawia, że z powodzeniem możemy je zastosować także w aranżacjach typowo skandynawskich i loftowych. Są wytrzymałe i odporne na trudne warunki panujące w kuchni. Wybierając optymalny model, zadbajmy o to, by był zabezpieczony przed szkodliwym działaniem wilgoci,
 • lampy do kuchni miedziane – to rozwiązania niezwykle designerskie, które sprawdzają się zwłaszcza w przypadku kuchni urządzonych w stylu industrialnym. Ciekawy kolor to jednak nie jedyny ich wyznacznik. Odznaczają się bowiem niepowtarzalną, acz surową konstrukcją, która nawiązuje do pofabrycznego oświetlenia,
 • lampy do kuchni drewniane – chociaż wydawać by się mogło, że modele te znajdują zastosowanie wyłącznie jako lampy do kuchni drewnianej, obecnie produkowane rozwiązania temu przeczą. Na rynku dostępnych jest bowiem szereg atrakcyjnych wizualnie lamp wykonanych z drewna, które z powodzeniem mogą rozświetlić wnętrze kuchni nowoczesnej, industrialnej czy skandynawskiej. Prezentują się bowiem niezwykle stylowo. Wybierając dany model, upewnijmy się, że został on odpowiednio zabezpieczony przed trudnymi warunkami, jakie panują w kuchni. Wilgoć i częste wahania temperatur to czynniki, z którymi przyjdzie się zmagać lampie drewnianej na co dzień. Warto zatem zadbać, by była na nie odporna. W przeciwnym razie szybko utraci swój atrakcyjny wygląd,
 • lampy do kuchni plastikowe – to chętnie wybierane rozwiązanie, głównie z uwagi na niską cenę. Z tego też względu jakość rozwiązań może pozostawiać wiele do życzenia. Niemniej lampy wykonane z plastiku wcale nie muszą prezentować się tandetnie, o ile odpowiednio je dobierzemy. Niewątpliwie ciekawie prezentować się będą w nowoczesnej kuchni stawiającej na eklektyzm.

Dopasowanie do stylu aranżacyjnego to podstawa!

Pamiętajmy, że lampa sufitowa nie tylko oświetla wnętrze, ale również pełni rolę dekoracyjną. Wybierając optymalny model, zwróćmy uwagę na to, czy jest on dopasowany do stylu, w jakim urządzamy wnętrze.

Jaka lampa do kuchni klasycznej sprawdzi się zatem najlepiej? W takim przypadku warto wybierać modele wyposażone w szklane klosze o zabarwieniu mlecznym lub białym. Dają ono sporo światła i mają tradycyjną formę, która pasuje do wnętrz urządzonych w klasycznej konwencji. Dobrym rozwiązaniem będzie również antyczny plafon.

W nowoczesnych kuchniach zdecydować możemy się na bardziej zróżnicowane formy lamp. Kilkuramienne, acz minimalistyczne żyrandole sprawdzą się zwłaszcza we wnętrzach o sporym metrażu. W małych nowoczesnych kuchniach lepiej zdecydować się na przykład na szklane kule. Prezentują się one niezwykle efektownie, a przy tym nie zmniejszają optycznie dostępnej przestrzeni. Co więcej, dają sporo światła, co przydaje się w kuchni.

Nowoczesne kuchnie to w większości przypadków pomieszczenia, w których dominuje biel. Nie dziwi zatem mnogość zapytań typu „jaka lampa do białej kuchni sprawdzi się najlepiej”. W tym przypadku ponownie możemy zdecydować się na szklaną kulę lub postawić na rozwiązanie kontrastowe, czyli czarną wiszącą lampę o prostej formie.

Ciekawie prezentować się będzie również nowoczesna lampa w intensywnym kolorze. W takim przypadku warto zadbać o to, aby inne dodatki miały identyczną barwę, dzięki czemu uzyskamy spójną aranżację.

Ważne gabaryty

Jak zostało wspomniane, w przypadku dużych kuchni mamy większe pole manewru co do wyboru lampy sufitowej i nie musimy zanadto skupiać się na jej wielkości. Z wiadomych względów w takich wnętrzach sprawdzają się modele o sporych gabarytach. Z powodzeniem jednak możemy zdecydować się na kilka mniejszych rozwiązań.

W przypadku niedużej kuchni musimy uważać na wielkość lampy sufitowej. Wybrany model nie może bowiem przytłaczać wnętrza ani zmniejszać go optycznie. Zawęża to możliwości wyboru. Warto zatem rozważyć montaż listwy z reflektorkami. Innym dobrym rozwiązaniem będzie plafon. To wręcz idealna lampa do małej kuchni. Daje bowiem sporo światła, a zabiera niewiele miejsca.

Jeśli zaś szukamy nierzucających się w oczy, minimalistycznych modeli, warto zdecydować się na lampy do kuchni białe. Są neutralne aranżacyjnie – pasują do wnętrz urządzonych w różnych stylach. Co więcej, nie zmniejszają optycznie wnętrza.

Istotne parametry oświetleniowe

Lampy sufitowe do kuchni LED mogą mieć różną temperaturę barwową, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru diody. W przypadku lampy sufitowej najlepszym wyborem będzie światło ciepłe, czyli o temperaturze barwowej poniżej 3300 K. Sprawia ono, że pomieszczenie nabiera przytulnego charakteru. Co więcej, doskonale rozluźnia, relaksuje oraz wywołuje pogodny nastrój, a dodatkowo sprawia, że potrawy apetycznie się prezentują.

Światło zimne również sprawdza się w kuchni, jednak nie jako oświetlenie główne, a dodatkowe – nad blatem. Dzięki niemu przestrzeń robocza jest optymalnie doświetlona. Zimne światło LED pobudza do działania i wzmaga koncentrację.

Istotny jest również wskaźnik oddawania barw (Ra). Jego maksymalna wartość to 100. Przyjmuje się, że w kuchni powinien on wynosić powyżej 90. Pozwoli nam to na oglądanie ludzi i przedmiotów w barwach zbliżonych do naturalnych.

Lampa do kuchni nad wyspę

Wyspa w kuchni to coraz częściej spotykane rozwiązanie. Aby jednak spełniała swoje zadanie, musi być odpowiednio oświetlona. Wówczas praca na blacie nie będzie uciążliwa, a przygotowywanie posiłków stanie się przyjemnością. Na szczęście do wyboru mamy kilka możliwości:

 • jedna lampa sufitowa wisząca centralnie nad wyspą – będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli wyspa jest niewielka. Wówczas równomiernie oświetli całą przestrzeń roboczą. Powinna to być lampa do kuchni dająca dużo światła, co ułatwi przygotowywanie posiłków. W tej roli doskonale sprawdzają się modele o szklanych kloszach,
 • kilka wiszących lamp sufitowych – to odpowiednia aranżacja świetlna, jeśli wyspa jest sporych rozmiarów i jedna lampa byłaby niewystarczająca do równomiernego oświetlenia blatu. Użyte lampy nie muszą być identyczne. Mogą różnić się od siebie kształtem, wzorem czy kolorem. Ważne jednak, aby odpowiadały stylowi, w jakim zamierzamy urządzić kuchnię. Na przykład: jeśli urządzamy kuchnię industrialną, warto wybrać czarne lampy loftowe, przy czym każda z nich powinna mieć nieco odmienny kształt, co uczyni aranżację wyspy ciekawą,
 • oświetlenie szynowe – to nic innego jak kilka reflektorków z możliwością regulacji ustawienia, które mocuje się do aluminiowej szyny. Tę zaś instaluje się na suficie nad wyspą. Odpowiednio zaprojektowane z powodzeniem oświetlą całą przestrzeń roboczą. Oświetlenie szynowe szczególnie dobrze prezentuje się w nowoczesnych i industrialnych kuchniach.

Decydując się na to rozwiązanie, warto wybrać system trójfazowy. Wówczas będziemy mogli włączać i wyłączać reflektorki w różnych konfiguracjach, a nie wszystkie jednocześnie, jak to jest w przypadku systemu jednofazowego.

Lampa sufitowa do kuchni – cena

Jak zostało wspomniane, lampy sufitowe do kuchni charakteryzują się sporym zróżnicowaniem, także cenowym. Niektóre modele prezentują się niezwykle okazale, stąd też ich cena jest wysoka i może sięgać nawet kilku tysięcy. Na rynku dostępne są również lampy sufitowe do kuchni tanie. Ich cena zwykle nie przekracza 100 złotych.

Podsumowując, zróżnicowanie lamp sufitowych do kuchni jest ogromne. Wybierać możemy spośród setek tysięcy produktów, co z jednej strony pozwala na znalezienie modelu idealnie dopasowanego do naszych potrzeb, z drugiej zaś utrudnia podjęcie decyzji. Przy wyborze lamp sufitowej do kuchni, pamiętajmy, że liczy się nie tylko jej funkcjonalność, ale również atrakcyjny wygląd. Design modelu z kolei powinien być dopasowany do stylu, w jakim zamierzamy urządzić wnętrze.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)