Udostępnij
Skomentuj

Lampa sufitowa do pokoju dziecka - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Pokój dziecka to pokój, który służy nie tylko wypoczynkowi, ale również zabawie, rozwojowi pasji i nauce. Dlatego tak ważne jest odpowiednie oświetlenie wnętrza. W pomieszczeniu nie może zabraknąć przede wszystkim oświetlenia ogólnego. Jaka lampa sufitowa do pokoju dziecka będzie dobrym wyborem?

Lampy pokojowe sufitowe – którą wybrać do pokoju dziecka?

Podstawowym zadaniem lampy sufitowej znajdującej się w pokoju dziecka jest równomierne oświetlenie wnętrza. W ten sposób stworzymy naszemu maluchowi odpowiednie warunki do zabawy, nauki i wypoczynku. Za pomocą właściwie dobranej lampy będziemy również w stanie nadać pomieszczeniu nietuzinkowy charakter, zadbać o jego właściwe proporcje czy też urozmaicić przestrzeń. Do wyboru mamy kilka możliwości, w tym:

1. Żyrandole przysufitowe

To inaczej mówiąc plafony. Chociaż kojarzą się nam głównie z przedpokojem, korytarzem czy też łazienką, znajdują zastosowanie także w innych częściach domu/mieszkania.

Charakteryzują się dużym zróżnicowaniem stylistycznym. Na rynku znajdziemy bowiem zarówno oświetlenie o nieco bardziej antycznej, bogato zdobionej formie, która sprawdza się w przypadku pokojów urządzonych klasycznie, jak i nowoczesne plafony o intrygującym designie, doskonałe do wnętrz minimalistycznych. Nie brak również modeli retro, vintage czy też industrialnych. Różnorodność form, kształtów, rozmiarów i kolorów sprawia, że z łatwością znajdziemy model pasujący do pokoju dziecięcego.

Oświetlenie podsufitowe będzie odpowiednie do niedużych pokojów dziecięcych i młodzieżowych. Zabiera bowiem niewiele miejsca. Nie zmniejszy zatem optycznie przestrzeni.

lampa

2. Żyrandole standardowe

To rozwiązanie często wykorzystywane w pokojach dziecięcych i młodzieżowych, a to za sprawą sporej ilości światła, jaką oferują. Podobnie jak inne rodzaje oświetlenia, tak i żyrandole charakteryzują się szerokim zróżnicowaniem. Bez żadnych przeszkód znajdziemy zarówno produkty klasyczne, jak i nowoczesne. Na rynku nie brakuje również modeli z motywami typowo dziecięcymi. Te ostatnie rozwiązania sprawdzą się szczególnie dobrze w pokojach maluchów.

3. Lampy sufitowe wiszące

Stanowią kolejny rodzaj oświetlenia, które często można spotkać w pokojach dziecięcych. Są praktyczne i łatwe w montażu. Zapewniają odpowiednią intensywność świecenia, a dzięki zróżnicowanym kształtom, rozmiarom i kolorom nie będziemy mieć żadnych trudności z dobraniem ich do upodobań dziecka i stylu, w jakim urządzamy wnętrze.

Podobnie jak w przypadku żyrandoli, lampy wiszące również mogą nawiązywać do motywów dziecięcych. Wystarczy, że wybierzemy odpowiedni klosz, na przykład nawiązujący do ulubionego filmu animowanego naszej pociechy. Na rynku nie brakuje bowiem takich rozwiązań.

4. Oświetlenie sufitowe: reflektory

To rozwiązanie, które często spotyka się w przypadku pokojów dziecięcych i młodzieżowych. Podstawową zaletą lamp sufitowych tego typu jest możliwość regulacji ustawienia reflektorów, dzięki czemu strumień światła pada w wybranych przez nas kierunkach. W ten sposób jesteśmy w stanie dopasować oświetlenie do potrzeb dziecka, równomiernie oświetlając przestrzeń.

Tego typu światła sufitowe zwykle wyposażone są w od 2 do 6 reflektorków. Najczęściej jednak spotyka się warianty z czterema punktami świetlnymi. Reflektorki mogą przybierać różne kształty. Najchętniej wybierane są modele kubełkowe, prostokątne i okrągłe. Listwy z reflektorkami sprawdzają się szczególnie dobrze w nowoczesnych pokojach dziecięcych,

5. Oprawy oświetleniowe typu downlight

Jeszcze do niedawna lampy tego typu stosowane były głównie w biurach, obecnie jednak coraz chętniej znajdują zastosowanie w aranżacji domów i mieszkań. Ich cechą charakterystyczną są wysokie walory estetyczne. Minimalistyczny design zaś sprawia, że jest to rozwiązanie, które sprawdza się w pomieszczeniach urządzonych nowocześnie. Dają sporo światła. Z powodzeniem możemy je zatem zastosować w pokoju dziecięcym lub młodzieżowym,

To, na jaką opcję ostatecznie się zdecydujemy, jest wypadkową wielu czynników. Pod uwagę należy bowiem wziąć nie tylko nasze upodobania i preferencje dziecka, ale również metraż i ergonomię wnętrza, czy też styl, w jakim chcemy urządzić pokój.

Halogeny czy LEDy? Oto jest pytanie

Obecnie klasyczne żarówki wolframowe odchodzą w niepamięć, a do wyboru mamy dwa rodzaje źródeł światła, w jakie mogą być wyposażone lampy sufitowe do pokoju dziecięcego – żarówki halogenowe i diody LED. Na które rozwiązanie warto się zdecydować?

Żarówki halogenowe

ZALETY

 • stosunkowo niska cena
 • duża skuteczność świetlna (zwłaszcza w porównaniu z żarówkami tradycyjnymi)
 • emisja przyjemnego dla oka, białego światła

WADY

 • wysoka energochłonność
 • konieczność częstszej wymiany w porównaniu z diodami LED
 • ograniczona żywotność w układach ze ściemniaczami (dlatego w takim przypadku nie zaleca się stosowania żarówek halogenowych)
 • silne nagrzewanie się bańki i mocowania żarówki

Diody LED

ZALETY

 • energooszczędność
 • bardzo długa żywotność
 • satysfakcjonująca jakość świecenia
 • ekologiczność
 • odporność na uszkodzenia mechaniczne
 • wysoka sprawność świecenia
 • niska temperatura pracy

WADY

 • wysoka cena
 • niski współczynnik oddawania barw

Z powyższych tabel wynika, że lampa sufitowa do pokoju dziecka powinna być wyposażona w diody LED. Nagrzewające się do wysokich temperatur żarówki halogenowe nie są polecany do pokojów dziecięcych, gdyż stwarzają ryzyko poparzenia. Nie oznacza to jednak, że każda dioda LED zda egzamin we wnętrzu. Zanim zdecydujemy się na zakup, sprawdźmy parametry, jakimi odznaczają się lampy sufitowe LED. Wśród najważniejszych należy wymienić:

 

 • współczynnik oddawania barw (Ra lub CRI) – im wartość współczynnika jest bliższa 100, tym dioda wierniej odzwierciedla naturalną, niezafałszowaną barwę otaczających nas przedmiotów. Aby zapewnić odpowiednie odwzorowanie kolorów w pokoju dziecięcym, należy stosować źródła światła, które charakteryzują się jak najwyższym współczynnikiem oddawania barw. Maksimum to 100 i osiąga je światło słoneczne. W pokoju dziecięcym dobrym rozwiązaniem będą diody LED o współczynniku powyżej 90,
 • barwę światła – do jej określenia wykorzystuje się temperaturę barwową wyrażoną w kelwinach (K). Im niższa temperatura barwowa, tym barwa światła jest „cieplejsza”. Jaką barwę powinno mieć oświetlenie pokojowe sufitowe we wnętrzu przeznaczonym dla dziecka? Najlepiej jeśli będzie to barwa neutralna, czyli taka, której temperatura barwowa sięga 3000-3500 K. Takie rozwiązanie nie męczy wzroku, pobudza koncentrację i sprzyja zabawie.

Istotny styl aranżacyjny

 

lampa

Lampy pokojowe charakteryzują się dużym zróżnicowaniem stylistycznym. Dzięki temu z łatwością możemy je dopasować do wystroju wnętrza. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne lampy sufitowe do pokoju dziecięcego. Oferują one doskonałe walory świetlne, a przy tym pięknie się prezentują. Zwykle odznaczają się surowym designem i geometrycznymi formami, przez co rozbudzają dziecięcą ciekawość.

Jeżeli zależy nam na tym, by oświetlenie było minimalistyczne, zdecydujmy się na lampy przysufitowe nowoczesne. Zajmują one niewiele miejsca, a równomiernie oświetlają pomieszczenie. Ciekawie prezentują się także lampy sufitowe. Doskonale pasują do nowoczesnego stylu. Lepiej jednak montować je w pokojach młodzieżowych, a dla dzieci wybierać kolorowe modele.

W klasycznym pokoju dziecięcym sprawdzi się kilkuramienny żyrandol o tradycyjnej formie. Odpowiednia będzie również lampa wisząca wyposażona w mleczny klosz lub materiałowy abażur. Lampa sufitowa w pokoju dziecka może także nawiązywać stylistycznie do ulubionej kreskówki naszej pociechy. Na rynku dostępne jest również oświetlenie przeznaczone dla najmłodszych, na przykład w kształcie zwierząt.

Lampy sufitowe do pokoju dziecka – cena

Cena to kolejny czynnik, jaki często brany jest pod uwagę przy wyborze oświetlenia do pokoju dziecięcego. Tanie lampy sufitowe z łatwością znajdziemy w sklepach internetowych. Robiąc zakupy on-line możemy liczyć również na atrakcyjne rabaty, na przykład w zamian za zapisanie się do newsletteru.

Podsumowując, oferta rynkowa lamp sufitowych do pokoju dziecka jest niezwykle zróżnicowana. Wśród asortymentu znajdziemy modele odpowiadające każdemu stylowi aranżacyjnemu. Z łatwością również dopasujemy oświetlenie do preferencji naszego dziecka, nie zapominając o naczelnej zasadzie mówiącej, że wybrany wariant ma być przede wszystkim praktyczny. Wówczas pokój naszej pociechy będzie w pełni funkcjonalny.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)