Udostępnij
Skomentuj

Lampka na biurko - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Wybór oświetlenia niezależnie od pomieszczenia w domu czy mieszkaniu zawsze przysparza wielu problemów. Podobnie jest z tematem stosunkowo prostym – czyli wyborem odpowiedniej lampki na biurko. Na rynku dostępnych jest wiele lamp z przeznaczeniem na biurko, każdy człowiek ma także inne wymagania. Jak zatem wybrać taką, która nie tylko będzie zapewniać odpowiednie oświetlenie, ale również, przy której będziemy mogli komfortowo wykonywać codzienne obowiązki?

Lampa biurkowa to nie tylko element dekoracyjny. Przede wszystkim tego typu lampa pomaga w pracy czy nauce. Lekarze podkreślają, że w celu uniknięcia problemów z pogarszającym się wzrokiem czy problemów z koncentrowaniem się, warto odpowiednio zadbać o miejsce naszej pracy - w tym także o oświetlenie. W jakim miejscu najlepiej zamontować lampkę? Jaki rodzaj światła jest najmniej szkodliwy dla naszych oczu? Jaka lampa na biurko dla dziecka? Te i wiele innych pytań może pojawić się u każdego człowieka. Istnieje kilka zasad, na które warto zwrócić uwagę.

Lampa biurkowa powinna znajdować się w miejscu, które pozwoli na oświetlenie całego biurka - tylko wtedy praca czy nauka będą efektywne. Wybór oświetlenia zależny jest od tego, czym kierujemy się przy wyborze samej lampy. Jeżeli przy biurku spędzamy dużo czasu, pracując - najlepsze będzie światło zimne, które pobudzi umysł do działania. Z kolei do czytania zdecydowanie lepsze byłoby światło ciepłe. Do pokoi dziecięcych stworzono unikalne, specjalne serie lamp na biurko np. z postaciami z bajek - dzięki temu można zachęcić najmłodszych np. odrabiania lekcji przy biurku z ulubioną lampą. Dla dziewczynki może być to lampka na biurko z motywem Krainy Lodu.

Jaka lampa na biurko - czyli na co zwrócić uwagę?

Przed ostatecznym wyborem lampki na biurko należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej funkcjonalność. Warto wcześniej dokładnie sprawdzić produkt, aby później nie okazało się, że nie spełnia on naszych oczekiwań lub jest nieodpowiednio dobrany. Specjaliści do spraw oświetlenia zwracają uwagę na siedem głównych parametrów. Dzięki temu dużo łatwiej będzie dokonać wyboru właściwego produktu.

 

image

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na tak zwaną „mobilność” – czyli możliwość przeniesienia jej do innego pomieszczenia przy jednoczesnych zachowaniu funkcjonalności. Lampa na biurko – niezależnie od swojego koloru czy kształtu powinna być przede wszystkim lekka oraz przenośna. Warto zwrócić uwagę na długość przewodu, powinien mieć on przynajmniej 1,5 metra długości. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie ją przestawiać, nie martwiąc się o dostęp do gniazdka.

Natężenie światła to drugi ważny element. Lampy sprzed lat nie miały możliwości ustawienia natężenia światła. Obecnie, nowe modele mają możliwość regulacji intensywności promieni światła. Dzięki temu lampkę można przyciemnić, gdzie będzie idealna do np. oglądania filmów, lub rozjaśnić podczas pracy. W tym przypadku warto też zwrócić uwagę na ewentualny abażur – lampa na biuro biała będzie dawała widocznie jaśniejsze światło niż np. lampa zielona.

Trzeci element, na jaki musimy zwrócić uwagę to moc. Jaka moc jest najlepsza w przypadku lampki na biurko? To jedno z często zadawanych pytań. Lampki na biurko przeważnie mają szeroki zakres mocy – od 40 do 100 watów. Lampa na biurko LED jest najlepszym rozwiązaniem, dodatkowo bardzo ekonomicznym. Ten rodzaj oświetlenia nie tylko pobiera mniejszą ilość energii, ale również zapewnia dużo intensywniejsze światło.

Kolejny parametr to odległość pomiędzy żarówką w lampce a oświetlaną powierzchnią. Odpowiednia odległość skutecznie oświetli miejsce pracy, ale przede wszystkim sprawi, że oczy nie będą się męczyć. Najlepiej, aby żarówka była w odległości około 35 centymetrów od oświetlanej powierzchni. Należy więc wziąć pod uwagę wysokość samej lampy i ewentualną możliwość dopasowania jej do osoby pracującej przy biurku.

Rodzaj światła oraz jego kierunek to kolejny ważny aspekt. Pamiętajmy, że w miejscu pracy zawsze powinny znajdować się przynajmniej dwa źródła światła. Główne światło ma za zadanie oświetlić całe pomieszczenie, natomiast lampka na biurko – często nazywana jest wersją warsztatową, przeznaczoną do konkretnej pracy. W razie potrzeby, dzięki regulacji zawsze zyskuje się możliwość oddalenia lub przybliżenia źródła światła na biurku. Równie istotne jest kąt padania światła, a dzięki nowym lampom również i ten parametr może zostać przez nas wyregulowany. Jest to istotne np. w przypadku pisania – osoba praworęczna powinna mieć ustawione źródło światła po przeciwnej stronie i odwrotnie w przypadku osoby leworęcznej.

Modne oświetlenie - jaką lampkę na biurko wybrać?

Rynek jest pełen różnego rodzaju lamp – znajdziemy je w różnych kolorach i stylach. Z uwagi na panujące ostatnio trendy bardzo popularna jest lampa na biurko w stylu retro, która idealnie pasuje zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i do klasycznego wystroju. Wiele osób zadaje sobie pytanie: jaka powinna być lampka na biurko? Nie ma idealnego modelu. Każdy ceni sobie inne właściwości, ma inny gust. Ważne więc, aby lampka na biurko była dopasowana do indywidualnych preferencji. Przede wszystkim musi być natomiast funkcjonalna.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)