Udostępnij
Skomentuj

Lampki choinkowe – jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Trudno wyobrazić sobie ozdabianie choinki bez lampek. Jak wybrać lampki na choinkę?

Popularne rodzaje lampek choinkowych

Asortyment lampek choinkowych jest bardzo mocno zróżnicowany. To propozycje o różnorodnej estetyce, kolorystyce i długości. Tak duży wybór sprawia, że można dopasować odpowiednie oświetlenie niemal do każdej choinki. Do popularnych i modnych wariantów lampek na choinkę należą:

 • Lampki choinkowe okrągłe – to jedne z najpopularniejszych wariantów lampek na choinkę. Składają się ze sznura, do którego przytwierdzono plastikowe elementy o walcowatym kształcie – ich zwieńczeniem są kuliste elementy świetlne. Lampki okrągłe na choinkę to, najczęściej, lampki LED. Mogą świecić na wiele różnych kolorów i są dostępne w wielu różnych rozmiarach.
 • Lampki choinkowe sople – majestatyczne i modne lampki choinkowe, którymi można przyozdobić drzewko świąteczne lub budynek (o ile wybierzemy lampki odporne na czynniki atmosferyczne). Składają się z przewodu, do którego przytwierdzone są świecące elementy w kształcie sopli lodu.
 • Lampki choinkowe gwiazdki – jedne z wielu popularnych lampek choinkowych w świątecznych i wyrazistych kształtach. Lampki tego typu to oświetlenie LED, które jest bardzo praktyczne w użytkowaniu oraz energooszczędne.
 • Lampki choinkowe świeczki – to lampki choinkowe tradycyjne. Składają się z przewodu, na którym rozmieszczone są lampki w kształcie świec (świecący element ma kształt płomienia świecy). Lampki tego typu można spotkać w wersji LED, ale w wielu domach użytkowane są wciąż lampki tego typu, w których znajdują się tradycyjne, małe żarówki o stożkowym kształcie. Lampki tego typu, z uwagi na większy rozmiar poszczególnych elementów, bywały wyposażane w klipsy, które umożliwiały montaż świeczek do gałązek choinki.

Oczywiście to jeszcze nie wszystkie warianty lampek choinkowych, ale kilka spośród najpopularniejszych, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru oświetlenia choinkowego dla siebie.

Dlaczego warto ozdobić choinkę lampkami?

Wielu jest miłośników choinek ozdabianych bombkami i łańcuchami, inni stawiają na minimalizm i rezygnują z ozdób na rzecz naturalnego drzewka. Są również zwolennicy własnoręcznej produkcji ozdób w postaci ciasteczek na sznurkach, suszonych plastrów pomarańczy oraz dekoracji uszytych lub wyciętych samodzielnie. Bez względu na to, jaka estetyka drzewka podoba się nam najbardziej, to i tak warto dopełnić choinkę jeszcze jednym elementem – chodzi, oczywiście, o lampki choinkowe. Warto po nie sięgnąć z wielu względów:

 • Choinka nabiera zupełnie innego uroku, gdy zaświecimy lampki, które ją ozdabiają.
 • Lampki rozświetlają wnętrze, ale też świetnie odbijają się od choinkowych ozdób, co dodaje całej choince elegancji i szyku.
 • Rozświetlona choinka staje się dodatkowym, nastrojowym i klimatycznym źródłem światła.
 • Nowoczesne lampki choinkowe diodowe są bezpieczne w użytkowaniu i energooszczędne.

Jakie lampki choinkowe wybrać?

Lampki choinkowe są dostępne w tak wielu różnorodnych wariantach, że czasami aż trudno się zdecydować na konkretny wariant. By wybrać lampki, które będą idealnym uzupełnieniem drzewka świątecznego, warto zwrócić uwagę na kilka poniższych kwestii:

 • Rodzaj lampek – w sklepach możemy znaleźć lampki choinkowe do użytku domowego, jak również lampki, które można zastosować na zewnątrz budynku.
 • Kształt elementów świetlnych – w tym zakresie wybór jest ogromny, gdyż można kupić zarówno lampki klasyczne (okrągłe, w kształcie świec i sopli), jak również lampki o pomysłowych i awangardowych kształtach (w kształcie serc, gwiazdek lub szyszek).
 • Długość przewodu z lampkami – to kwestia kluczowa, która pozwala dopasować długość łańcucha świetlnego do rozmiaru choinki. Pod uwagę należy wziąć zarówno samą długość przewodu, jak i liczbę punktów świetlnych. Można przyjąć, że na dość rozłożystą choinkę o wysokości 150 cm potrzebny będzie sznur z dwustoma lampkami.
 • Odległość od pierwszej lampki do wtyczki – to bardzo istotna kwestia, o której nie każdy pamięta, a przecież nie zawsze choinka może zostać usytuowana tuż przy gniazdku. By nie okazało się, że część lampek leży na dywanie lub za komodą, należy dobrać lampki z odpowiednio długim odcinkiem bez lampek.
 • Kolor, na jaki świecą lampki – choć nowoczesne lampki na choinkę mogą świecić na różne kolory, to jednak wciąż popularne są lampki jednokolorowe, które świecą tylko w określonym odcieniu. Za klasyczne i ponadczasowe można uznać lampki choinkowe białe ora żółte. Nieco odważniejsze będą lampki choinkowe czerwone lub lampki choinkowe niebieskie, a bardzo subtelną opcją są lampki świecące na zielono.
 • Tryby działania światełek choinkowych oraz sterowanie nimi – w najprostszych i najtańszych lampkach choinkowych mamy do czynienia wyłącznie z jednym trybem działania (ciągłym) i to wyłącznie po podłączeniu do kontaktu (bez żadnych dodatkowych pstryczków). W droższych lampkach możemy liczyć na pilot zdalnego sterowania, a także na kilka trybów działania sekwencyjnego.
 • Cena – koszt zakupu lampek na choinkę może być mocno zróżnicowany, a wszystko zależy od tego, po jaki rozmiar i rodzaj lampek sięgniemy. Najtańsze lampki na choinkę można znaleźć już za zaledwie kilkanaście złotych, ale te najbardziej ozdobne i funkcjonalne będą kosztowały, co najmniej, kilkadziesiąt złotych.
 • Liczba elementów świetlnych – wybierając lampki choinkowe warto wiedzieć, czy interesują nas lampki choinkowe 200 LED (idealne na 1,5 metrową choinkę), lampki choinkowe 100 LED (w sam raz na małe drzewka), czy raczej lampki choinkowe 600 LED (świetny wybór na choinki o wysokości przekraczającej dwa metry).

Choć zakup lampek choinkowych nie jest ekstremalnie dużym wydatkiem, gdy kupujemy je na jedną choinkę domową, to i tak nie warto dokonywać wyboru bez przeanalizowania dostępnych opcji, porównania cen i funkcjonalności różnych rozwiązań. Lampki choinkowe długie, z licznymi światełkami, posiadające różne tryby świecenia oraz inne opcje dodatkowe to droższa opcja niż klasyczne lampki świecące na biało. Z tego właśnie względu warto dobrze przemyśleć kwestię estetyki, długości i funkcjonalności oświetlenia choinkowego, by nie okazało się, że nie pasuje do choinki.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)