Udostępnij
Skomentuj

Łóżko dla dziewczynki – jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wybierając pierwsze „dorosłe” łóżko dla dziewczynki, warto kierować się upodobaniami dziecka. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu łóżka dla dziewczynki?

Jakie łóżko do pokoju dla dziewczynki?

Regularny i odpowiednio długi sen ma zasadniczy wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Nie jest on możliwy bez wygodnego i ergonomicznego łóżka. Pierwszy tego typu mebel dla dziecka wybierają rodzice, jeszcze przed jego pojawieniem się na świecie. Zazwyczaj jest nim tradycyjne łóżeczko szczebelkowe, które dzięki możliwości modyfikacji – wyjmowanym szczebelkom, odpinanym bokom, regulowanej wysokości materaca, może służyć kilka lat. Wygląd pierwszego „dorosłego” łóżka dziecko może określić już samo. Warto kupić takie, które będzie pasowało mu kolorem, wzorem, motywem z ulubionej bajki. Im bardziej będzie spełniało oczekiwania malucha, tym chętniej pociecha będzie kładła się w nim spać.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu łóżka dla dziewczynki?

Wymarzony wygląd łóżka to jednak niejedyne kryterium, jakim należy kierować się podczas zakupu tego mebla. Zarówno łóżko dla dziewczynki, jak i dla chłopca musi być wykonane z solidnych i wytrzymałych materiałów. Najczęściej są nimi: drewno, płyta MDF, tworzywo sztuczne oraz metal. Łóżka dla dziewczynek drewniane robione są przede wszystkim z sosny i pokryte atestowaną farbą zabawkarską, która jest całkowicie bezpieczna dla dziecka.

Podczas zakupu łóżka dla malucha nie bez znaczenia jest również rozmiar mebla. Powinien być on dopasowany do wagi i wzrostu dziecka. Łóżko dla dziewczynki nie może być zbyt małe, ponieważ będzie utrudniało prawidłowy wypoczynek. Rozmiar łóżka to jedno, a materaca to drugie. On również powinien być dostosowany do gabarytów malucha. Ponadto dobry materac musi zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza, która znacząco poprawi poziom komfortu łóżka.

Łóżka dziecięce mogą być wyposażone w dodatkowe elementy, poprawiające bezpieczeństwo malucha. Większość dzieci podczas snu wierci się, co może doprowadzić do upadku z łóżka. Niektóre meble wyposażone zostały w wysuwane boki – najczęściej ze szczebelkami, które mają chronić przed nieszczęściem.

Idealnym rozwiązaniem w małym mieszkaniu może okazać się łóżko dla dziewczynki z pojemnikiem na pościel lub szufladami i półkami, w których można schować ubranka albo zabawki. Dzięki połączeniu łóżka i szafki można zaoszczędzić wiele miejsca, a wolną przestrzeń w pokoju dziecięcym zagospodarować w inny sposób, np. kupując zestaw – stolik i krzesło, przy którym dziecko będzie się bawić i uczyć.

Najciekawsze propozycje łóżek dla dziewczynki

Łóżka dla dziewczynek utrzymane są zazwyczaj w jasnych pastelowych kolorach, w bieli, a także różnych odcieniach różu. Szeroka gama dostępnych na rynku mebli tego typu sprawia, że każda młoda dama z łatwością znajdzie łóżko swoich marzeń. Do najpopularniejszych modeli należą:

  • łóżko dla dziewczynki z domkiem – wyróżnia się dwa rodzaje tego typu łóżek – prostą, choć nienudną konstrukcję domku, w środku której znajduje się tapczan z wysuwanym pojemnikiem na pościel lub drugim łóżkiem, oraz bardziej zabudowany domek z dachem, otworami na okna i drzwi, a także schodami. Oba rodzaje łóżek wiernie odwzorowują konstrukcję domu i stanowią ciekawe miejsce do snu i zabawy;
  • łóżko dla dziewczynki z baldachimem – stelaż tego typu łóżek wykonany jest najczęściej z metalu pokrytego dobrej jakości pastelową farbą, niekiedy spotkać można również stelaże wykonane z drewna. Baldachim zawieszony jest na specjalnej, wysokiej konstrukcji, która przymocowana jest do łóżka. Tego typu łóżka charakteryzują się eleganckim designem i świetnie prezentują się w dziewczęcym pokoju;
  • łóżko dla dziewczynki zamek – jest to potężnych rozmiarów mebel – najczęściej dwupoziomowy. Niekiedy składa się z dwóch łóżek – jednego na piętrze, do którego wchodzi się po specjalnych schodach, i drugiego pod spodem. W niektórych modelach łóżko znajduje się tylko na górnym poziomie, a dolny stanowi kącik do zabawy. Wieże zamku posiadają półki, na których można poukładać zabawki lub ubrania;
  • łóżko dla dziewczynki Księżniczka – podobnie jak i poprzednie modele, tak i ten charakteryzuje się niebanalnym wyglądem – posiada ozdobne wykończenia i wysoki zagłówek – w zależności od producenta może być on pikowany lub urozmaicony dodatkowymi ozdobami, jak np. korona lub różowe wzory.

Gdzie ustawić łóżko dziecięce?

Bardzo ważną kwestią odpowiadającą za prawidłowy sen dziecka jest miejsce ustawienia łóżka. Nie powinno znajdować się ono blisko okna, gdyż wahania temperatur mogą prowadzić do częstych przeziębień. Łóżka dziecięcego nie należy również ustawiać niedaleko źródeł ciepła np. kaloryfera, ponieważ suche powietrze będzie utrudniało maluchowi sen. Gdzie więc postawić łóżko? Najlepiej po drugiej stronie pokoju, tak aby dziecko mogło widzieć z niego drzwi – zapewni mu to dodatkowe poczucie bezpieczeństwa. Ustawienie łóżka dziecięcego w ten, a nie inny sposób zapewni miejsce do zabawy na środku pokoju. Przy ścianie z oknem można wówczas postawić szafę lub komodę na ubrania, zabawki i inne akcesoria.

Wybierając łóżko dla dziewczynki należy kierować się gustem młodej damy, jakością wykonania mebla, jego wielkością oraz funkcjonalnością. Szeroka gama dostępnych na rynku rozwiązań daje gwarancję, że każde dziecko znajdzie wymarzone przez siebie łóżko.

 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)