Udostępnij
Skomentuj

Łóżko dziecięce podwójne – jak wybrać? Które będzie najlepsze?

Jeżeli mamy dwoje dzieci, potrzebujemy podwójnej ilości miejsca, by nasze pociechy mogły wygodnie spać.

Jeśli do tego nasze mieszkanie nie jest zbyt duże, warto rozważyć opcję podwójnego łóżka. Na rynku dostępnych jest kilka tego typu opcji – podpowiadamy, na co najlepiej zwrócić uwagę przy zakupie.

Podwójne dziecięce łóżka – rodzaje

Podwójne łóżko to mebel, który pozwala na komfortowy sen dwóch dzieci na dość małej przestrzeni. Dwa osobne łóżka stawiane na podłodze zajmują dużo miejsca w przestrzneni dziecięcego pokoju, a tę przestrzeń lepiej wykorzystać jako miejsce zabaw.

Dostępne są dwa rodzaje tego typu rozwiązań. Pierwszym z nich jest łóżko piętrowe, w którym powierzchnie do spania znajdują się jedno nad drugim. Zwykle do wyższego łóżka trzeba się dostać, wchodząc po specjalnej drabince. Druga opcja jest bardziej kompaktowa – jedno z miejsc może być wsuwane do ramy łóżka. To rozwiązanie oszczędza także przestrzeń nad łóżkiem, którą można również wykorzystać. To, które rozwiązanie wybierzemy, zależy od naszych upodobań i możliwości aranżacyjnych pokoju.

Wady i zalety podwójnych łóżek dziecięcych

ZALETY

  • oszczędność miejsca – oba rozwiązania są bardzo kompaktowe w porównaniu z dwoma oddzielnymi łóżkami;
  • zysk ekonomiczny – nie trzeba kupować dwóch łóżek;
  • więcej miejsca pozostaje do przestrzeni zabawy i nauki;
  • zwykle materace są w cenie łóżka, czasem w zestawie też szuflada lub dodatkowe poduszki;
  • podwójne łóżka zwykle mają bardzo atrakcyjny, nowoczesny design.

WADY

  • dzieci z czasem mogą chcieć większej przestrzeni dla siebie – nie spać tak blisko rodzeństwa;
  • piętrowe łóżko może nieść ryzyko upadku, a rozsuwane generować kłótnie o przestrzeń;
  • piętrowe łóżko może przytłaczać przestrzeń dziecięcego pokoju.

Podwójne łóżka dziecięce – na jakie dodatki zwracać uwagę?

Myśląc o podwójnym łóżku dla dzieci, warto zwrócić uwagę na pewne elementy, które uatrakcyjnią ten mebel i sprawią, że będzie on bardziej bezpieczny oraz bardziej użyteczny.

Łóżko dziecięce podwójne z barierką to dobre rozwiązanie nie tylko w przypadku łóżka piętrowego, gdzie szczególnie musimy zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas snu. Barierka w łóżku rozsuwanym pomoże dzieciom podzielić przestrzeń, może zapobiec kłótniom, a także będzie zabezpieczeniem przed spadnięciem dla dziecka, które będzie spało na wyższej części.

Łóżko dziecięce podwójne z szufladą to natomiast doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy zachować porządek w dziecięcym pokoju, a także uczyć maluchy porządkowania przestrzeni wokół siebie. Do takiej szuflady zmieści się nie tylko dziecięca pościel, ale można tam schować także zabawki czy ubranka. Szuflada zaraz przy łóżku może pomóc w uczeniu dzieci codziennych nawyków związanych z rannym wstawaniem i porządkowaniem przestrzeni wokół siebie.

Łóżko dziecięce podwójne wysuwane może mieć na swoim wyposażeniu również ozdobne poduchy, które sprawią, że mebel doskonale sprawdzić się jako kanapa do dziennego wypoczynku. Dopiero schowanie poduszek i wysunięcie dodatkowego legowiska sprawia, że łóżko staje się wygodne do snucia nocnych marzeń sennych.

Ta podwójna funkcja podwójnych łóżek – wykorzystanie jako mebel dzienny i nocny możliwa jest niezależnie od tego, z jakiego materiału są wykonane te meble. Zarówno drewniane podwójne łóżka dla dzieci, jak łóżka wykonane z innych tworzyw, mogą doskonale wpisywać się w aranżację dziecięcego pokoju. Wiele z nich posiada nadruki, które są ciepło przyjmowane przez małych użytkowników.

Łóżka dla dzieci – wymiary

Wymiar łóżka, które wybieramy najlepiej dostosować do przestrzeni, którą dysponujemy w mieszkaniu. Najczęściej występują:

  • łóżko podwójne dla dzieci 160x80 cm,
  • łóżko podwójne dla dzieci 180x80 cm.

Należy pamiętać, że większe łóżko zapewne posłuży naszym dzieciom dłużej, ale też potrzeba na nie więcej przestrzeni. Poza tym do rozmiarów łóżka dobrze jest dobrać odpowiednie kołdry i poduszki, a następnie pościel. Zbyt duże mogą spadać dzieciom z łóżek i utrudniać spokojny sen. Ten zakup również warto wcześniej zaplanować.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)