Udostępnij
Skomentuj

Łóżko małżeńskie – jakie wybrać? Jakie łóżko do sypialni dla pary?

Odpowiednio dobrane łóżko zapewnia zdrowy i komfortowy sen. Jakie łóżko małżeńskie wybrać? Który model sprawdzi się najlepiej?

Sen pozwala wypocząć, zregenerować siły, przyczynia się również do prawidłowego rozwoju organizmu. Komfort podczas snu zapewnia dobrze dobrane łóżko. Wybór odpowiedniego modelu bywa czasem kłopotliwy, szczególnie jeśli jest to łóżko małżeńskie. W tym przypadku komfort podczas wypoczynku trzeba zapewnić dwóm osobom, nierzadko różniącym się wzrostem i wagą. Jak wybrać najlepsze łóżko małżeńskie? Na co zwrócić uwagę?

Łóżko małżeńskie – wymiary

Jednym z podstawowych elementów, jakie trzeba wziąć pod uwagę, poszukując idealnego łóżka do sypialni dla pary, są jego wymiary. Najczęściej spotykane warianty to:

 • łóżko małżeńskie 140x200 cm
 • łóżko małżeńskie 160x200 cm
 • łóżko małżeńskie 180x200 cm

Łóżko musi zapewniać komfort podczas wypoczynku, dlatego w przypadku dwóch dorosłych osób najlepszym wyborem będzie model o wymiarach 160x200 cm. Jest to standardowa wielkość łóżka dla pary, która bez problemu zmieści się w średniej wielkości sypialni. Duże łóżka – o wymiarach 180x200 cm wymagają nieco większej przestrzeni. Sprawdzą się idealnie w dużych i przestronnych pomieszczeniach, w których obok mebla do wypoczynku można również postawić szafki nocne na podręczne przedmioty. Model o wymiarach 140x200 cm to łóżko małżeńskie do małej sypialni. Nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie dla dwóch dorosłych osób, dlatego należy wybierać je w ostateczności.

Jaki stelaż do łóżka małżeńskiego?

Kupując łóżko do sypialni, największą wagę przywiązuje się zawsze do jego wielkości oraz rodzaju materaca, spychając na dalszy plan wybór stelaża. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednio dobrany stelaż do łóżka nie tylko wpłynie na jakość snu, ale również będzie miał zasadnicze znaczenie dla żywotności materaca.

Warto wiedzieć

Stelaż do łóżka musi być solidny i wytrzymały. Najbardziej polecane są stelaże drewniane, które łączą w sobie estetyczny wygląd, wygodę oraz ergonomię. Stelaże drewniane wykonane są z elastycznych listewek, które amortyzują nacisk wywierany na materac, a tym samym przeciwdziałają jego odkształceniu.

Kupując stelaż do łóżka małżeńskiego, należy zwrócić uwagę na takie parametry jak:

 • wielkość stelaża – powinna być dostosowana do wielkości ramy łóżka – stelaż musi idealnie do niej pasować
 • typ stelaża – do wyboru są modele klasyczne tzw. „ruszt”, stelaże rolowane oraz elastyczne

Stelaże typu „ruszt” mają listewki mocowane bezpośrednio do ramy, przez co stanowią sztywne konstrukcje, nieamortyzujące nacisku wywieranego na materac. Stelaże rolowane zrobione są z listewek mocowanych na taśmie i również należą do modeli sztywnych. Najbardziej polecanymi są stelaże elastyczne, które zapewniają dłuższą żywotność materaca.

Poza konstrukcją stelaży do łóżka małżeńskiego warto również zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Większość oferowanych rozwiązań umożliwia regulację zagłówka oraz podnóżka. Może być ona realizowana ręcznie – za pomocą blokad umieszczonych w zapadkach, a także poprzez mechanizm elektryczny. Ta druga opcja jest bardziej zaawansowana i daje więcej możliwości wyboru pozycji.

Jaki materac do łóżka małżeńskiego?

Drugim elementem gwarantującym odpowiedni sen jest materac. Bogactwo typów materacy umożliwia wybór modela najlepiej dopasowanego do osobistych preferencji. W przypadku łóżka małżeńskiego może pojawić się jednak kłopot z dobraniem odpowiedniego modelu, ze względu na różne gabaryty partnerów – twardość materaca uzależniona jest bowiem od wagi osoby, która ma go użytkować. Sytuację tą można rozwiązać na dwa sposoby – zakupić dwa pojedyncze materace lub jeden duży materac o dwóch stopniach twardości. Pierwsze rozwiązanie jest możliwe tylko w przypadku posiadania dużego łóżka, w modelach o wymiarach 140x200 cm ciężko będzie to zrealizować. Najwygodniejszy i najbardziej praktyczny wydaje się więc zakup jednego dużego materaca o dwóch stopniach twardości.

Materace różnią się od siebie materiałem, z jakiego są wykonane. W zależności od typu wkładu posiadają one również różne właściwości. Spośród szerokiej gamy dostępnych tego typu rozwiązań, warto wyróżnić:

 • materace piankowe – dzielą się na dwie podstawowe grupy – materace lateksowe oraz materace z pianki poliuretanowej. Te drugie wykonane mogą być z pianki zwykłej, wysokoelastycznej oraz termoelastycznej. Modele z pianki wysokoelastycznej oraz termoelastycznej charakteryzują się odpowiednią cyrkulacją powietrza, elastycznością i dobrym dopasowaniem do kształtu kręgosłupa. Podobnymi właściwościami wyróżniają się materace lateksowe, które dodatkowo posiadają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, w związku z tym ich używanie zaleca się alergikom
 • materace sprężynowe – również dostępne w dwóch wersjach – jako modele bonellowe lub kieszeniowe. W tych pierwszych sprężyny tworzą siatkę na całej powierzchni konstrukcji, a w drugich pojedyncze zwoje umieszczone są w specjalnych woreczkach. Większą elastycznością i lepszym dopasowaniem do kształtu kręgosłupa charakteryzują się modele kieszeniowe
 • materace kokosowe – to modele sprężynowe lub piankowe wyposażone w dodatkowe warstwy, wykonane z włókna kokosowego. Zwiększają one twardość materaca i wydłużają jego żywotność

Łóżko małżeńskie – jakie wybrać?

Wybierając łóżko małżeńskie, warto kierować się wymienionymi wyżej kryteriami. Dobranie odpowiedniego stelaża, materaca oraz wymiarów mebla wpłynie na komfort snu i pozwoli wygodnie ułożyć się podczas wypoczynku, a także odciążyć kręgosłup i rozluźnić mięśnie.

Łóżka małżeńskie oferowane są w różnych wariantach. Niektóre z nich posiadają dodatkowe funkcjonalności w postaci pojemników na pościel lub pojemnych szuflad, inne wyposażone są w miękkie i tapicerowane zagłówki. Spośród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić:

 • łóżko małżeńskie z materacem – sprzedawane jako cały zestaw: rama, stelaż oraz materac. Dostępne są w różnych konfiguracjach. Najbardziej polecane modele to łóżka z drewnianym, elastycznym stelażem, solidną ramą oraz komfortowym materacem o odpowiedniej twardości
 • łóżko małżeńskie z pojemnikiem – posiadają dodatkowy, obszerny pojemnik na pościel, który umożliwia schowanie kołdry i poduszek. W takiej sytuacji nie potrzeba w sypialni dodatkowej szafki na przechowywanie pościeli podczas dnia
 • łóżko małżeńskie tapicerowane – rama łóżka może być pokryta wytrzymałą tkaniną lub skórą – naturalną bądź też ekologiczną. Łóżka tapicerowane prezentują się niezwykle stylowo i elegancko. Warto wybrać model pasujący do aranżacji sypialni
 • łóżko małżeńskie drewniane – stanowią alternatywę dla łóżek tapicerowanych. Są to solidne i wytrzymałe konstrukcje, wykonane najczęściej z drewna dębowego, sosnowego lub bukowego. Idealnie wpiszą się w wygląd wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym bądź rustykalnym
 • łóżko małżeńskie metalowe – bardzo szykowne i eleganckie rozwiązania, które w zależności od zastosowanej stylistyki sprawdzą się zarówno w aranżacjach nowoczesnych, jak i klasycznych. Rama tego typu łóżek wykonana jest z metalu malowanego na dowolny kolor. Dodatkowym atutem są tutaj zdobienia na zagłówku oraz połyskujące wykończenia, które nadają łóżku uroku

Łóżko małżeńskie musi zapewniać wygodę obu partnerom. Wybierając mebel do spania dla dwóch dorosłych osób, trzeba pomyśleć o jego odpowiedniej wielkości. Najważniejszymi elementami łóżka, zapewniającymi komfort podczas spania, są stelaż oraz materac. Je również należy dostosować do potrzeb obu użytkowników.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)