Udostępnij
Skomentuj

Lustro łazienkowe - jak ozdobić?

Przed lustrem łazienkowym spędzamy bardzo wiele czasu, ale poza jego oczywistą funkcjonalnością, spełnia także rolę dekoracyjną. Bardzo często jest największym i najbardziej widocznym elementem łazienki. Warto więc sprawić, by stanowiło wizytówkę wnętrza.

Lustro łazienkowe w nowoczesnym stylu

Styl nowoczesny charakteryzuje się minimalistycznymi wnętrzami i niewielką liczbą niefunkcjonalnych dekoracji. Lustro łazienkowe jest najczęściej wklejane w ścianę, bez ramy, duże i prostokątne. Najlepszą ozdobą takiej tafli będzie samo podświetlenie – za pomocą podłużnych paneli halogenowych lub taśm z diodami LED. Ciekawym rozwiązaniem jest kupno modelu z wbudowanym już oświetleniem, które może znajdować się na samym zwierciadle. Takie lustra łazienkowe doskonale nadadzą się do zabudowy. Niestety ich cena nie należy do najniższych. Jeśli mimo wszystko brakuje nam elementu, który przełamie tę surowość, możemy zdecydować się na niewielkie wzory na ścianach w okolicach lustra. Przy wnętrzach nowoczesnych sprawdzą się wzory geometryczne. Ważne jest, by nie umieszczać żadnej wypukłej dekoracji na płaszczyźnie między lampą a taflą, gdyż rzucany przez nią cień może spowodować, że oświetlenie lustra będzie niewystarczające.

Lustra retro do łazienki

Mówiąc o stylizacji retro, mamy na myśli wszystkie te elementy, które przypominają nam ubiegły wiek. Obowiązkowo musimy zawiesić lustro łazienkowe w drewnianej ramie. Takie aranżacje wymagają od nas dokładnego manipulowania kolorystyką i dekoracjami, by nie uzyskać efektu miszmaszu. Bardzo często wykorzystuje się zwierciadła okrągłe lub owalne, które pamiętamy z wnętrz naszych babć i dziadków. Główną ozdobą jest oczywiście bogato zdobiona, biała lub brązowa rama, charakteryzowana na ręcznie rzeźbioną. By dodatkowo podkreślić jej wartość, warto zamontować kinkiety przypominające stare lampki z kloszami, a nawet te jeszcze starsze – oliwne. Przy nietypowych wystrojach może być konieczne przejrzenie ofert pobliskich sklepów z antykami zamiast sprawdzanie, jaka firma produkuje hurtowo zadowalający nas model lustra.

Duże lustro do łazienki nie musi sprawiać problemów

Oświetlenie do łazienki nad duże lustro musi być obowiązkowe. Boczne kinkiety nie zapewnią odpowiedniego natężenia światła. By przełamać monotonię sporej tafli, warto osadzić ją na ścianie wokół barwnej mozaiki. Najlepiej, by była zbliżona kolorem do pozostałego wyposażenia, choć ciekawie będą wyglądały kontrastujące się niektóre kafelki. Duże powierzchnie można także zaaranżować za pomocą luster dzielonych – z bocznymi, ruchomymi skrzydłami. Taka propozycja nie tylko doskonale wygląda nad umywalką, ale i pozwala przygotować perfekcyjną fryzurę. Innym ciekawym zabiegiem może być umieszczenie w głównym zwierciadle lustra łazienkowego drugiego – mniejszego, ale powiększającego. Warto zastanowić się nad jego osobnym oświetleniem. To, jakie będzie ono najlepsze, zależy od położenia i wielkości. Niektóre firmy oferują wbudowane podświetlenie tego typu elementów, co z pewnością ułatwi nam aranżację.

Lustro łazienkowe z półką

Ten typ luster łazienkowych jest ceniony przez osoby praktyczne, które poza elementem estetycznym, lubią mieć wszystko pod ręką. Poza oświetleniem możemy zwierciadło ozdobić przedmiotami, które znajdą się na takiej półce. Wszystko zależy od konkretnej aranżacji, ale do ciekawych pomysłów z pewnością należą:

  • rośliny doniczkowe (pod warunkiem dobrej wentylacji w łazience),
  • kamionkowy dzban na wodę,
  • muszle,
  • niewielka rzeźba.

Musimy tylko uważać, by lustro z półką nie stanowiło miejsca przechowywania wszystkich niezbędnych przedmiotów i ozdób niepasujących w innym miejscu domu.

Ozdobienie lustra nie jest łatwym zadaniem. Z jednej strony jest to element wyposażenia, do którego musimy mieć łatwy dostęp. Z drugiej – tak duża, niezagospodarowana powierzchnia aż kusi, by urozmaicić ją o ciekawą dekorację. Pamiętajmy o umiarze. Lustro przede wszystkim powinno być funkcjonalne – nie stosujmy wszystkich z wymienionych ozdób jednocześnie. Lepiej jest wybrać jedną i wokół niej stworzyć całą aranżację.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)