Udostępnij
Skomentuj

Lutownica kolbowa - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Lutownice kolbowe, podtyp lutownic grzałkowych, zwanych inaczej oporowymi, zdobyły sobie wielu zwolenników przystępną ceną, wielką rozpiętością modeli i możliwości oraz wygodą i niewielką masą. I choć to dotyczy ogólnie wszystkich lutownic kolbowych, to jednak warto poświęcić dłuższą chwilę na wybór konkretnego modelu.

Lutownica kolbowa: co to jest?

Lutownica kolbowa to podtyp lutownicy grzałkowej. Wyróżnia się na pierwszy rzut okaz kształtem, ale ważniejszą różnica jest specyficzna konstrukcja grotu. Jest on wykonany z jednego, dość masywnego kawałka metalu o określonej charakterystyce. Groty często można wymieniać, dostosowując je do charakterystyki wykonywanych prac, natomiast w każdym przypadku taka sama pozostaje zasada działania: źródłem ciepła jest grzałka (opornik) umieszczona we wnętrzu obudowy o charakterystycznym kształcie.

Jaka lutownica lepsza: kolbowa czy pistoletowa?

Dlaczego skupiać się na lutownicach kolbowych, pomijając popularniejsze od nich pistoletowe? Te ostatnie są dobre jako sprzęt uniwersalny do większości napraw domowych i do podstawowych prac elektrycznych, jednak lutownice kolbowe są tanie, a przy tym wygodne i zdecydowanie lżejsze od transformatorowych lutownic pistoletowych. Pracuje się nimi z większą precyzją i są nieco mniej awaryjne. Nie są jednak niezastąpione i warto mieć tego świadomość: po prostu przy obecnej ofercie producentów pośród lutownic kolbowych można znaleźć sprzęt na tyle uniwersalny, że pistoletowe lutownice można w większości przypadków pominąć.

Parametry dobrej lutownicy kolbowej

Jakie parametry będą cechowały dobrą lutownicę kolbową? To wszystko zależy od definicji „dobrej” lutownicy. Dobra będzie zaś ta, która najlepiej zrealizuje określone zadania i nawet w przypadku lutownic kolbowych będzie to całkiem spore portfolio prac.

Moc. Lutownica kolbowa 60 W to dobry sprzęt na przykład do lutowania elektroniki. Z kolei lutownica kolbowa 100 W będzie już prawdopodobnie nieco za mocna do pracy z drobnymi częściami elektronicznymi, za to sprawdzi się w zastosowaniach ogólnych czy nawet przy mniej wrażliwej elektronice. Z kolei lutownica kolbowa 200 W to już sprzęt, który zdecydowanie można wykorzystać jako lutownicę kolbową do rynien.

Marka. Producent ma znaczenie, ponieważ już samo logo w pewien sposób pozwala przewidywać okres eksploatacji i stabilność parametrów pracy. Lutownica kolbowa Yato, stosunkowo droga, ale bardzo dobra, będzie sprzętem niezawodnym w porównaniu z TopTools czy inną typowo hobbystyczną marką. Warto o tym pamiętać, szukając odpowiedzi na pytanie, jaka tania lutownica kolbowa sprawdzi się najlepiej. Tu też bowiem wszystko zależy od oczekiwań. O ile rynny można lutować grotem zmieniającym temperaturę, to już w przypadku elektroniki jest to najprostsza droga do katastrofy.

Temperatura. Nie zawsze producenci podają temperaturę grotów swoich lutownic. Wyjątkiem są tutaj lutownice kolbowe z regulacją temperatury. Wtedy najczęściej można pracować w zakresie 250-450°C (dla lutownic 60 W). Do niektórych prac nie będzie to miało większego znaczenia, w innych będzie kluczowe, natomiast ważniejsze od zadanego poziomu temperatury będzie to, czy lutownica utrzyma ją przez cały czas pracy, a z tym tańsze modele miewają spore problemy.

Pewność chwytu. Solidna obudowa z wygodną rękojeścią jest zawsze ważna. W przypadku elektroniki zapewnia dokładne prowadzenie grotu, a w przypadku cięższych, mocniejszych modeli daje po prostu komfort, dzięki któremu prace prowadzi się pewniej i w bardziej ergonomicznej pozycji.

Kształt grotu. Zdecydowana większość lutownic kolbowych ma grot zakończony cienką szpilką. Nie jest to jednak jedyne możliwe rozwiązanie. Grotom można bowiem nadawać zupełnie dowolne kształty, więc są dostępne na rynku oprócz ostro zakończonych także zaokrąglone, ścięte w kształcie ostrza, delikatnie spłaszczone i kulkowe (przypominające nieco zakończenie wkładu od długopisu). Warto przy zakupie przyjrzeć się, czy lutownica ma wymienne groty, a jeśli tak, to czy znajdują się one w zestawie lub czy można je łatwo dokupić, ponieważ możliwość zmiany grotu już daje opcję wykonania większej ilości zadań o innej charakterystyce.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)