Udostępnij
Skomentuj

Łyżka barmańska-jak używać? Jaką wybrać?

Kolorowy, warstwowy koktajl przygotowany w domu uświetni niejedno spotkanie ze znajomymi. Jego wykonanie nie musi zostać poprzedzone kursem barmańskim – wystarczy tylko wyposażyć swoją kuchnię w odpowiednie narzędzia. Jednym z nich jest łyżeczka do koktajli. Jaką łyżkę barmańską wybrać?

Łyżka barmańska – zastosowanie

Łyżki do koktajli stanowią jedne z ciekawych akcesoriów gastronomicznych. Zastosowanie znajdą zarówno w kawiarniach, barach, klubach, jak i w domach – szczególnie u miłośników drinków i koktajli – alkoholowych oraz bezalkoholowych. Organizując przyjęcie dla znajomych i przyjaciół można zaskoczyć ich ciekawymi propozycjami koktajli wielowarstwowych, których przygotowanie ułatwi profesjonalna łyżka barmańska. Tego typu akcesoria dostępne są w różnych wersjach. Niezależnie jednak od ich budowy i kształtu wszystkie mają wspólne zastosowanie – pomagają przygotować efektowne i pyszne drinki – zarówno mieszane, jak i wielowarstwowe. Łyżki barmańskie służą do precyzyjnego odmierzania składników na koktajl, rozdrabniania, a także do mieszania drinków.

Jaką łyżkę barmańską wybrać? Rodzaje łyżeczek do koktajli

Łyżki barmańskie charakteryzują się nie tylko funkcjonalnością, ale także świetnym designem. Odpowiednio wyeksponowane w kuchni, będą stanowiły oryginalną i niebanalną dekorację. W zależności od funkcji, jakie pełnią, różnią się między sobą wyglądem. Łyżeczki do koktajli to profesjonalne i wysokiej jakości akcesoria gastronomiczne wykonane z najlepszych materiałów, zapewniających długie i wygodne użytkowanie oraz gwarantujących niezmienny wygląd narzędzia. Łyżki barmańskie zrobione są z odpornej na korozję i uszkodzenia stali nierdzewnej 18/10 i często pokryte dodatkową warstwą miedzi. Akcesoria te nadają się również do użytkowania przez alergików.

Ze względu na budowę i zastosowanie łyżeczek do koktajli wyróżnia się takie modele jak:

  • Łyżeczka barmańska ze słomką – idealna zarówno do przygotowywania drinków i koktajli, jak również do ich spożywania. Po wymieszaniu napoju, można od razu się go napić, dzięki słomce, w którą wyposażona została łyżeczka.
  • Łyżeczka barmańska z widelczykiem – długie narzędzie składające się z łyżki, długiego spiralnego trzonka oraz widelczyka na drugim jego końcu. Sprawdza się idealnie do precyzyjnego odmierzania składników koktajli i drinków, swobodnego ich mieszania – nawet w wysokich szklankach oraz dzięki widelczykowi – do wyjmowania plasterków owoców znajdujących się napoju.
  • Łyżeczki do spożywania absyntu – wykonane są z najwyższej jakości stali nierdzewnej lub stali chromowanej. Posiadają specjalnie wyprofilowaną rączkę, ułatwiającą użytkowanie. Łyżeczki do absyntu charakteryzują się niebanalnych wyglądem – są ażurowane, a na ich trzonkach znajdują się ozdobne grawery.
  • Łyżka barmańska z muddlerem – składa się z łyżeczki o pojemności ok. 2,5 ml, spiralnego trzonka oraz muddlera. Łyżeczka używana jest do odmierzania ilości składników oraz mieszania ich w szklance, spiralny trzonek ułatwia tworzenie warstwowych drinków, a muddler – czyli ucieracz albo moździerz, pozwala rozdrobnić składniki (najczęściej owoce) w koktajlu.
  • Łyżeczka do drinków/koktajli/deserów – wyróżnia się dwa rodzaje tego typu łyżeczek. Pierwsza kształtem przypomina zwykłą łyżkę do herbaty, posiada jednak niecodzienny, wygięty trzonek, który umożliwia wygodne zawieszenie narzędzia na brzegu szklanki. Drugi typ łyżeczek do koktajli to „zwykła” łyżeczka deserowa, wyposażona w długi trzonek, umożliwiający spożywanie deserów i koktajli, znajdujących się w wysokich szklankach.
  • Skrobak barmański do owoców – narzędzie wyglądem przypominające łyżkę, jednak zakończone charakterystycznymi ząbkami, umożliwiającymi skrobanie skórek z cytrusów, które stanowią składniki drinków i koktajli.

Łyżka barmańska – jak używać?

Przygotowywanie w domu drinków lub koktajli bezalkoholowych wcale nie jest trudne. Wystarczy wyposażyć się w kilka podstawowych akcesoriów barmańskich. Poza łyżeczkami do koktajli przydadzą się również: shaker do mieszania napojów, a także nalewak barmański – ułatwiający precyzyjne dozowanie płynnych składników. Długość łyżki barmańskiej wynosi przeważnie od 22 do 30 cm, umożliwia ona mieszanie drinków i koktajli w wysokich szklankach, w których ciężko było by połączyć składniki zwykłą łyżeczką. Jak zostało wspomniane wyżej – specjalnie wyprofilowany spiralny trzonek służy do tworzenia napojów warstwowych. Składniki drinków i koktajli wlewa się po wypukłej stronie łyżki, a te dzięki spiralom układają się w kolorowe warstwy.

Czym kierować się podczas zakupu łyżeczki do koktajli?

Kompletując akcesoria barmańskie nie można zapomnieć o łyżeczkach do koktajli. W tym przypadku najlepiej wyposażyć się w kilka ich typów – ze względu na różne zastosowania. W tym miejscu warto się zastanowić, jakiego rodzaju drinki i koktajle będą przygotowywane najczęściej. Do wykonania warstwowych napojów na pewno niezbędna jest łyżka barmańska ze spiralnym trzonkiem, z kolei do rozdrabiania składników w szklance, przyda się narzędzie z muddlerem.

Wybierając odpowiednie łyżeczki do koktajli należy również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane oraz na jakość ich wykonania. Narzędzia te powinny charakteryzować się niebanalnym designem, wygodą oraz długim czasem użytkowania. Odpowiednio używane i pielęgnowane akcesoria ze stali nierdzewnej lub stali chromowanej, będą służyły przez lata, ponieważ są odporne na korozję oraz uszkodzenia.

Jak przygotować w domu efektownie wyglądającego drinka? To nic trudnego! Wystarczy kupić składniki oraz użyć odpowiednich akcesoriów barmańskich. Łyżeczka do koktajli umożliwi stworzenie kolorowych warstw albo dokładne wymieszanie składników.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)