Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/maseczki-czy-przylbice-co-lepsze/16608/ 2020-05-21 11:18:36.000000

Maseczki czy przyłbice? Co lepsze?

Zabezpieczenie przeciwwirusowe zwykle przyjmują postać maseczek ochronnych oraz przyłbic. Ich budowa jest zupełnie inna – co więc warto wybrać?

Wirusy, bakterie oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu mogą w łatwy sposób przedostać się do naszego organizmu. Chcąc się przed nimi chronić, warto postawić na sprawdzone produkty zabezpieczające.

Czymś takim może okazać się przyłbica ochronna, a także maski ochronne na twarz, występujące w postaci jednorazowej (maseczki chirurgiczne) oraz przeznaczonej do wielokrotnego użytku. Na rynku znajdziemy wiele modeli produktów, które zapewniają różne poziomy ochrony. Zarówno przyłbica, jak i maska na usta i nos w większości sytuacji spełnia swoją funkcję w sposób całkowity. Oczywiście pod warunkiem, że są odpowiednio używane.

Pomimo tego, produkty te znacząco różnią się od siebie. Ich konstrukcje zapewniają inny komfort noszenia, okażą się one przydatne w nieco innych sytuacjach. Jeśli więc nie wiecie, czy zakupi maski ochronne czy może przyłbice, przeanalizujcie razem z nami charakterystykę obu rozwiązań.

Co to jest przyłbica ochronna?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym w ogóle przyłbica ochronna jest, ponieważ sama jej nazwa niektórym osobom może wydać się nieco tajemnicza. Jest to swego rodzaju maska ochronna, składająca się z zapięcia zakładanego na głowę, a także z szybki z tworzywa sztucznego. Pod względem budowy, przypomina ona nieco kas hokejowy.

Co najważniejsze, osłona zakrywa całą twarz, nie tylko nos i usta, ale również oczy. Jest ona przezroczysta, dlatego zapewnia pełną transparentność, która pozwala na bezproblemowe wykonywanie różnych czynności. Dobrej jakości maska ochronna powinna pozwalać na łatwą regulację zapięcia, tak aby możliwe stało się dostosowanie go do różnego obwodu głowy.

Polecane przyłbice

Ze względu na zasłonięcie całej twarzy, maski ochronne stanowią bardzo skuteczną, fizyczną barierę przed drobnoustrojami. Chronią one również przed aerozolami, dzięki czemu stanowią zabezpieczenie przed zarażeniem się drogą kropelkową. Do tego są one również lekkie, przez co nie krępują ruchów. Przyłbice, czyli maski ochronne na twarzy nie ograniczają również pola widzenia. Nie można zapominać także o tym, że przyłbica jest produktem wielokrotnego użytku. Kto powinien skorzystać z przyłbicy? Choć maski ochronne na twarz można nosić na co dzień, zalecane są one szczególnie osobom mającym kontakt z dużymi grupami ludzi, a także pracującym w miejscach podwyższonego ryzyka. Maski ochronne kierowane są więc głównie do:

  • lekarzy,
  • pielęgniarek,
  • pracowników aptek,
  • ekspedientów w sklepie,
  • pracowników banku,
  • kierowców w transporcie publicznym.

Maski ochronne na twarz można w łatwy sposób zdezynfekować, dlatego nie ma potrzeby, aby kupować zapas przyłbic, jak w przypadku maseczek. Do kwestii ich czyszczenia i dezynfekcji przejdziemy na sam koniec.

Przyłbica czy maseczka ochronna?

Budowę i właściwości przyłbic warto przyrównać do standardowych maseczek, które także bardzo często są stosowane przez osoby chcące zabezpieczyć się przed wirusami i różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Na rynku oferowane są między innymi:

  • jednorazowe maseczki chirurgiczne – wykonane z włókniny polipropylenowej, stanowią fizyczną barierę przed cząsteczkami i aerozolami. Maseczki lekarskie dość szybko nasiąkają wilgocią, dlatego należy je wyrzucać po każdym użyciu. Warto podkreślić, że maseczka jednorazowa jest stosunkowo tania,
  • maski na twarz ochronne wielokrotnego użytku – w tym przypadku producenci stosują materiały o grubym splocie. Na rynku znajdziemy modele przypominające standardowe maseczki chirurgiczne (z tą różnicą, że są wytrzymalsze i można je prać), a także maski na usta i nos z filtrami, które oczyszczają wdychane powietrze z drobnoustrojów. W tej kategorii znajduje się również maseczka antysmogowa, która chroni również przed smogiem.

Maseczki ochronne na twarz z powodzeniem mogą być wykorzystywane na co dzień. W odróżnieniu od przyłbic, nie wyróżniają się tak dużymi rozmiarami, dlatego przez wiele osób uznawane są za wygodniejsze. Maseczki lekarskie lub wielokrotnego użytku znacznie lepiej sprawdzają się również podczas aktywności fizycznej. Lekka, przewiewna maska z filtrem pozwoli biegać czy też jeździć na rowerze. W przyłbicy jest to znacznie utrudnione. Do tego wszystkiego warto dodać jeszcze to, że maseczki ochronne na twarz są przeważnie tańsze.

Omówiliśmy najważniejsze przewagi maseczek, teraz przyszła kolej na wskazanie, w czym przyłbice są lepsze. Tego typu maski na twarz ochronne zasłaniają nie tylko usta i nos, ale również oczy, które także są narażone na przedostawanie się wirusów oraz bakterii. Przyłbica znacznie ułatwia oddychanie – nos i usta nie są bowiem przykrywane bezpośrednio. Do tego dochodzi także większa wytrzymałość mechaniczna oraz łatwa dezynfekcja.

  • Wybierzcie maseczki na twarz ochronne, jeśli przyłbica jest dla Was za duża i zależy Wam na większej wygodzie podczas wykonywania rozmaitych czynności. Maska z filtrami pozwala również na oczyszczenie wdychanego powietrza, dzięki czemu do naszego organizmu przedostanie się mniej szkodliwych związków.
  • Wybierzcie przyłbice, jeśli pracujecie w miejscach szczególnie narażonych na zarażenie wirusem. Taka maska na nos, usta i oczy ułatwia również oddychanie, a także okaże się znacznie bardziej wytrzymała pod względem mechanicznym. Będzie to więc maska wielokrotnego użytku.

Jak dezynfekować przyłbice?

Na koniec warto jeszcze wrócić do kwestii czyszczenia oraz dezynfekcji przyłbic. Należy robić to po każdym użyciu, niezależnie od wybranego modelu. Zwłaszcza że dezynfekcja jest bardzo prosta. Wystarczy skorzystać ze specjalnego płynu lub spirytusu i przetrzeć nim dokładnie całą przyłbicę. Pozwoli to usunąć wszelkie drobnoustroje znajdujące się na jej powierzchni.

Zarówno maseczki ochronne, jak i przyłbice zwiększą nasze bezpieczeństwo i pozwolą nam chronić się przed wirusami, bakteriami oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami. Niezależnie od tego, na co ostatecznie się zdecydujemy, warto dokładnie przeanalizować parametry oraz budowę dostępnych produktów.

  

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)