Udostępnij
Skomentuj

Maseczki jednokrotnego czy wielokrotnego użytku? Jaką maseczkę ochronną wybrać?

Chcąc zabezpieczyć się przed wirusami, warto postawić na dobrej jakości maseczki.

Różnice między nimi są kluczowe. Jak sama nazwa wskazuje, maski na twarz jednorazowe muszą być wyrzucane po każdym użyciu. Wszystko to sprawia, że konieczny staje się zestaw maseczek, który wystarczy na co najmniej kilka dni.

Maski wielokrotnego użytku od takich problemów są wolne, jednak nie oznacza to, że możemy korzystać z nich w sposób całkowicie swobodny. Takie maski ochronne muszą być bowiem regularnie czyszczone i dezynfekowane. Ważne jest także to, w jaki sposób zakładamy i zdejmujemy maseczki antywirusowe. Jak widać, kwestii koniecznych do rozważenia jest sporo, dlatego postanowiliśmy pokrótce scharakteryzować obie grupy produktów i wskazać, które maseczki na twarz okażą się lepszym wyborem.

Charakterystyka maseczek jednorazowych

Zaczynamy od produktów najtańszych i najlepiej dostępnych. Jednorazowe maski ochronne zakupić możemy w aptekach, drogeriach, a także w wielu supermarketach, a nawet sklepach spożywczych. Najczęściej pojawiającą się odmianą produktów jednorazowych jest maseczka chirurgiczna. Jak wskazują badania, powinniśmy korzystać z niej maksymalnie przez godzinę. Po upływie tego czasu, maska chirurgiczna powinna wylądować w koszu.

Tego typu maseczka wykonywana jest z włókniny polipropylenowej. Nawet jeśli producent wykorzystał kilka warstw, i tak maska lekarska szybko nasiąka wilgocią, przez co nie nadaje się do dłuższego stosowania.

Warto w tym miejscu podkreślić, że podstawowe maski chirurgiczne stanowią jedynie fizyczną barierę przed zanieczyszczeniami, które mogą dostać się do naszego organizmu. Brak w nich filtrów, dlatego okażą się skuteczne podczas ochrony przed cząsteczkami większymi niż 1 μm oraz aerozolami, w których mogą znajdować się wirusy.

Warto wiedzieć!

Na rynku znaleźć można również jednorazowe maseczki na twarz ze specjalnymi wkładami filtrującymi, które nie tylko stanowią fizyczną blokadę, ale również oczyszczają wdychane przez nas powietrze. Nadal są to jednak produkty wyłącznie jednorazowego użytku.

Maska chirurgiczna dzielona jest na trzy rodzaje, zgodnie z europejską normą EN 14683. Są one zróżnicowane pod względem skuteczności filtracji.

  • Maska chirurgiczna typu I – zapewnia skuteczność filtracji na poziomie 95%,
  • Maseczka chirurgiczna typu II – skuteczność wzrasta do 98%,
  • Maska chirurgiczna typu IIR – wyróżnią się tą samą skutecznością, co modele typu II, jednak jest bardziej odporna na przesiąkanie.

Maski chirurgiczne nie są jedynymi produktami, które możemy umieścić w kategorii produktów jednorazowych. Wspomnieć należy również maski ochronne przeciwpyłowe. Wykorzystywane są one przede wszystkim do ochrony ust i nosa przed przedostawaniem się pyłu, kurzu i różnych substancji chemicznych. Z tego powodu, maski przeciwpyłowe stosowane są głównie przez pracowników budowlanych i rzemieślników.

Polecane maski ochronne

Czy warto kupić maseczkę jednorazową?

Choć ich wytrzymałość jest znikoma, jednorazowe maski chirurgiczne i przeciwpyłowe stanowią skuteczną ochronę nie tylko przed standardowymi zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu, ale również przed aerozolami, które wydostają się podczas mówienia, kaszlu czy też kichania. Warto podkreślić, że taka maseczka higieniczna ochroni nie tylko nas, ale również osoby postronne wówczas, gdy to my jesteśmy zarażeni. Większość aerozoli, zamiast przedostać się do powietrza, zostanie bowiem na maseczce.

Produkty jednorazowe, ze względu na swoją budową, przepuszczają sporo powietrza, dlatego okażą się dobrym wyborem podczas aktywności fizycznych (będą to więc dobrze maseczki antywirusowe do biegania lub jazdy na rowerze). Oczywiście musimy pamiętać o obowiązku ich wyrzucania po każdym użyciu. Produkty te nie nadają się bowiem do ponownego użycia.

Gdzie wyrzucać maseczki jednorazowe?

W sieci często można spotkać się z pytaniami, gdzie trzeba wyrzucać maski ochronne jednorazowe. Wbrew pozorom, nie muszą być one specjalnie zabezpieczane. Wystarczy skorzystać z odpowiedniego pojemnika lub worka na śmieci.

Jak wskazują przepisy, zużyta maska jednorazowa musi znaleźć się w pojemniku lub worku w kolorze czarnym, przeznaczonym na odpady zmieszane. To samo tyczy się jednorazowych rękawiczek. Niektórzy błędnie wskazują na żółty pojemnik na tworzywa sztuczne jako prawidłowy, dlatego warto mieć się na baczności.

maseczka jednorazowa

Charakterystyka maseczek wielokrotnego użytku

W ten sposób przechodzimy do produktów wielokrotnego użytku, zwane również maseczkami filtrującymi lub półmaseczkami. Co ważne, tworzone są one z materiałów o gęstym splocie, a także dysponują specjalnymi filtrami oczyszczającymi.

Ze względu na sposób wykonania, taka maseczka nie musi być przez nas wyrzucana po każdym użyciu. Możemy ją wyprać i zdezynfekować (najlepiej poprzez rozgrzanie jej do 70 stopni Celsjusza). Maska wielokrotnego użytku, podobnie jak maseczki chirurgiczne, występuje na rynku w kilku odmianach. Ponownie mamy tu do czynienia z podziałem ze względu na skuteczność filtracji.

  • Maski na twarz FFP1 – zapewnia najniższy poziom ochrony. Maska na usta i nos zatrzymuje cząsteczki o średnicy równej lub większej 1 μm,
  • Maski ochronne FFP2 – w ich przypadku zatrzymywane są cząsteczki o średnicy od 0,5 do 1 μm,
  • Maseczki na twarz FFP3 – najlepsze maseczki filtrujące, które gwarantują zatrzymanie cząsteczek, których średnia wynosi od 0,3 do 0,5 μm.

W kategorii produktów wielokrotnego użytku znajdziemy również przyłbice, a także maseczki ochronne na twarz wykonane własnoręcznie. Przeważnie są one szyte z bawełny, bez filtra.

Czy warto kupić maseczkę wielokrotnego użytku?

Tego typu produkty są droższe, jednak wystarczają na znacznie dłużej. Maska przeciwwirusowa wielokrotnego użytku nie musi być przez nas wyrzucana, wystarczy ją wyprać.

Standardowa bawełniana maseczka ochronna na twarz powinna być przez nas prana po każdym użyciu. Należy wybrać program w minimum 60 stopniach. Po wypraniu i wysuszeniu, maseczka higieniczna musi zostać również wyparzona. Trzeba ją podgrzać do 70 stopni – warto wykorzystać w tym celu piekarnik lub żelazko.

Jeśli zaś chodzi o maski na twarz ochronne z filtrem, musimy pamiętać o regularnej dezynfekcji samego filtra. W tym celu wykorzystywane są specjalne płyny. Oczywiście pozostałą część maseczki również pierzemy.

Uwaga!

Filtry umieszczane w maseczkach wielokrotnego użytku muszą być co jakiś czas wymieniane. W zależności od ich specyfiki i budowy, a także częstotliwości użycia maseczki, trzeba robić to co 3-4 tygodnie.

Choć samo czyszczenie maseczek może okazać się nieco kłopotliwe, w ten sposób nie musimy martwić się, że zabraknie nam ich w najmniej oczekiwanym momencie. Tego typu maseczki na twarz ochronne są dostępne w wielu kolorach i wzorach, co także przemawia na ich korzyść. W sklepach znajdują się chociażby maseczki czarne, kolorowe czy też urozmaicone różnego rodzaju napisami lub ozdobami. Do tego dochodzą również specjalne maski na twarz dla dzieci.

Którą maseczkę wybrać jednokrotnego czy wielokrotnego użytku?

Skoro przedstawiliśmy już charakterystykę oraz podział obu kategorii produktów, możemy w końcu odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule tekstu. Pamiętać należy o tym, ze wiele zależy od sposobu użycia maseczek oraz własnych upodobań.

  • Wybierzcie maseczki wielokrotnego użytku, jeśli zależy Wam na dostępności produktów ochronnych zawsze, bez konieczności kupowania ogromnego zapasu maseczek jednorazowych. Produkty wielokrotnego użytku możemy bowiem wyprać, wysuszyć i założyć ponownie. Takie maski na usta i nos występują również w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego stać się mogą stałymi elementami ubioru. Oczywiście nie możemy zapomnieć również o tym, że na rynku znajdziemy wiele maseczek wielokrotnego użytku z filtrami czyszczącymi, które znacznie zwiększają poziom ochrony.
  • Wybierzcie maseczki jednorazowe, jeśli nie chce Wam się na bieżąco prać, suszyć i dezynfekować maseczek. Każda maseczka jednorazowa nadaje się do wyrzucenia zaraz po użyciu, dlatego nie musimy trudzić się z ich konserwacją. Tego typu produkty sprawdzą się również w trakcie aktywności fizycznej, ponieważ zazwyczaj przepuszczają więcej powietrza.

Na koniec warto podkreślić, że najlepszym wyjściem z sytuacji okaże się zakup obu rodzajów maseczek przeciwwirusowych. Modele wielokrotnego użytku możemy wykorzystać w trakcie dłuższego wyjścia, natomiast modele jednorazowe okażą się uzupełnieniem zestawu. Przydadzą się również wtedy, gdy z domu wychodzimy na chwilę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)