Udostępnij
Skomentuj

Maseczki ochronne bawełniane - co warto wiedzieć?

Maski ochronne wykonane z bawełny stały się ostatnio bardzo popularne. Są stosunkowo tanie, miłe w dotyku, a do tego dobrze chronią przed wirusami.

Co jednak najważniejsze, takie maseczki ochronne na twarz występują w wielu odmianach, zróżnicowanych pod względem budowy i stopnia ochrony. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby w naszym domu zagościły maseczki chirurgiczne wykonane z bawełny lub produkty ze specjalnymi filtrami, które oczyszczają wdychane przez nas powietrze.

Produkty tego typu stosowane są w celu zabezpieczenia przed wirusami, bakteriami, pyłkami, a także licznymi zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu (np. pyłami zawieszonymi PM 2,5 i PM 10). Oczywiście ostateczny zakres użycia jest mocno uzależniony od tego, jaki produkt wybierzemy. Czy będzie to maseczka jednorazowa czy może wielokrotnego użytku. Czy zakupiona przez nas maska ochronna będzie stanowiła wyłącznie fizyczną barierę przed wirusami czy może zapewni odpowiednią filtrację. Tego typu kwestiami zajmiemy się w poniższym tekście.

Maseczka ochronna bawełniana – charakterystyka

Największą zaletą maseczki bawełniane jest to, iż bez problemu możemy wykonać ją sami, w domu. Wystarczy kawałek materiału, sznurki lub gumki oraz maszyna do szycia. Jeśli jednak nie macie takich zdolności krawieckich, możecie skorzystać z bardzo bogatej oferty rynkowej. Maski na twarz ochronne z bawełny rzadko występują na sklepach w wersjach jednorazowych, choć takie również się zdarzają. Przeważnie maska ochronna może zostać przez nas wyprana, zdezynfekowana i założona ponownie.

Tego typu produkty wyróżniają się przy tym odpowiednią wytrzymałością mechaniczną. Maski ochronne bawełniane nie niszczeją poprzez zawilgocenie, jak ma to miejsce w przypadku standardowych, jednorazowych masek wykonanych z włókniny polipropylenowej. Co równie istotne, bawełna to materiał, który nie podrażnia skóry, nie powoduje również odparzeń.

Jeśli zaś chodzi o zabezpieczenie, maska ochronna bawełniana zmniejsza ryzyka zakażenia drobnoustrojami. Stanowi ochronę nie tylko dla nas, ale również dla innych osób wówczas, gdy to my jesteśmy narażeni. Maski ochronne zatrzymują bowiem wszystkie aerozole, w których znaleźć może się wirus lub bakteria. To tego wszystkiego należy dodać również zabezpieczenie przed kurzem, pyłem i wieloma innymi zabezpieczeniami. Z tego też względu takie maseczki ochronne na twarz mogą być stosowane między innymi w:

  • szpitalach i klinikach,
  • w dużych skupiskach ludzi,
  • komunikacji miejskiej,
  • sklepach,
  • na ulicy.

Produkty z bawełny występują w wielu wersjach i wariantach kolorystycznych. Bez problemu zakupimy specjalne maseczki dla dzieci, a także rozmaite wersje urozmaicone za sprawą napisów, wzorów czy też grafik.

Rodzaje maseczek bawełnianych

Jak już wspomnieliśmy, maska jednorazowa wykonana z bawełny występuje rzadko – wykonywana jest ona z bardzo cienkich materiałów, które nie nadają się do długotrwałego stosowania i czyszczenia. Jeśli zaś chodzi o maski wielokrotnego użytku, wymienić możemy trzy główne ich rodzaje.

  • Maseczki chirurgiczne bawełniane – standardowe produkty zazwyczaj występujące w kolorze białym. Dobrej jakości maska powinna zostać wykonana z co najmniej dwóch warstw, w całości z bawełny. Nie zawiera ona żadnego filtra, dlatego pełni funkcję fizycznej bariery, która osłania nasz nos i usta przed przedostaniem się wirusów i bakterii.

Maseczki lekarskie z bawełny można bez problemu prać w pralce. Dzięki temu, posłużą nam przez dłuższy czas. Na rynku dostępne są zarówno modele na gumkach, jak i wiązane. Maseczki lekarskie muszą ściśle przylegać do twarzy, tak aby minimalizować ryzyko zakażenia.

  • Maska z filtrem bawełniana – wykonywana z kilku warstw, znajduje się w niej miejsce na filtr, który powinniśmy wymieniać co 2-4 tygodnie. Kupując taką maseczkę, warto dokładnie sprawdzić, z jakiego filtra korzysta. Wymieniane są trzy klasy: FFP1, która zapewnia ochronę przed cząsteczkami o średni 1 1 μm, FFP2 z ochroną przed cząsteczkami o średnicy od 0,5 do 1 μm, a także FFP3 – średnica zmniejsza się do przedziału 0,3-0,5 μm.

Maski ochronne na twarz z filtrem nie tylko blokują dostęp drobnoustrojom, ale również oczyszczają wdychane powietrze. Dzięki temu mogą być stosowane w miejscach mocno zanieczyszczonych, a także wszędzie tam, gdzie ryzyko zakażenia jest większe niż normalnie.

  • Maseczka antysmogowa bawełniana – ona również korzysta z filtrów, jednak ich działania skupia się przede wszystkim na ochronie przed smogiem. Choć oczywiście takie maski ochronne na twarz również zmniejszają ryzyko zakażenia.

Do wyboru mamy dwa filtry – N95 ze skutecznością na poziomie 95% oraz N99, którego skuteczność wynosi 99%. Takie maski na twarz ochronne z powodzeniem mogą być użytkowane na co dzień. Stanowią skuteczne zabezpieczenie przed pyłami zawieszonymi PM 2,5 oraz PM 10.

Polecane maseczki ochronne

Jak dezynfekować maseczki bawełniane?

Maski na usta i nos wielokrotnego użytku muszą być w odpowiedni sposób konserwowane, w przeciwnym wypadku szybko stracą swoje właściwości, a my przestaniemy być odpowiednio chronieni. Bawełniane maseczki na twarz ochronne po dłuższym użytkowaniu należy wyprać, najlepiej w temperaturze 60 stopni Celsjusza.

Jeśli zaś chodzi o dezynfekcję, warto maseczkę po prostu wyparzyć, poprzez podgrzanie ją do temperatury około 70 stopni Celsjusza. W tym celu posłużyć możemy się na przykład piekarnikiem lub żelazkiem. Gdy interesuje nas maska z filtrami, musimy pamiętać o tym, że filtry także trzeba dezynfekować. Na rynku dostępne są specjalne płyny, które w szybki i skuteczny sposób zabiją nagromadzone na ich powierzchni drobnoustroje.

Dlaczego warto kupić maseczkę bawełnianą?

Poziom ochrony przeciwwirusowej jest mocno zależny do tego, z jakich materiałów została wykonana maseczka higieniczna. Bawełna nadaje się do tego bardzo dobrze, ponieważ jest odporna na zniszczenia, nie podrażnia skóry i można ją prać. Taka maska na usta i nos może być przez nas stosowana przez dłuższy czas. Zwłaszcza że wiele oferowanych na rynku modeli korzysta również z filtrów.

Szeroki wybór maseczek bawełnianych sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy kupujemy maski na twarz dla dzieci, produkty do stosowania w pracy i na co dzień czy też maseczki kolorowe lub urozmaicone różnego rodzaju wzorami oraz wariacjami kolorystycznymi.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)