Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/maseczki-ochronne-wszystko-co-musisz-wiedziec-na-ich-temat/16592/ 2020-05-20 10:22:17.000000

Maseczki ochronne - wszystko co musisz wiedzieć na ich temat

Odpowiednio dobrane maseczki gwarantują skuteczną ochronę przed wirusami. Co warto o nich wiedzieć?

W drodze do pracy, w sklepie, u lekarza i w wielu innych miejscach publicznych mijamy setki, a nawet tysiące osób, które mogą okazać się potencjalnymi nosicielami rozmaitych wirusów. Najczęściej przedostają się one drogą kropelkową przez usta, nos oraz oczy.

Chcąc się przed nimi chronić, najlepiej postawić na maseczki na twarz oraz przyłbice. Te pierwsze w zasłaniają nos i usta, jednocześnie zapewniając skuteczną filtrację. Dzięki niej, odfiltrowanych może zostać nawet 99 procent aerozoli. W ten sposób chronimy zarówno siebie, jak i innych w sytuacji, gdy to my jesteśmy zarażeni.

Oczywiście wiele zależy również od tego, jaka maseczka ochronna na twarz jest przez nas wykorzystywana. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się wiele odmian tych produktów, toteż warto pokrótce je scharakteryzować, a także wskazać na wszystkie najważniejsze kwestie oraz wątpliwości, jakie powstały wokół tych produktów. Dzięki temu, dobór maski na twarz okaże się znaczne łatwiejszy.

Rodzaje maseczek ochronnych

Na samym początku warto zająć się głównym podziałem maseczek ochronnych. Wbrew temu, co uważają niektórzy, nie jest bowiem bez znaczenia to, jakie maski na twarz ochronne nosimy. Każdy model wyróżnia się bowiem nieco inną budową oraz inną skutecznością ochrony.

  • Maseczka jednorazowa – najtańsze i najczęściej pojawiające się w sklepach oraz aptekach. W tej kategorii znajduje się prosta maseczka chirurgiczna, która stanowi niejako fizyczną barierę między nosem i ustami a wszelkimi zanieczyszczeniami pochodzącymi z zewnątrz. Maska chirurgiczna nie filtruje powietrza. Warto mieć to na uwadze.

Wszystko to sprawia, że maseczki chirurgiczne zapewnią ochronę wyłącznie przed „dużymi’ cząsteczkami, których średnica jest większa niż 1 mikrometr. Maska chirurgiczna nie ochroni nas przed samymi wirusami, jednak blokuje aerozole, w których mogą się one znajdować. Biorąc to pod uwagę, maseczka chirurgiczna okażę się skuteczną ochroną na przykład w sytuacji, gdy ktoś kichnie w naszej obecności.

Jednorazowe maski chirurgiczne dzielone są na trzy typy, różniące się skutecznością filtracji. Typ I wyróżnia się skutecznością do 95%, natomiast maski chirurgiczne typu II oraz IIR zapewniają skuteczność filtracji na poziomie od 98% wzwyż.

Maski dwóch ostatnich typów przygotowywane są z trzech warstw, dlatego to one są wykorzystywane przez medyków. Największą wadą jednorazowej maski na usta i nos jest fakt, iż nasiąka ona wodą, dlatego nie może być używana wielokrotnie. Trzeba wymienią ją za każdym razem. Kolejną wadą jest fakt, iż nie przylega ona ściśle do twarzy, dlatego nie zapewnia pełnej szczelności.

  • Maska wielokrotnego użytku – jest to tak zwana maseczka filtrująca. Składa się z materiału zatrzymującego aerozole, a także z filtra oczyszczającego, który filtruje powietrze, zatrzymując tym samym większość cząsteczek, które mogą przedostać się do organizmu.

Warto wiedzieć!

W sklepie znaleźć może się maseczka jednorazowa filtrująca. Będzie to produkt z filtrem oczyszczającym, którego budowa nie pozwala jednak na stosowanie wielokrotne, dlatego musi być wymieniany za każdym razem. Warto więc zwracać uwagę na opis produktu.

Najważniejszą przewagą takiej maseczki antywirusowej jest jej budowa, która nie nasiąka i jest wytrzymała pod względem mechanicznym. Warto przy tym pamiętać, że filtr znajdujący się w takiej maseczce musi być regularnie wymieniany (przeważnie co 3-4 tygodnie).

Podobnie jak w przypadku produktów jednorazowych, maski ochronne wielokrotnego użytku dzielą się na trzy grupy, różniące się pod względem skuteczności. Wymieniane są więc maski FFP1, które zatrzymują cząsteczki o średnicy równej lub większej niż 1 μm, maseczki na twarz FFP2 (skuteczność 0,5-1 μm) oraz maski ochronne FFP3 (skuteczność 0,3-0,5 μm).

Jak wykazują badania, maski na twarz FFP2 zatrzymują 99% cząsteczek wytwarzanych w środowisku. W przypadku maseczek chirurgicznych, skuteczność wynosi około 75%. Warto wspomnieć o tym, że powyższy podział wskazuje na dwie główne kategorie maseczek. Znaleźć możemy w nich różne podkategorie oraz produkty konkretnego zastosowania. Wymieniane są chociażby maski na twarz dla dzieci, maski antysmogowe czy też maski ochronne przeciwpyłowe.

Polecane maseczki ochronne

Rodzaje materiałów, z jakich wykonana jest maseczka ochronna

Wpływ na skuteczność zatrzymywania cząsteczek ma także to, z jakiego dokładnie materiału maseczka została wykonana. W przypadku produktów jednorazowych, najczęściej wykorzystywana jest włóknina polipropylenowa. Maska lekarska składa się z trzech warstw takiej włókniny. Jeśli zaś chodzi o maseczki na twarz ochronne, używane są materiały o gęstym splocie. W sklepach znaleźć można wiele modeli bawełnianych, jedwabnych, a także wykonanych ze specjalnie dobranych materiałów sztucznych. Zawsze należy sprawdzać, czy wybrana przez nas maseczka higieniczna ma odpowiedni certyfikat, który potwierdza przeprowadzenie stosownych badań.

Uwaga!

Na rynku dostępnych jest mnóstwo maseczek zróżnicowanych pod względem kolorów oraz wzorów, dlatego mogą one stać się elementem ubioru. Maseczka chirurgiczna czarna, kolorowa czy też maseczki z obrazkami stały się w ostatnim czasie bardzo popularne.

Jak dezynfekować maseczki ochronne?

Zestaw maseczek wielokrotnego użytku może wystarczyć na długi czas. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy je odpowiednio użytkować. Tyczy się to jednak nie tylko prawidłowego zakładania i zdejmowania (do tego przejdziemy za chwilę), ale również odpowiedniej dezynfekcji, która pozwoli na zabicie wirusów znajdujących się na powierzchni maseczki.

Co ważne, badania wykazują, że dezynfekcja nie zmniejsza znacząco właściwości ochronnych, dlatego proces ten można wykonywać nawet kilkanaście razy. W jaki sposób? Maseczki ochronne na twarz najlepiej dezynfekować poprzez ich podgrzanie do temperatury 70 stopni Celsjusza. Najlepiej wykorzystać w tym celu piekarnik, żelazko lub wrzącą wodę. Tak oczyszczona maska przeciwwirusowa jest wolna od cząsteczek, które osadziły się na jej powierzchni.

maseczki ochronne

Jak prawidłowo zakładać i zdejmować maseczkę ochronną?

W ten sposób przechodzimy do ostatniej, równie istotnej kwestii. Maska na usta i nos ma nas chronić przed wirusami, często jednak to przez nasze działania ochrona staje się mniej skuteczna, niż powinna. Związane jest to przeważnie z nieodpowiednim zakładaniem i zdejmowaniem maski. Na szczęście, z pomocą przychodzą nam oficjalne zalecenia.

  1. Zanim maseczka higieniczna zostanie przez nas w ogóle dotknięta, musimy dokładnie umyć dłonie. Najpierw je moczymy, a następnie nanosimy mydło na całą powierzchnię dłoni – na zewnętrznej i wewnętrznej stronie, nie zapominając o kciukach, a także obszarach między palcami. Na koniec należy dokładnie opłukać ręce i je wysuszyć, najlepiej przy wykorzystaniu ręcznika papierowego.
  2. Możemy przejść do zakładania maseczki. Co ważne, należy chwytać ją za gumki bądź sznurki, które są zakładane na uszy, nigdy za materiał przylegający do twarzy.
  3. Należy zadbać, aby maseczka szczelnie przykrywała nos oraz usta.
  4. Teraz czas na zdjęcie maseczki. Ponownie chwytamy ją za gumki lub sznurki i umieszczamy w zamkniętym pojemniku.
  5. Gdy maseczka zostanie zdjęta, należy jeszcze raz dokładnie umyć dłonie.

Prawidłowe użytkowanie maseczki ochronnej zapewni skuteczne zabezpieczenie nas przed wirusami. Warto pamiętać przy tym, że jedna maseczka nie wystarczy nam na długie miesiące stosowania. Produkty te należy wymieniać, w zależności od ich specyfiki.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni