Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/maseczki-ochronne-z-filtrem-jaki-filtr-wybrac/16609/ 2020-05-21 11:58:57.000000

Maseczki ochronne z filtrem - jaki filtr wybrać?

Zasłaniając usta i nos, chronimy nie tylko siebie, ale głównie innych, których moglibyśmy zarazić wirusem. Ochronę osobistą zwiększają specjalne filtry.

O maseczkach powiedziano już wiele. W sieci znaleźć możemy wiele opracować, które wskazują na to, jakie są ich rodzaje i na jakie zabezpieczenie możemy liczyć. Standardowa maseczka jednorazowa, wykonana najczęściej z włókniny polipropylenowej, stanowi wyłącznie barierę fizyczną przed aerozolami, w których mogą znajdować się wirusy i bakterie. Żeby oczyścić wdychane powietrze z drobnych cząsteczek, należ stosować maseczki ochronne na twarz ze specjalnymi filtrami, które zazwyczaj są produktami wielokrotnego użytku. Ich konstrukcja sprawia, że ryzyko zakażenia spada. Do tego oczywiście dochodzi skuteczna ochrona wówczas, gdy to my jesteśmy chorzy – aerozole ze szkodliwymi drobinkami nie wydostają się do otoczenia, ponieważ lądują na maseczce.

Wszystko to sprawia, że takie maski ochronne stały się bardzo popularne wśród osób chroniących zdrowie. Problem polega jednak na tym, że podobnych produktów na rynku jest dostępnych co najmniej kilka, dlatego warto dowiedzieć się, na jakiej podstawie dokonać wyboru maski z filtrem i na co zwracać szczególną uwagę.

Maseczki ochronne z filtrem – charakterystyka

Jak już wspomnieliśmy, maska z filtrem jest przeważnie wielorazowa, choć w kategorii produktów jednokrotnego użytku także znajdziemy takie modele. Za większą wytrzymałość odpowiadają tworzywa o gęstym splocie, dzięki którym maski ochronne nie nasiąkają tak łatwo wodą, w przeciwieństwie do standardowej maseczki lekarskiej.

O czym należy pamiętać? Maseczki ochronne na twarz wielokrotnego użytku trzeba regularnie czyścić i dezynfekować. Tyczy się to zarówno samego materiału, jak i filtra. Maseczkę możemy wyprać, a następnie wygrzać w temperaturze 70 stopni Celsjusza (np. przy użyciu żelazka lub piekarnika). W ten sposób pozbędziemy się znajdujących się na niej wirusów i bakterii.

Jeśli zaś chodzi o sam filtr, jego dezynfekcja powinna odbywać się przy użyciu specjalnego płynu. Maska z filtrami, która jest używana przez nas w sposób prawidłowy, posłuży przez bardzo długi czas. Oczywiście musimy pamiętać o jej właściwościach ochronnych, które wraz z upływem kolejnych dni słabną. Dlatego też filtry trzeba wymieniać. Do tej kwestii przejdziemy jednak w dalszej części tekstu.

Rodzaje filtrów i pochłaniaczy

Maska ochronna z filtrem występuje na rynku w kilku odmianach, zróżnicowanych pod względem użytego filtra. Wskazać możemy na dwa główne ich rodzaje – są to maseczki ochronne na twarz filtrujące, a także modele antysmogowe.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z maseczkami wyposażonymi w filtry FFP. Wykorzystywane są trzy ich typy, różniące się skutecznością filtracji.

  • Maska ochronna z filtrem FFP1 – model podstawowy, który jest w stanie zatrzymać cząsteczki o średnicy 1 μm,
  • Maski ochronne na twarz z filtrem FFP2 – modele droższe. Maska ochronna z tej kategorii w procesie filtracji zatrzymuje cząsteczki o średnicy od 0,5 do 1 μm,
  • Maseczki na twarz ochronne z filtrem FFP3 – wybór najlepszy pod względem skuteczności działania. Maski na twarz ochronne z takimi filtrami zatrzymują bowiem cząsteczki, których średnica wynosi od 0,3 do 0,5 μm.

Dobierając maseczkę ochronną, warto zwrócić uwagę również na to, by w odpowiedni sposób przylegała do twarzy. Maska na nos i usta nie powinna być zbyt duża, ponieważ trzeba będzie ją ciągle poprawiać, co może doprowadzić do przeniesienia wirusów lub bakterii znajdujących się na materiale bezpośrednio na ręce.

Osobną kategorię produktów tworzy maseczka antysmogowa, która chroni nas przede wszystkim przed zanieczyszczeniami powietrza, choć w tym samym czasie może również pełnić funkcję przeciwwirusową. Takie maski ochronne na twarz korzystają zazwyczaj z dwóch typów filtrów – N95 oraz N99.

Pierwszy z nich zatrzymuje 95% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, w tym pyły zawieszone PM 2,5 oraz PM 10. W przypadku filtra N99, skuteczność wzrasta do 99%. Takie maski na twarz ochronne używane są przede wszystkim w miastach z dużym poziomem zanieczyszczenia powietrza. Unoszący się smog jest przez maskę zatrzymywany, dlatego nie wpływa na układ oddechowy. Maski antysmogowe jednocześnie stanowią barierę dla wirusów i bakterii, dlatego są produktami bardzo uniwersalnymi.

Polecane maseczki ochronne

Warto podkreślić, że w obu kategoriach znajdziemy specjale maseczki dla dzieci, które są dostosowywane przede wszystkim pod względem rozmiarów. Maski na twarz dla dzieci powinny dobrze przylegać do twarzy, ale nie mogą podrażniać delikatnej skóry. Muszą zagwarantować także odpowiedni komfort oddychania.

Co ile powinno się wymieniać filtr w maseczce ochronnej?

Jednorazowe maseczki lekarskie przez wiele osób krytykowane są za słabą wytrzymałość i konieczność szybkiej wymiany. Maska jednorazowa szybko nasiąka wodą, dlatego już po godzinie nadaje się do wyrzucenia.

Problem ten rozwiązuje maska wielokrotnego użytku, jednak nie można powiedzieć, by nie wymagała ona żadnych czynności konserwujących. Poza praniem i dezynfekcją, musimy pamiętać również o regularnych wymianach filtrów. Jak często powinniśmy to robić? Jest to zależne od rodzaju filtra, jednak w większości przypadku powinien on zostać wymieniony co 3-4 tygodnie.

Warto dokładnie przeanalizować opis producenta filtra. Powinien on wskazać maksymalny czas użycia produktu. W przypadku niektórych filtrów N95 i N99 zmiana następuje już po 30-50 godzinach.

Ile kosztuje filtr do maseczki ochronnej?

Choć produkty wielokrotnego użytku wydają się produktami bardzo wygodnymi w użyciu, pamiętać trzeba również o ich kosztach użycia, które rosną wraz z dokupowaniem kolejnych filtrów. Jednorazowe maseczki chirurgiczne zazwyczaj kosztują kilka złotych, dlatego warto się zastanowić, czy na pewno modele z wymiennymi filtrami będą opłacalne pod względem finansowym.

Jak to zwykle bywa, ostateczna cena filtrów jest zależna od ich typu. Najdroższe filtry N99 z węglem aktywnym i czterema warstwami materiału kosztują przeważnie od 5 do nawet 10 złotych za sztukę. Standardowe filtry do maseczek wielokrotnego są natomiast sprzedawane w pakietach po kilka, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset sztuk. W ich przypadku cena może wynieść około 10-15 złotych za zestaw 50 lub 100 sztuk.

Czy warto kupić maseczkę ochronną z wymiennym filtrem?

W sieci często można spotkać się z pytaniami, czy lepiej jest wybrać jednorazowe maseczki chirurgiczne czy może modele wielokrotnego użytku z wymiennymi filtrami. W tym drugim przypadku możemy mieć pewność, że nasza maska na usta i nos nie będzie podatna na wilgoć, dlatego zapewni nam ochronę zawsze. Nawet jeśli filtr po pewnym czasie straci swoje właściwości, pozostanie zabezpieczenie fizyczne.

Same filtry gwarantują natomiast wysoką skuteczność oczyszczania wdychanego powietrza z nawet najdrobniejszych cząsteczek. Dzięki temu jesteśmy chronieni nie tylko przed wirusami i bakteriami, ale również przed pyłami oraz innymi zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu. Wszystko to sprawia, że maski na usta i nos z filtrami okażą się dobrym wyborem.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)