Udostępnij
Skomentuj

Meble z ekoskóry – jak pielęgnować? Jakie meble skórzane wybrać?

Przedstawiamy plusy i minusy mebli z ekoskóry oraz podpowiadamy gdzie sprawdzą się najlepiej.

Jak pielęgnować meble z ekoskóry?

Wybór obicia naszych mebli to ważna decyzja podczas urządzania całego mieszkania. Możemy przebierać wśród niezliczonej ilości różnego rodzaju tworzyw.

Polecane meble z ekoskóry

Meble z ekoskóry od lat cieszą się niesłabnącą popularnością w wielu polskich domach. Czym jednak jest to tworzywo? Czym różni się od skóry naturalnej?

Co to jest ekoskóra?

Ekoskóra to skóra sztuczna – syntetyczna, imitująca skórę naturalną. Ma tłoczony wzór upodabniający ją do skóry naturalnej, jednak jej przepuszczalność jest o wiele gorsza. To tańsza alternatywa dla skóry naturalnej.

Jeśli zatem zastanawiamy się jakie meble skórzane do salonu wybrać, warto rozważyć opcję skóry syntetycznej. Ekoskóra jest często wybierana ze względu na swoją dużo niższą cenę. To jednak nie jest jej jedyna zaleta.

Ekoskóra vs skóra naturalna

Nie bez znaczenia pozostają także względy etyczne – skóra naturalna może budzić opory wielu z nas ze względu na sposób jej pozyskiwania, podczas gdy ekoskóra jest tworzywem całkowicie syntetycznym. Zanim zdecydujemy czy wolimy raczej fotel biurowy skórzany czy materiałowy, kanapę z ekoskóry czy skóry naturalnej, warto dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw. Coraz częstszym rozwiązaniem są także meble z łączonych materiałów.

Jak czyścić meble z ekoskóry?

Meble z ekoskóry wbrew pozorom są w stanie przetrwać z nami wiele lat, jeśli tylko wiemy jak dbać o meble. Podpowiadamy jak czyścić skórzane meble:

  1. Najpopularniejszy sposób to zamoczenie gąbki w mieszaninie wody z odrobiną płynu do naczyń lub szarego mydła. Gąbkę należy dobrze wycisnąć i przetrzeć mebel, a potem osuszyć papierowym ręcznikiem lub delikatną tkaniną.
  2. Możemy także zdecydować się na środki czyszczące dostępne w sklepach. Na rynku istnieje wiele detergentów dedykowanych stricte skórze ekologicznej, które pozwolą nam odpowiednie zadbać o meble.

Aby uniknąć przebarwień i pęknięć należy absolutnie unikać detergentów zwierających alkohol, amoniak czy środki żrące. Również wybielacze i rozpuszczalniki mogą spowodować nieodwracalne zniszczenia naszych mebli.

Jak naprawić meble z ekoskóry?

Meble z ekoskóry nie są jednak tak samo wytrzymałe jak te z prawdziwej skóry. Prędzej czy później pojawią się na niej pęknięcia, zarysowania lub trudne do usunięcia plamy. Jak sobie z nimi radzić?

  1. Po pierwsze pamiętajmy, aby naprawy ubytków podjąć się jak najszybciej – z każdym dniem przetarcie czy rozdarcie będzie się powiększać, dlatego warto od razu zabrać się do pracy, nie ryzykując większych zniszczeń.
  2. Niewielki ubytek łatwo zamaskujesz łatką z materiału jak najbardziej zbliżonego do tego, z którego zrobiona jest kanapa czy rozkładany fotel skórzany. Naprawiane miejsce dokładnie oczyść, a następnie przyklej łatkę za pomocą odpowiedniego kleju.
  3. Rozdarcie możesz spróbować zszyć – szwy natomiast wypełniamy przeźroczystym, specjalistycznym klejem. Po zdjęciu szwów „rana” nie będzie widoczna.
  4. Ciekawe rozwiązanie to także płynna skóra, którą wypełnia się powstałe zadarcie.

Przede wszystkim przed wyborem mebli postawmy na jakość, niezależnie czy są to syntetyczne meble skórzane do biura czy nowoczesne meble skórzane do salonu. Ekoskóra jest oczywiście rozwiązaniem wybieranym z reguły ze względu na niższą od prawdziwej skóry cenę, jednak nie musi to oznaczać, że będzie dużo gorszym wyborem. Doskonałej jakości fotel z ekoskóry, który pozostanie z nami na lata ze względu na solidność wykonania to fotel Davis firmy Halmar. Utrzymany w nowoczesnym stylu, o ciekawym kształcie i niecodziennym designie będzie doskonałym dopełnieniem każdego urządzonego ze smakiem wnętrza.

Fotel Davis Halmar

 

Czy warto kupić meble z ekoskóry?

Czy skórzane meble są praktyczne? Jak czyścić skórzane meble? Jakie krzesło z ekoskóry wybrać? Umeblowanie mieszkania nie jest  sprawą prostą i przysparza wielu pytań, które jednak warto sobie odpowiednio wcześnie postawić, tak aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań. Decydując się na skórzane meble czy meble z łączonych materiałów musimy także uwzględnić obecność zwierząt w mieszkaniu.

Jak zabezpieczyć skórzane meble przed kotem? To pytanie, które stało się prawdziwą zmorą posiadaczy czworonożnych milusińskich i skórkowych mebli. Najpowszechniejszą praktyką jest obcinanie kotu pazurów, jednak jeśli nawet to nie pomaga, wiele z nas decyduje się na okrycie kanapy czy foteli narzutą chroniącą przed kocim złoczyńcą.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)