Udostępnij
Skomentuj

Meble ze skóry ekologicznej – czy warto? Jak czyścić ekoskórę?

Materiał obiciowy, którym pokryte są meble, ma zasadniczy wpływ na ich design oraz wytrzymałość.

Tanią, a zarazem solidną tapicerką jest niewątpliwie skóra ekologiczna. Jakie meble z eko skóry wybrać?

Meble – przede wszystkim wypoczynkowe, pokryte mogą być tkaniną naturalną lub syntetyczną, a także skórą naturalną lub ekologiczną. Zarówno w eleganckich i luksusowych aranżacjach, jak i przytulnych, ciepłych wnętrzach doskonale prezentują się kanapy i fotele skórzane. Miękkie, przyjemne w dotyku, a także solidne i wytrzymałe – meble pokryte skórą – zarówno naturalną, jak i ekologiczną, są nie tylko praktyczne, ale i atrakcyjnie prezentują się w mieszkaniu. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Czy ekoskóra może zastąpić skórę naturalną?

Skóra ekologiczna a skóra naturalna – która lepsza?

Skóra naturalna jest niewątpliwie jednym z najwytrzymalszych materiałów obiciowych. Jest delikatna, wygodna, a meble nią pokryte można postawić w każdym wnętrzu – od klasycznego, po nowoczesne. Nie jest to jednak rozwiązanie, które odpowiada wszystkim, przede wszystkim ze względu na wysoką cenę oraz światopogląd. Zamiennikiem, który z powodzeniem może zastąpić naturalny surowiec, jest ekoskóra. Nie należy ona do materiałów tak wytrzymałych, nie można odmówić jej jednak atrakcyjności i solidności.

Czy warto kupić meble pokryte ekoskórą? W czym skóra naturalna jest lepsza, a w czym gorsza od skóry ekologicznej? Poniżej prezentujemy zestawienie najważniejszych cech obu rozwiązań.

Skóra ekologiczna

 • doskonale prezentuje się w każdym wnętrzu,
 • jest solidna i atrakcyjna wizualnie,
 • dostępna w wielu kolorach,
 • ekoskóra poliuretanowa jest przewiewna, nie zatrzymuje wilgoci,
 • jest mniej komfortowa w użytkowaniu niż skóra naturalna,
 • w lecie sprawia wrażenie ciepłej, a w zimie zimnej,
 • jest tańsza niż skóra naturalna,
 • wymaga odpowiedniej pielęgnacji,
 • jest odporna na promieniowanie UV – nie blaknie pod jego wpływem,
 • często „klei się” do ciała.

Skóra naturalna

 • niebanalnie prezentuje się w każdym wnętrzu,
 • jest luksusowym i eleganckim materiałem obiciowym,
 • jest solidna i wytrzymała,
 • należy do materiałów przewiewnych i niezatrzymujących wilgoci,
 • jest miękka i przyjemna w dotyku,
 • naciąga się,
 • stanowi doskonały materiał obiciowy dla alergików,
 • w lecie sprawia wrażenie ciepłej, a w zimie zimnej,
 • czasem może „kleić się” do ciała,
 • wymaga odpowiedniej pielęgnacji środkami przeznaczonymi do skóry naturalnej,
 • nie jest odporna na promieniowanie UV – wystawiona na zbyt długą ekspozycję na słońce płowieje,
 • jest droga,
 • nierzadko kontrowersje wzbudza jej pozyskiwanie.

Skóra ekologiczna – meble

Meble z eko skóry to nie tylko komfortowe i eleganckie zestawy wypoczynkowe oraz łóżka sypialniane. Skórą ekologiczną pokrywa się także designerskie stoliki oraz szafki nocne, a w ofertach niektórych sklepów spotkać można również… szafy tapicerowane ekoskórą. Jedną z największych zalet popularnego skaju jest atrakcyjny wygląd. Meble pokryte skórą syntetyczną są niemal identyczne jak te tapicerowane naturalnym materiałem. Designerskie zestawy wypoczynkowe skórzane dostępne są w różnej kolorystyce i wzornictwie, przez co łatwo dopasować je do każdego wnętrza. Idealnie prezentują się zestawione z meblami drewnianymi, szklanymi, metalowymi, a także wykonanymi z płyt drewnopodobnych.

Jasny – biały lub szary narożnik skórzany atrakcyjnie wyglądał będzie umieszczony w salonie skandynawskim. Komfortowe i niebanalne łóżko zestawić można z miękkimi pufami – to doskonałe rozwiązanie do niewielkich pokojów dziennych, w przestronnych salonach połączyć można je z obszernymi fotelami. Ponadczasową propozycją jest niewątpliwie kanapa tapicerowana ekoskórą w kolorze czarnym. Gdzie umieścić tego typu łóżko? Można postawić je w salonie lub sypialni (gdy jest to model rozkładany) minimalistycznej, klasycznej, nowoczesnej, high-tech, industrialnej czy loftowej.

Meble skóra ekologiczna – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Materiały skóropodobne używane do tapicerowania mebli mają szerokie grono zwolenników, ale nie brakuje im również przeciwników. Skóra ekologiczna nie jest tak wytrzymała, jak naturalna, jednak kontrowersje dotyczące pochodzenia i pozyskiwania materiałów naturalnych powodują, iż jest często wybieranym rozwiązaniem. Ze względu na wykorzystane do produkcji składniki, ekoskórę można podzielić na polichlorki winylu (PVC) oraz poliuretany (PU). Te pierwsze mają o wiele mniejszą rozciągliwość i nie przepuszczają wilgoci. Materiały poliuretanowe są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wody. Ponadto wyróżnia je także dobra rozciągliwość oraz przewiewność, która gwarantuje większy komfort użytkowania. Meble zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza znacznie redukują pocenie, nie gromadzą wilgoci, przez co nie powstają w nich grzyby i pleśń.

Kupując meble pokryte ekoskórą, należy zwrócić uwagę również na ich wygląd, a dokładniej – na jakość wykonania. Tapicerka nie może posiadać żadnych skaz, gdyż to skróci jej żywotność i nie będzie prezentowała się tak estetycznie i atrakcyjnie.

Czyszczenie eko skóry – jak pielęgnować skórę ekologiczną?

Komplety wypoczynkowe skóra ekologiczna wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz czyszczenia. Można wykorzystać do tego domowe sposoby lub użyć detergentów do pielęgnacji dostępnych w sklepach.

 1. Domowe sposoby na czyszczenie skóry ekologicznej. Do usunięcia plam z ekoskóry lub po prostu odświeżenia mebla można wykorzystać letnią wodę z płynem do naczyń lub szarym mydłem. Powierzchni pokrytych skórą ekologiczną nie należy czyścić silnymi detergentami ani używać do tego celu ostrych i szorstkich gąbek. Jak ognia, należy unikać wszelkich środków zawierających alkohol, wosk oraz naftę – spowodują one sztywnienie, a następnie pękanie materiału.
 2. Środki do czyszczenia ekoskóry dostępne w sklepach. Konserwację i czyszczenie mebli tapicerowanych skórą ekologiczną można przeprowadzić również z użyciem specjalnie wyprodukowanych do tego celu środków. Tworzy się je na bazie wody, dlatego są w pełni bezpieczne dla skaju. Co jaki czas powtarzać zabieg czyszczenia mebli z ekoskóry? W tym elemencie należy być systematycznym i przeprowadzać zabieg co dwa tygodnie. Pozwoli to zachować idealny stan kanapy, foteli, puf czy stolików nocnych przez długi czas.
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)