Udostępnij
Skomentuj

Metalowy kosz na śmieci-jaki wybrać? Który będzie najlepszy?

Zaletą poduszek dekoracyjnych jest to, że dzięki nim tanim kosztem można zauważalnie odświeżyć salon, nadając mu nowych rysów. Aby to się jednak udało, trzeba dobrze wybrać – dopasować poduszki do przestrzeni, wybrać dobry materiał, wielkość i wzór.

Metalowy kosz na śmieci – wady i zalety

Choć kosze metalowe należą do najbardziej popularnych, mają swoich konkurentów w postaci koszy plastikowych, ciężkich betonowych czy nawet drewnianych. Metalowe lepiej izolują zapachy i są łatwiejsze w czyszczeniu, przegrywają jednak często z plastikowymi ze względu na nieco wyższą cenę. Jakie jeszcze są wady i zalety metalowych koszy?

ZALETY

 • Dobra izolacja zapachów i zanieczyszczeń.
 • Stosunkowa łatwość w czyszczeniu pojemnika.
 • Trwałość materiału.
 • Duży wybór modeli dopasowanych do różnych potrzeb.

WADY

 • Wyższa cena niż koszy plastikowych.
 • Po czasie mogą rdzewieć.
 • Niski wybór kolorów.

Kosz na śmieci do biura i do domu – najważniejsze cechy

Kosz, aby dobrze spełniał swoją powinność, powinien spełniać kilka istotnych wymagań. Dobrze zaprojektowany kosz pomoże nam uniknąć problemów z nieprzyjemnym zapachem i uciążliwym czyszczeniem, w niektórych wariantach wspomoże też segregację śmieci. Jakie cechy powinien posiadać?

 • Higieniczność – kosz przede wszystkim powinien spełniać ten wymóg. Najlepsze będą te z pokrywką i wyjmowanym wnętrzem, które ułatwia czyszczenie. Może to być przydatne przy dużych, głębokich koszach. Warto też zdecydować się  a kosze, które nie wymagają ręcznego otwierania, narażającego nas na kontakt z zanieczyszczeniami.
 • Intuicyjność – dotyczy zarówno konstrukcji kosza, jak i miejsca, w którym go postawimy. Aby dobrze spełniał swoją wolę, jego użycie nie powinno nastręczać trudności. Ułatwi je na pewno przycisk nożny, dzięki któremu szybko i bez konieczności późniejszego mycia rąk otworzymy kosz.
 • Ergonomiczność – aby metalowy kosz był ergonomiczny, przede wszystkim powinniśmy wybrać optymalny rozmiar i konstrukcję. Zbyt duży dla naszych potrzeb kosz nie zapełni się szybko, więc śmieci mogą stęchnąć. Jeśli natomiast wybieramy kosz do biura, w którym znajdować będą się wyłącznie papiery, najbardziej ergonomiczny może okazać się niewielki kosz z siatki.
 • Pojemność – najpopularniejsze kosze małe mają zwykle pojemność 60 l, duże kosze kuchenne 120 l, a te bardzo duże 240 l. 

Warto wiedzieć

Dla szczególnie wrażliwych na zapachy stworzono kosze na śmieci z filtrem wykonanym z aktywnego węgla, posiadającym właściwości absorpcyjne.

Kosz metalowy do segregacji odpadów i inne warianty

W zależności od dostępnego miejsca, ekspozycji i naszych potrzeb kosz metalowy do segregacji odpadów będzie wyglądał inaczej. Możemy zdecydować się na kilka osobnych pojemników z oznaczeniem lub bez, na trzy osobne, ale połączone ze sobą plastikową bądź metalową konstrukcją oraz na jeden kosz, ale z trzema osobnymi komorami. Najpopularniejsze rozróżnienia to kosze na papier, szkło i metal oraz osobny na materiały organiczne.

W zależności od przeznaczenia różne kosze mają odmienną charakterystykę. Zobaczmy, na co zwracać uwagę przy wyborze koszy dedykowanych dla konkretnych pomieszczeń lub funkcji.

 • kosz metalowy do łazienki – do łazienek polecane są małe kosze z pokrywą. Jeśli ma stać w widocznym miejscu, dobrą opcją będzie kosz ozdobny,
 • kosz metalowy do biura – bo biura lepsze będą kosze lekkie, oddychające – na przykład wspomniany już kosz metalowy siatkowy. Do wyboru zwykle są kwadratowe lub okrągłe, z czarnej lub srebrnej siatki,
 • kosz metalowy do szafki – kosz metalowy do szafki może mieć formę tradycyjnego kosza z pokrywką lub bez albo metalowej siatki, do której dopiero wkładamy pojemnik lub sam worek. Lepsze wykorzystanie przestrzeni zapewni kosz kwadratowy bądź prostokątny niż okrągły, stąd takie właśnie są polecane do szafek. W szafce, na drzwiczkach, możemy umieścić również kosz powieszany,
 • kosz metalowy ozdobny – do wyboru są między innymi kosze z wzorami, napisami, nadrukami, białe lub czarne. Będą dobrym rozwiązaniem do pokojów, łazienek czy biur,
 • kosze wielokomorowe z przegródkami do kuchni – to praktyczne rozwiązanie do małej kuchni, w której chce się utrzymać porządek i podołać segregacji,
 • kosze pionowe – to rozwiązanie dedykowane niewielkim kuchniom, gdzie nie ma miejsca na obszerne kosze, a są one potrzebne. Pionowe kosze mogą być umieszczone jeden na drugim, na przykład w konfiguracji dwa na dwa,
 • kosze typu push – to model, w którym otwór kosza otwierany jest lekkim naciskiem. Otwiera się bezgłośnie, czego często nie można powiedzieć o metalowych koszach innych typów.
 • kosze wbudowane w blat kuchenny – dla tych, którzy lubią jednocześnie i sprzątać, i gotować. Kosz może być wbudowany w szafkę, w której blacie wycięty jest otwór otoczony obręczą ze stali nierdzewnej.

 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)