Udostępnij
Skomentuj

Mieszarka do kleju - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Jeśli decydujemy się na przeprowadzenie gruntownego remontu lub wykańczamy dom w stanie surowym, to niewątpliwie potrzebować będziemy mieszadła. Jest ono bardzo poręczne przy wyrabianiu różnego rodzaju substancji, którymi pokrywa się ściany, parapety czy podłogi. Jedną z takich mieszanek jest klej, który musimy nakładać między innymi pod kafle czy wspomniane parapety.

Dlaczego tak ważny jest wybór odpowiedniej maszyny, co pozwoli nam na łatwiejszą pracę oraz jakie są różnice między poszczególnymi mieszarkami? Tego wszystkiego dowiecie się czytając dalej. Zaczynamy!

Mieszarka czy wiertarka?

Wiele osób, które korzystają z mieszalników do kleju dwuskładnikowego w użytku domowym – nieprofesjonalnie – twierdzi, że zwykła wiertarka wystarczy, by rozmieszać klej i rozpuścić go w odpowiedniej formie. Niewiele osób jednak wie, że wiertarki nie do końca sprawdzają się w każdym rodzaju materiału. Istnieją różne kleje, a każdy z nich może mieć inną strukturę finalną. Dlatego należy pamiętać, by rozrobić go w odpowiednich proporcjach. Jednak wiertarki często mają zbyt dużą moc i wykonują za dużo obrotów na minutę, by móc służyć nam w sposób wygodny i szybki. Dlatego w starciu pomiędzy wiertarką a mieszarką, ta druga wygrywa w przedbiegach. Jest ona bowiem doskonale przystosowana do różnego rodzaju konsystencji, ale jej działanie jest delikatniejsze i dlatego lepiej nada się do rozmieszania kleju.

Rodzaje mieszarek – zasilanie

Pierwszym aspektem, który musimy rozstrzygnąć, gdy zdecydujemy się na zakup mieszarki jest jej zasilanie. Wszystko oczywiście znów zależy od tego, w jaki sposób będziemy z niej korzystać. Mogą być one zasilane prądem elektrycznym z gniazda lub bezpośrednio z akumulatora.

  1. Mieszarka akumulatorowa - to nieprawda, że dobra mieszarka do kleju musi być stacjonarna. Mieszarka elektryczna do kleju jest oczywiście zwykle nieco słabsza, ma mniejszą moc oraz krótki czas pracy. Baterie w dość szybki sposób tracą swoją pojemność nominalną, co sprawia, że po jakimś czasie czas pracy na nich ulegnie skróceniu. Jeśli jednak potrzebujemy mieszarki do kleju, która wymiesza mniejsze ilości oraz musi być używana w miejscu, gdzie nie ma dostępu do zasilania, to mieszarka akumulatorowa będzie doskonałym wyborem. Warto zaopatrzyć się jednak w dodatkową baterię, by móc dłużej i wydajniej pracować na jednym ładowaniu.
  2. Mieszarka zasilana z gniazda - jest to mieszarka klasyczna, a najsłynniejszymi producentami są m.in. makita, rubi czy dedra. Jej czas pracy jest nieograniczony, gdyż nie posiada baterii, a zasilanie pobiera z gniazda elektrycznego. Jest wygodna w użyciu wszędzie tam, gdzie istnieje podłączenie elektryczne. Dzięki temu mamy mieszarkę o większej mocy, która poradzi sobie z pewnością z każdym rodzajem kleju. Są większe i mniej mobilne niż mieszarki z akumulatorami. Pracują głośniej.

Mieszarki stacjonarne, mieszarki ręczne

Drugim aspektem, nad którym należałoby się pochylić jest mobilność. Oczywiście mieszarka do kleju celma zasilana sieciowo jest mniej mobilna niż mieszarki akumulatorowe, jednak istnieje także inny podział. Mieszarki ręczne to klasycznie wyglądające maszyny do użytku z gniazda sieciowego lub akumulatora, które służą do uniwersalnego działania w mieszaniu różnego rodzaju kleju. Drugi rodzaj to mieszarki stacjonarne, które wyrabiają nawet wielkie, przemysłowe ilości kleju, ale sprawdzają się tylko tam, gdzie jego wykorzystanie będzie znaczne. Pomiędzy nimi plasują się mieszarki ze stojakami, a więc forma pośrednia. Nie jest tak mobilna jak klasyczna mieszarka ręczna, ale ma podobne zastosowania. Różnicą jest przede wszystkim ich moc oraz wydajność. Są nieco cięższe, ale dość poręczne.

Niezależnie od tego jaką mieszarkę wybierzesz, warto skupić się także na mieszalniku do kleju, który powinien być specjalnie dobrany do maszyny oraz rodzaju materiału. Ważne, byś dostosował wszelkie parametry sprzętu do sposobu, w jaki wykonujesz dane prace oraz do swojego zapotrzebowania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)