Udostępnij
Skomentuj

Mikro mieszkanie – jak je urządzić? Na co uważać?

Niewielkie mieszkania są niezwykle wymagające podczas aranżacji. Mogą być świetną inwestycją i wygodną przestrzenią do życia, ale trzeba odpowiednio je zaprojektować i urządzić.

Mikro mieszkanie – zalety i wady

Niektórzy kupują mikro mieszkania dla siebie. Inni otrzymują je w spadkach lub kupują na wynajem. Bardzo małe mieszkania są poszukiwane i popularne ze względu na niską cenę zakupu, najmu i utrzymania, ale to lokale, które mają zarówno zalety, jak również wady.

Mikro mieszkanie – zalety i wady

ZALETY

 • Niska cena zakupu, najmu i utrzymania. To ekonomiczne rozwiązanie, które może być świetną inwestycją pod wynajem albo odpowiednim mieszkaniem na start (na przykład dla studenta).
 • Niewielka przestrzeń do aranżacji – mniejsze koszty.
 • Mała przestrzeń do sprzątania.
 • Dobrze zaaranżowane mikro mieszkanie może być wygodne i funkcjonalne.

WADY

 • Mikro mieszkania nie są jednak tak tanie, jak mogłoby się wydawać. Cena za metr kwadratowy jest, w przypadku mikro mieszkania, wyższa niż w przypadku większych obiektów.
 • Aranżacja mikro mieszkań jest trudna, wymagająca, a czasami też kosztowna, gdy trzeba sięgnąć po rozwiązania na wymiar.
 • W mikro mieszkaniu trzeba nauczyć się ograniczania ilości posiadanych rzeczy, bo mała przestrzeń nie powinna być zagracana.

Mikro mieszkania mają niemal tyle samo mocnych, co słabych stron. Jednak podobnie wyglądałoby porównanie zalet i wad mieszkania dwupokojowego lub dwustumetrowego apartamentu. Każde rozwiązanie ma swoich zwolenników, a zainteresowanie mikro mieszkaniami jest ogromne z wielu względów. Kluczem do zadowolenia z mieszkania w małym mieszkaniu jest jego odpowiednia aranżacja.

Mikro mieszkanie – dla kogo?

Zakup lub wynajem mikro mieszkania to poważna decyzja. Warto ją dobrze przemyśleć, by nie wydać pieniędzy na lokal, w którym nie będziemy czuli się zbyt dobrze. Mikro mieszkania można polecić:

 • Studentom – mikro mieszkanie to dobra alternatywa dla wynajmu pokoju w akademiku lub pokoju w mieszkaniu studenckim. Mikro mieszkania na wynajem są bardzo często projektowane z myślą o studentach, którzy większość czasu spędzają na uczelni, a w domowym zaciszu potrzebują warunków do nauki i odpoczynku.
 • Singlom – mikro mieszkania to świetny wybór dla osób mieszkających samodzielnie. Powierzchnia mieszkania będzie wygodna dla jednej osoby, a nie na tyle duża, by przytłaczać lub generować zbędne koszty.
 • Parom – wiele mikro mieszkań świetnie nadaje się do zamieszkania we dwójkę, ale warto zdawać sobie sprawę, że trzeba będzie zaaranżować je w odpowiedni sposób.

Jak urządzić mikro mieszkanie?

Aranżacja bardzo małego mieszkania to duże wyzwanie. Trzeba pogodzić niewielką przestrzeń z potrzebami mieszkańca. By aranżacja była udana, warto na wstępie zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

 • Jaki jest styl życia osoby, która będzie mieszkała w mikro mieszkaniu? Czy jest to osoba towarzyska, czy raczej preferuje spędzanie czasu w pojedynkę? Czy jest to osoba jadająca na mieście, a może preferująca domowe obiady i wypieki? Zastanowienie się nad tymi kwestiami jest pomocne przy aranżowaniu przestrzeni. Jeśli nie ma się w zwyczaju zapraszania grupy znajomych, standardowy stół i krzesła nie muszą zabierać cennego miejsca na co dzień, bo wystarczy wówczas składany blat przykręcany do ściany i taborety, które można nałożyć jeden na drugi, gdy nie są potrzebne.
 • Jakie meble i elementy są priorytetowe dla mieszkańców? Nie każdy odczuwa potrzebę posiadania zmywarki w kuchni, gdy preferuje jadać na mieście. Nie każdy kolekcjonuje książki lub ogląda telewizję. Ustalenie mebli i przedmiotów, które muszą się znaleźć w mieszkaniu to świetny punkt wyjścia do projektowania małej przestrzeni.

Mikro mieszkania są na tyle małe, że często wymagają kompromisów. Ile mają metrów? Trudno o precyzyjną definicję, ale na rynku nieruchomości za mikro mieszkania uznaje się lokale o metrażu do 25 metrów kwadratowych. Niektóre z nich mają poniżej dwudziestu metrów kwadratowych, a przy tym są w pełni funkcjonalne!

Aranżację mikro mieszkania warto zacząć od:

 • Dokładnego pomiaru – warto dokładnie zmierzyć mieszkanie i nie sugerować się wyłącznie jego planem (na przykład od dewelopera), ponieważ w praktyce mogą występować drobne różnice w metrażu i nierówności.
 • Ustalenia położenia mieszkania i okien względem stron świata – to ważne, by odpowiednio zaplanować kolorystykę wnętrza, dobrać zasłony i oświetlenie. Małe mieszkanie powinno być jasne i dobrze oświetlone, by wydawało się bardziej przestronne.
 • Wykonania projektu – projekt mikro mieszkania można zlecić architektom wnętrz lub wykonać samodzielnie na bazie własnych preferencji i pomysłów. Warto rozrysować poszczególne meble i większe obiekty (na przykład skalując je na plan mieszkania na papierze milimetrowym albo posługując się programem do projektowania).
 • Oszacowania budżetu – warto od razu zastanowić się, jaką kwotę możemy przeznaczyć na aranżację mieszkania. Budżet może być różny, a wiele zależy od tego, czy mamy do czynienia z mieszkaniem w stanie deweloperskim czy z koniecznością wyremontowania mieszkania z drugiej ręki.

Rozwiązania, które sprawdzają się w mikro mieszkaniach:

 • Jasne kolory bazowe – małe mieszkanie nie powinno być mroczne i przytłaczające. Warto zastosować jasne kolory na ścianach i suficie. Podłoga może być nieco ciemniejsza.
 • Dużo światła – warto wpuścić do mieszkania jak najwięcej światła naturalnego oraz zadbać o dobre oświetlenie sztuczne. Dobrym pomysłem jest zastosowanie głównego oświetlenia sufitowego oraz dodatkowych lamp w różnych miejscach, które doświetlą pomieszczenie i pozwolą na wydzielenie różnych stref.
 • Zagospodarowanie schowków, wnęk i nietypowych przestrzeni – schowki, pawlacze, półki we wnękach, szuflady pod łóżkiem, haczyki na drzwiach to tylko kilka z wielu pomysłowych rozwiązań do małego mieszkania.
 • Meble wielofunkcyjne – to zdecydowanie najlepszy wybór do mikro mieszkania. Rozkładane meble wypoczynkowe, które w nocy zamieniają się w wygodne łóżko to świetny wybór. Tak samo jest w przypadku ławy, która ma unoszony blat, przez co może zamienić się w komfortowy stół jadalny.
 • Meble rozkładane, składane i kompaktowe – kolejny hit do mikro mieszkań, w których trudno zmieścić standardowy stół i krzesła dla kilku osób, ale z łatwością zmieścimy stół z dwoma opuszczanymi blatami, który po złożeniu jest naprawdę kompaktowy.
 • Lustra – lustra optycznie powiększają przestrzeń, zwiększają perspektywę i są świetną ozdobą wnętrza.
 • Zamykane szafki i ograniczenie liczby bibelotów – mała przestrzeń wymaga wielu kompromisów. Trudno zmieścić w niej setki przedmiotów, ubrań i bibelotów. To okazja do zaszczepienia w sobie zamiłowania do minimalizmu, ale też do selekcjonowania przedmiotów o szczególnej wartości sentymentalnej. Nawet na niewielkiej przestrzeni nie trzeba pozbywać się pamiątek, ale warto zadbać o ich sprytne przechowywanie. Zamykane szafki i gabloty to o wiele lepsze rozwiązanie niż sterty przedmiotów na otwartych półkach.

Aranżacje mikro mieszkań są wymagające i trudne, ale efekty mogą być znakomite. Warto postawić na umiar, wielofunkcyjność i kompaktowe rozwiązania, a wówczas nawet na niewielkiej przestrzeni uda się stworzyć wygodne miejsce do życia.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)