Udostępnij
Skomentuj

Minimalizm w mieszkaniu. Jak urządzić praktyczne wnętrze?

Chcesz wiedzieć jak wygląda minimalizm w praktyce albo czy minimalizm jest dobry? Przeczytaj nasz artykuł!

Minimalizm w domu - na czym polega?

Minimalizm w mieszkaniu głównie opiera się na tym, żeby ograniczyć ilość mebli, które się w nim znajdują. Sztuką jest znaleźć złoty środek pomiędzy funkcjonalnością danego pomieszczenia, a niezbędnymi meblami. Jak osiągnąć minimalizm? Pozbyć się zbędnych witryn, komód i dekoracji, które tylko zbierają kurz.

Polecane białe stoliki kawowe

Kolejnym krokiem jest ustalenie jednego koloru i takiej samej faktury, która będzie się przewijać przez wszystkie elementy wyposażenia mieszkania, dzięki takiej spójności będziesz też wiedziała jak łączyć ze sobą meble. Standardowym kolorem minimalizmu jest oczywiście biały, który pojawia się zarówno na ścianach, jak i na meblach.

Warto wiedzieć!

Jak udekorować salon? Minimalizm w praktyce oznacza zrezygnowanie z odzób, które stawia się na komodach i stolikach. Dekoracje ścienne do pokoju również nie są mile widziane i powinnaś z nich zrezygnować lub maksymalnie ograniczyć je w ilości, i kolorach. Jeśli jednak jesteś fanką różnych dekoracji i nie lubisz mieć pustych mebli, możesz udekorować pokój prostym, szklanym wazonem z bukietem świeżych lub suszonych kwiatów.

Czy minimalizm jest dobry?

Czysta i niezagracona przestrzeń jest dobra tylko wtedy, jeśli jest twoją świadomą decyzją, a nie taką, którą podjęłaś pod wpływem mody. Jeśli nie pasuje to do twojego stylu bycia, nie będziesz się dobrze czuć w minimalistycznym mieszkaniu.

Jakie meble do salonu wybrać?

Minimalistyczne wnętrza to przede wszystkim wnętrza w kolorze bieli, czerni, szarości, ale nie tylko – podstawową zasadą jest to, żeby nie przesadzać z ilością barw. Podobnie jak w stylu skandynawskim, dobrze będą wyglądać pojedyncze akcenty kolorystyczne w postaci foteli wypoczynkowych czy dywanu.

Minimalistyczne, niezbędne meble do salonu to:

    • Sofa, która ma prostą, geometryczną formę i jest wykonana z naturalnej tkaniny lub skóry.
    • Ewentualnie fotele wypoczynkowe, które mogą pełnić rolę akcentów i urozmaicenia pomieszczenia, jeśli nie jesteś całkowicie przekonana do stylu minimalistycznego. Dobrymi pomysłami na minimalistyczne dodatki będą również pufa czy taboret.
  • Stolik kawowy z białym, marmurowym lub szklanym blatem i drewnianymi lub metalowymi nóżkami.
  • Prosta, delikatna w wyglądzie lampa na cienkim stelażu.

Czy białe meble są praktyczne?

Jak najbardziej! Dzięki dodatkowej powłoce, łatwo jest je utrzymać w czystości, a dodatkowo dzięki nim będziesz wiedziała jak powiększyć pomieszczenie, ponieważ odbijają od siebie światło i optycznie pokój wydaje się większy.

Jakie meble kupić do mieszkania?

Przede wszystkim zastanów się ile tak naprawdę potrzebujesz mebli. Dodatkowo, wybieraj takie, które mają schowki pod sobą, żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Oprócz tego, postaraj się, żeby kolorystyka w całym mieszkaniu była zbliżona. Nawet jeśli nie chcesz mieć tylko białych i szarych pomieszczeń. Wtedy wybierz jedną gamę kolorystyczną i się jej trzymaj. Architekci wnętrz najczęściej polecają użycie delikatnych, pastelowych lub beżowych barw. Ważne jest to, żeby kupione meble były zrobione w tym samym stylu i kolorze.

Jak urządzić sypialnie?

Największą zaletą ograniczenia ilości mebli jest możliwość kupienia ogromnego łóżka, które może zająć nawet cały pokój. Duże łóżko to nie tylko wygoda, ale również praktyczny schowek na rzeczy, więc warto wziąć taką opcję pod uwagę.

Styl skandynawski a minimalizm we wnętrzu

Styl skandynawski i minimalizm bardzo dobrze do siebie pasują, i się wzajemnie uzupełniają. Przede wszystkim, mają podobne założenia, czyli używanie prostych, geometrycznych kształtów, a także naturalnych materiałów, czyli tkanin i drewna. Dodatkowo, obydwa style lubią pojedyńcze akcenty kolorystyczne i rośliny zielone. W obu stylach znajdziesz także wiele propozycji nowoczesnych stolików kawowych, które powinny ci zrekompensować brak dekoracji.

  • Ciekawym akcentem może być dodanie do stylu minimalistycznego i skandynawskiego elementów industrialnych, czyli takich, które są wykonane z metalu, i mają surowy wygląd. Połączenie takich trzech styli będzie bardzo nowoczesne i oryginalne.
  • Dodatkowo, jeśli chcesz pójść w stronę minimalizmu, ale nie wiesz jak się będziesz z tym czuć i czy to będzie współgrać z twoim stylem życia. Takie połączenie zagwarantuje ci delikatny krok w tą stronę i ułatwi przetestowanie czy minimalizm jest dla ciebie.
Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)