Udostępnij
Skomentuj

Moskitiera - co to jest? Jaką wybrać?

Komary i inne małe owady jak na przykład meszki mogą zakłócić nam codzienne funkcjonowanie. Podczas letnich wieczorów na pewno irytuje nas uciążliwe brzęczenie tuż przy uchu, a swędzące ukąszenia mogą zepsuć każdemu wakacyjny nastrój. Jeśli masz dość żerujących na tobie stworzeń zdecyduj się na zakup moskitiery nad łóżko!

W klimacie Europy środkowowschodniej moskitiery spotyka się dopiero od niedawna. Moskitiera na balkon czy łóżko kojarzy na się raczej z ciepłymi krajami, gdzie ilość insektów jest duża (na dodatek styczność z owadami może grozić zarażeniem się chorobami, jak na przykład malarią). Klimat się jednak ociepla, z roku na rok rośnie liczba komarów i meszków również w Polsce. Choć w rodzinnym kraju nie grozi nam zakażenie tropikalną chorobą na pewno lepiej będziemy się bawić w letnie wieczory na naszym tarasie mając świadomość, że nie zostaniemy pogryzieni przez żadnego owada.

Czym jest moskitiera?

To bardzo proste i użyteczne rozwiązanie - moskitiera to siatka o drobnych oczkach, której celem jest nieprzepuszczanie owadów i insektów. Oczka spokojnie przepuszczają światło i powietrze, moskitiera w żaden więc sposób nie wpłynie negatywnie na nasze funkcjonowanie. Moskitiera szara będzie transparentna dla naszego wnętrza, nie będzie w ogóle rzucać się w oczy. Moskitierę możemy zamontować na każdym oknie, możemy także zdecydować się na umieszczenie moskitiery nad naszym łóżkiem.

Siatka moskitiery powinna mieć oczka o wymiarach 1,2 mm na 1,2 mm. Taki rozstaw oczek jest najbardziej uniwersalny i na pewno zabezpieczy nas przed inwazją insektów. Dodatkowo, moskitiera to środek w pełni ekologiczny – dzięki siatce nie będziemy musieli stosować preparatów do odstraszania owadów. Ograniczając użycie sprejów i innych chemicznych substancji zadbamy nie tylko o środowisko, ale także o nasz portfel – moskitiera na balkon jest najtańszym rozwiązaniem dostępnym na rynku, sama siatka z pewnością będzie służyć nam przez kilka sezonów.

Siatkę ochraniającą możemy zamontować dosłownie wszędzie. Moskitiera na drzwi balkonowe skutecznie ochroni naszą przestrzeń, sprawi że całe lato będziemy mogli cieszyć się otwartymi oknami. Niekoniecznie musimy ograniczać się jedynie do dużych okien balkonowych: w moskitiery możemy zaopatrzyć każde okno w naszym domu. Moskitiera balkon świetnie sprawdzi się także jeśli mamy w domu małe dzieci. Ugryzienie komara czy meszka może wywołać silną reakcję alergiczną u naszej pociechy, dlatego lepiej będzie jeśli zdecydujemy się na montaż tego dodatku.

Moskitiera – gdzie kupić?

Moskitiera to nadal stosunkowo mało popularny dodatek. Jednak z roku na rok popularność tego dodatku wzrasta – coraz więcej firm posiada moskitiery w swojej ofercie. Oferowane na rynku moskitiery są dość tanie, zwykle jest to wydatek kilkunastu złotych. Oprócz produktów gotowych możemy zdecydować się na moskitierę zrobiona na wymiar. Taki produkt będzie idealnie dostosowany do naszych potrzeb – siatka ograniczająca będzie pasować nawet do niestandardowych wymiarów okien. Decydując się na wykonanie produktu na wymiar będziemy mogli cieszyć się nawet moskitierą do okna dachowego. Standardowo, każda moskitiera składa się z siatki oraz systemu do montażu. Część dostępnych na rynku siatek możemy zamontować sami – moskitiera elementy to oprócz wypełnienia przestrzeni okiennej specjalne rzeczy i taśmy samoprzylepne. Stosując się do zaleceń producenta na pewno z łatwością uda nam się zamontować moskitierę.

Moskitiera – jak mierzyć?

Decydując się na zakup moskitiery musimy dokładnie wymierzyć okna, na których będziemy montować siatkę. Pamiętajmy, że siatka będzie wypełniać przestrzeń okienną pomiędzy ramami. Dlatego, aby wybrać idealną moskitierę kasetowej musimy dokładnie zmierzyć nasze okna – miarkę przykładamy do wewnętrznej strony ramy okiennej, czyli tam gdzie zwykle znajdują się uszczelki. Na rynku dostępne są moskitiery, które montujemy na stałe lub te, które są rolowane – działają one na zasadzie zwijanych rolet okiennych. Możemy zdecydować się również na zakup moskitiery kasetowej, która ma formę rozwijanego panelu.

Każdy z nas chciałby cieszyć się w pełni długimi letnimi wieczorami. Moskitierę na możemy założyć zarówno na oknach (zwykłych i balkonowych), możemy też zamontować ją bezpośrednio nad łóżkiem. Dzięki temu taniemu i niezwykle praktycznemu dodatkowi będziemy mogli spędzić wszystkie letnie noce śpiąc spokojnie przy otwartym oknie. Dzięki moskitierze będziemy mogli cieszyć się wieczorami spędzonymi na tarasie nie bojąc się o ugryzienia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)