Udostępnij
Skomentuj

Nakrycie głowy robocze - jak wybrać? Jakie najlepsze?

Dbanie o zdrowie i życie pracowników lub siebie samego podczas wykonywania różnego rodzaju prac budowalnych czy technicznych jest niezwykle ważne. Dlatego jednym z jego aspektów jest wybór właściwego nakrycia głowy, które doskonale chroniłoby przed pewnym rodzajem zagrożeń i dobrze wyglądało. Zatem, jak wybrać robocze nakrycie głowy?

Odzież robocza a odzież ochronna

Wbrew pozorom jednak nakrycie głowy robocze czy ogólnie odzież robocza nie jest tym samym co ciuchy ochronne i nie mogą pełnić tej samej funkcji. Całą specyfikację ubioru specjalistycznego używanego w pracy i regulowanego przepisami BHP można podzielić na cztery części: czynnik, przed którym chroni dane ubranie; certyfikacja, jaka jest lub nie jest wymagana; możliwość dostosowania estetycznego do warunków pracy oraz stosunek noszenia do odzieży własnej. Biorąc więc pod uwagę statystyczną odzież roboczą, jest ona funkcjonalna głównie przeciwko zabrudzeniom, podczas gdy odzież ochronna może osłonić nas przed substancjami szkodliwymi dla zdrowia. Przy stosowaniu i kupowaniu odzieży roboczej certyfikacja nie jest wymagana, podczas gdy w przypadku odzieży ochronnej mamy niezbędną certyfikację pod kątem zagrożenia, które ma niwelować. Rzadko kiedy mamy również możliwość jej estetycznego dopasowania, podczas gdy odzież robocza występuje w wielu wariantach między innymi kolorystycznych. Jest też czwarty aspekt, a więc stosunek do odzieży własnej. Odzież robocza zazwyczaj ją zastępuje, natomiast odzież ochronna jest używana na odzież własną, by ją chronić.

Podział ubrania roboczego

Podstawowy podział opiera się o kryterium przynależności ubrań roboczych kompletów do określonej grupy asortymentowej. Zatem odzież roboczą możemy podzielić na:

Ten klasyczny podział nie odróżnia się znacząco zatem od normalnego podziału odzieży własnej. Jest to jednak znamienite, że nie ma w tym podziale nakrycia głowy, które jest zdecydowanie bardziej ochronne niż robocze i musi spełniać podstawowe założenia zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Kryteria wyboru czapek ochronnych bhp

Niektóre produkty są jednak na pograniczu obu kategorii. Tak właśnie jest z czapką ochronną zamiast kasku. Jest to produkt wysokiej jakości, który powinien być dobrze dobrany do osoby, która go nosi. Istotną rolę pełni zatem rozmiar oraz jakość, a więc materiał, z którego został wykonany oraz trwałość i przeznaczenie. Pamiętajmy, że często nie może ona zastępować kasku w pełni. Czapka ochronna z daszkiem powinna być przeznaczona głównie dla dzieci, ale nie tylko. Warto zwrócić uwagę na cenę, gdyż bardzo łatwo otrzymać słabej jakości produkt za niewielką cenę, który jednak nie spełni żadnej funkcji.

Najlepsza czapka ochronna – czyli jaka?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na przeznaczenie. Jest to niezwykle ważne, gdyż inną czapkę ochronną wykorzysta się dla dzieci, inną czapkę ochronną przeznaczy się dla spawacza a jeszcze inną wybierze malarz na czapkę ochronną malarską. Oprócz tego istotna jest relacja między ceną a jakością. Ta pierwsza nie może być najniższa, gdyż negatywnie wpływa na tę drugą, jednak wysoka cena nie jest gwarantem jakości i warto to zapamiętać. Należy jednak używać produktów renomowanych firm takich jak czapki ochronne Uvex. Warto, by dobrze wyglądała i trzymałą się na głowie, by chronić i osłaniać włosy w odpowiedni sposób. Ciekawą technologią jest czapka ochronna bumpcap, którą śmiało można polecić wielu. Ogólnie niezwykle istotne jest dopasowanie produktu do użytkownika, by spełniał wszystkie swoje funkcje.

Źle dobrana czapka ochronna to niezastosowanie się do przepisów BHP, jednak warto pamiętać, że w wielu przypadkach nie chroni ona przed zagrożeniami, a więc należy zawsze zapoznać się z regulaminem i wszędzie gdzie to konieczne stosować kaski. Jednak dobrze dobrana czapka ochronna robocza to dla wielu pracowników idealny wybór.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)