Udostępnij
Skomentuj

Nitownica pneumatyczna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Nitownice pneumatyczne to narzędzia o olbrzymim potencjalne, więc przeznaczone są głównie do zastosowań profesjonalnych. Fakt, że w ręce amatorów trafiają rzadko, przekłada się na spore problemy z wyborem odpowiedniego modelu. Tak naprawdę jednak również zawodowcom niektóre nowinki mogą utrudnić znalezienie idealnej nitownicy pneumatycznej.

Jak działa nitownica pneumatyczna?

Tutaj wielkiej techniki nie ma. Po prostu to, co w nitownicach ręcznych wymaga użycia siły mięśni, tutaj dzieje się po naciśnięciu przycisku. Czynnikiem roboczym jest sprężone powietrze doprowadzone z dobrej sprężarki, natomiast sama konstrukcja nitownicy w związku z tym nie uległa żadnej radykalnej przebudowie.Jest to narzędzie zbudowane z myślą o stałej pracy i trudnych materiałach, których połączenie wymaga sporo siły – nie trzeba przecież wyjaśniać, że siła zacisku uzyskana z nitownicy pneumatycznej jest większa niż ta, jaką można wyzwolić z nitownicy ręcznej.

Jaka nitownica pneumatyczna najlepsza? Przegląd parametrów 

Ważnym czynnikiem jest konstrukcja nitownicy. Jako medium pośredniczące w nitownicach pneumatycznych wykorzystuje się specjalny olej, który w klasycznych narzędziach trzeba dość często uzupełniać. W nowszych konstrukcjach już tej konieczności nie ma, wystarczy co 200-500 tysięcy zerwanych nitów wymienić olej w całości. Poza tym jednak warto zawsze patrzeć na te same cechy charakterystyczne. 

Masa i ergonomia

Nitownice pneumatyczne nie są ciężkie. Znacznie większym problemem jest ich kształt. Jako narzędzia opracowane z myślą o dużych projektach, muszą przede wszystkim wygodnie leżeć w dłoni. Ich mobilność jest i tak z definicji ograniczona przez przewód i sprężarkę, natomiast wygodny chwyt i najlepiej obrotowe mocowanie przewodu pneumatycznego znacznie ułatwiają pracę również w miejscach o ograniczonym dostępie. 

Zakres nitowania

W zależności od siły roboczej i cech konstrukcyjnych poszczególne nitownice mogą radzić sobie z materiałami różnej grubości. Rozsądny przedział to 2,4-5 mm, ale należy zawsze mieć na uwadze planowane prace. Czasem będzie to nawet zbyt duża grubość, a czasem wystarczy, choć na granicy.

Ciśnienie robocze

Jak w każdym narzędziu pneumatycznym, duże znaczenie ma ciśnienie robocze. W dobrych nitownicach używanych w warunkach domowych i wielu warsztatach wystarcza 5-7 bar. To i tak stosunkowo dużo i w tym zakresie można uzyskać siłę roboczą rzędu 7 kN. Co ważne – nawet osiągnięcie 5 bar nie jest możliwe na niektórych najtańszych sprężarkach, więc tutaj trzeba pamiętać, że sama nitownica to jeszcze nie wszystko, ponieważ jej skuteczność zawsze zależy od zastosowanej sprężarki.

Zbieranie zerwanych gwoździ

Nity zrywalne montuje się łatwo, problemem natomiast jest kwestia uprzątnięcia zerwanych gwoździ. Dziś wiele nitownic jest już wyposażonych w specjalne pojemniki, do których te końcówki mogą zostać zassane. To z jednej strony bardzo wygodne, ponieważ pozwala zachować nienaganny porządek, ale z drugiej strony należy mieć też na względzie, że pojemnik taki może w określonych sytuacjach obniżać wygodę używania nitownicy. 

Końcówki robocze

Zwykle do nitownic producent dołącza już odpowiedni zestaw końcówek roboczych, natomiast warto się w tej kwestii upewnić. Jeśli nie, to zakup całkiem niezłych końcówek nie jest już dużym wydatkiem, tylko trzeba pamiętać o właściwym ich dopasowaniu do urządzenia i używanych nitów.

Marka

W przypadku nitownic pneumatycznych marki nie zawsze są szeroko rozpoznawalne. Część z nich to producenci niemal wyłącznie narzędzi pneumatycznych. Tak czy inaczej, na czele listy popularności nitownic pneumatycznych stale pojawiają się firmy Wurth, Corona, Yato, Beta czy Gesipa. Turno na podstawie samej marki przesądzać o przydatności narzędzia, ale jednego można być pewnym – biorąc do ręki sprzęt producenta z półki dla majsterkowiczów, nie należy się po takiej nitownicy spodziewać ani wielkich możliwości, ani dużej wytrzymałości. 

Cena

To, że cena jest ważnym kryterium wyboru, nie powinno dziwić. A ile trzeba zapłacić za dobrą nitownicę pneumatyczną? Najtańsze kosztują już około 200-300 złotych, natomiast znacznie częściej polecane są te, które kosztują 1500-2000 złotych. Nitownica pneumatyczna do nitonakrętek będzie kosztowała mniej więcej tyle samo i tu znów trzeba będzie przyjrzeć się konkretnym możliwościom i randze producenta.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)