Udostępnij
Skomentuj

Nitownica ręczna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Nitownica ręczna, najprostsze w swojej rodzinie urządzenie przeznaczone raczej do okazjonalnego użytku, wcale nie jest banalnie proste. Wybór narzędzia może przysporzyć niemałych trudności, szczególnie że w ostatnim czasie na rynku pojawiły się nitownice ręczne, które – według producentów – mają zdeklasować starsze modele. Jak nie dać się naciągnąć na zbyt duży wydatek i odszukać ręczną nitownicę na miarę potrzeb?

Nitownica ręczna – budowa

Budowa nitownicy ręcznej nie jest przesadnie skomplikowana. Narzędzie to powstało, by zastąpić zestaw prostszych narzędzi ręcznych stosowanych do ręcznego zamykania nitów. W głowicy roboczej znajduje się element pozwalający na wciągnięcie zrywalnego nitu z dość dużą siłą do środka – nie jest on odcinany, tylko właśnie zrywany, co zresztą od strony technicznej jest prostsze, ale wymaga przyłożenia znacznej siły.

Konstrukcja ręcznej nitownicy do nitonakrętek jest bardzo podobna – różnice wynikają tylko z konstrukcji nitu, ale zasada działania jest identyczna. To zaciśnięcie rękojeści pozwala na skręcenie nitonakrętki na ustawioną wcześniej długość gwintu.

Dlaczego warto postawić na nitownicę ręczną?

Poza nitownicami ręcznymi można jeszcze kupić elektryczne i pneumatyczne. Jakie powody przemawiają za wyborem ręcznego narzędzia wymagającego czasem dość dużej siły? Jest ich kilka.

  • Prosta konstrukcja. Niby nie jest to zaletą samo w sobie, ale im prostsze narzędzie, tym mniejsze ryzyko, że się zepsuje, a to już wartość dodana. Poza tym przy prostej konstrukcji niewielkie niedokładności przy projektowaniu nie przekładają się na drastyczny spadek skuteczności, co ma miejsce przy nitownicach elektrycznych.
  • Niska cena. Całkiem dobrą nitownicę można kupić za kilkadziesiąt złotych, a pneumatyczne (pomijając już konieczność zakupu kompresora) kosztują co najmniej kilka razy więcej. Bardzo dobre i popularne nitownice ręczne K2 i PR16 to modele, które już bardzo długo cieszą się niesłabnącą popularnością, co świadczy o tym, że mimo niewysokiej ceny, można im zaufać.
  • Niezależność. Nitownica ręczna nie wymaga żadnego zasilania. Wprawdzie przy dłuższej pracy nieuchronnie stanie się niewygodna, ale do prac hobbystycznych, a nawet niewielkich łączeń fachowych będzie najzupełniej wystarczająca i nie trzeba będzie martwić się ani kosztem eksploatacji kompresora, ani rozładowanym akumulatorem.

Jaka nitownica ręczna – kryteria wyboru

Wybór nitownicy ręcznej nie jest przesadnie skomplikowany. Niewiele jest parametrów, którymi się one różnią. Na początek trzeba tylko zdecydować, jakie urządzenie jest potrzebne: nitownica do nitonakrętek czy nitownica do nitów zrywalnych. Między tymi dwoma typami istnieją bowiem dość spore różnice w sposobie użycia. A co w dalszej kolejności?

  • Wygoda. W przypadku narzędzi ręcznych zawsze jest to ekstremalnie ważne. Wygodne, antypoślizgowe uchwyty, których kształt pozwala wygodnie zacisnąć nitownicę, to absolutnie podstawowy wymóg. Jeśli rękojeść będzie niedopracowana, to już przy drugim nicie nie da się dobrze pracować.
  • Wielkość. Warto zwrócić uwagę na wielkość, ponieważ duże narzędzia można oprzeć na przykład o stół roboczy, zyskując wygodę i większą stabilność, ale małe lepiej sprawdzają się w trudno dostępnych miejscach. Tutaj trzeba kierować się własnymi planami co do wykorzystania narzędzia.
  • Końcówki robocze. Nitownice nie są w pełni uniwersalne. Mogą być przeznaczone do pracy tylko z niektórymi wielkościami i typami nitów. Najpopularniejsza nitownica do nitów stalowych jest pod tym względem bardzo dobrym wyborem. Przy okazji warto też zwrócić uwagę na to ile i jakich trzpieni do nitonakrętek producent dołącza do „zestawu startowego”. W wielu nitownicach zmieniać można też całe głowice robocze (do nitów zrywalnych, nitonakrętek i nitokołków).
  • Konstrukcja głowicy. Nitownica ręczna z głowicą obrotową będzie szczególnie praktyczna przy realizacji nietypowych połączeń, ponieważ głowica obracająca się o 360° pozwala na dostęp z każdej strony.
  • Solidność wykonania. Nitownica jest narzędziem, które obsługuje się z dużą siłą i używa się w trudnych warunkach. Powinna więc być solidna, mieć zwartą konstrukcję, a wszystkie części powinny być ze sobą stabilnie i bezpiecznie połączone. Na tym etapie z porównania odpadnie większość najtańszych chińskich nitownic, których użyteczność i tak w praktyce jest mocno ograniczona.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)