Udostępnij
Skomentuj

Niwelator laserowy - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Zakup naprawdę dobrego i wytrzymałego niwelatora laserowego jest sporym wydatkiem. Problem z wyborem odpowiedniego urządzenia wynika natomiast z tego, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat pojawiło się nie tylko wiele nowych modeli, ale wręcz nowych klas niwelatorów, które już na dobrą sprawę określa się nowymi nazwami, by ułatwić poszukiwanie właściwego sprzętu.

Niwelator: co to jest?

Według podstawowej definicji niwelatorem nazywa się urządzenie ustawiane na trójnogu, służące do pomiaru różnicy wysokości między punktami w  terenie. Dziś jednak ta definicja jest bardzo nieścisła: już sam montaż na trójnogu często jest niepraktyczny, a sam pomiar różnicy wysokości to bardzo podstawowa funkcja, która mało komu wystarcza. Dzisiejsze niwelatory są czasem wykorzystywane nie tylko przy pracach geodezyjnych, ale też remontowych we wnętrzach, a zakres ich możliwości jest coraz szerszy.

Co widać przez niwelator?

Jeśli chodzi o niwelatory laserowe, to najczęściej nie widać niczego, ponieważ dziś wiele modeli wyposaża się już w systemy detekcji wiązki i z panelu tylko odczytuje się współrzędne „trafień”. W klasycznych niwelatorach optycznych, dziś już używanych coraz rzadziej, widać jedynie łatę, z której odczytuje się wartość wskazaną przez celownik niwelatora. Podobny system działa w podstawowych niwelatorach laserowych, z tym że zamiast klasycznego celownika, wynik jest wskazywany przez plamkę lasera.

Jak używać niwelatora? Jak mierzyć niwelatorem?

Krótka instrukcja mówi, że wystarczy ustawić stabilnie łatę i niwelator, aby dokonać bezpośredniego pomiaru. W praktyce jednak – szczególnie bardziej skomplikowane niwelatory – wymagają wprowadzenia wartości początkowych i ustalenia planu pomiarów. Aby zrozumieć, jak działa konkretny model, trzeba po prostu zapoznać się z jego instrukcją.

Podstawowe cechy niwelatorów laserowych

Wszystkie niwelatory laserowe, bez względu na typ, wielkość czy model, będą opisywane tymi samymi podstawowymi parametrami. Ich znajomość jest konieczna, aby dobrać sprzęt najlepiej dopasowany do specyfiki określonych zadań.

image
 • Dokładność. Może wynosić mniej więcej od milimetra do kilkudziesięciu milimetrów, ale ocenić ją można jedynie wtedy, kiedy jest podany także zasięg, przy jakim taką czy inną dokładność się osiąga: czym innym jest przecież dokładność rzędu 5 mm na długości 5 metrów, a czym innym taka sama dokładność przy odległości kilometra.
 • Zasięg. W zależności od modelu może wynosić od kilku metrów do ponad dwóch kilometrów, natomiast zdecydowana większość niwelatorów dobrze pracuje na odległościach nieprzekraczających 100-200 metrów. Wyjątkiem są niektóre urządzenia skonstruowane z myślą o pracy wewnątrz pomieszczeń.
 • Zasilanie. Większość niwelatorów ma zasilanie akumulatorowe, przy czym niezbędne jest albo ładowanie akumulatorów, albo wymiana ich na zapasowe w czasie prac. Pojemność ogniw jest tu bardzo ważna, podobnie jak analiza realnych potrzeb dotyczących zasilania: czy trzeba kupować kolejne akumulatory, zwiększając koszty inwestycji? A może wystarczy zapewnić możliwość doładowania, choć kosztem czasu pracy?
 • Sposób mocowania i stabilizacji. Niwelatory laserowe z podstawowej grupy są stabilizowane mechanicznie. Droższe i wyposażone w różne dodatkowe funkcje modele mają stabilizatory elektroniczne z silniczkami korekcyjnymi. Samo mocowanie – trójnóg, monopod, podwieszenie – również ma duże znaczenie dla możliwości wykonania niektórych zadań.
 • Dodatkowe akcesoria i integracje. W zależności od klasy niwelatora, może on być zaopatrzony w dodatkowe elementy funkcyjne: łaty, czujniki prowadzące, detektory itp. Nie zawsze są one potrzebne, ale w rozbudowanych zestawach profesjonalnych stanowią bardzo dużą i istotną część, w znaczący sposób wpływają również na ceny niwelatorów.

Niwelatory: wybór w zależności od miejsca mocowania

Standardowe niwelatory ustawia się na trójnogu, ponieważ jest on najstabilniejszy. Dziś jednak czasem korzysta się też z monopodów. To jednak wariant podstawowy. Niektóre nowoczesne niwelatory można wykorzystać do prowadzenia maszyn budowlanych a część prostszych modeli w pośredni sposób ułatwia pracę mniejszymi maszynami. W tym przypadku podczepia się niwelatory na specjalnych uchwytach lub ustawia na niewysokich trójnogach(statywach):

 • niwelator do traktorka lub mini koparki: podczepiany lub na trójnogu;
 • niwelator do traktora lub ciągnika: podczepiany;
 • niwelator do koparko-ładowarki: podczepiany.

Niwelatory: wybór w zależności od zastosowania

image
 • Niwelator do ziemi: wirujący albo klasyczny, o niedużym zasięgu i przeciętnej precyzji. Jeśli jest wyposażony w wyświetlacz, to ten musi być bardzo jasny. Te same właściwości wyróżniają urządzenia opisane jako niwelator go gruntu.
 • Niwelator do posadzek: musi być niewielki i bardzo precyzyjny, za to może mieć ograniczony zasięg. Warto zdecydować się na zakup modelu z wiązką wirującą. Te same zasady obwiązują przy poszukiwaniu niwelatora do posadzek samopoziomujących
 • Niwelator do trawnika: nie musi mieć dużej precyzji i wystarczy średni zasięg, za to widoczność plamki i jasność wyświetlacza, jeśli jest dostępny, muszą być bardzo duże.
 • Niwelator do wylewek betonu i kostki brukowej: zwykle wystarcza średnia dokładność i zasięg, za to przy układaniu kostki brukowej pomocny będzie model wirujący z przedłużonym czasem pracy.
 • Niwelator do ogrodzeń: wirujący nie będzie przydatny (chyba że do ustalania pionu, co też jest dodatkową funkcją niektórych niwelatorów). Musi za to być mały i poręczny, żeby użyć go nawet tam, gdzie miejsca jest mało.

Marki i ceny

Niwelatory – i samopoziomujące, i te poziomowane ręcznie – są drogimi urządzeniami, a im więcej dodatkowych funkcji oferują, tym są droższe. Dobry, mały liniowy niwelator laserowy Stanley kosztuje mniej więcej 1000-1300 złotych. Za modele najbardziej rozbudowane płaci się nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych (na przykład te, które mogą służyć jako narzędzie nawigacyjne dla spychacza). Dobry niwelator średniej półki (Bosch, Hilti) kosztuje 1500-2500 złotych za model o przeciętnych możliwościach. Niwelator Topcon do zastosowań profesjonalnych będzie kosztował kilka tysięcy złotych.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)