Udostępnij
Skomentuj

Nowoczesne lampy do salonu ─ jak wybrać modne oświetlenie?

Oświetlenie pokoju dziennego to istotna kwestia, o której należy pamiętać podczas aranżacji salonu.

Oświetlenie pokoju dziennego zapewniają nie tylko duże okna, ale także odpowiednio dobrane lampy, które dają dużo światła.

Polecane lampy w nowoczesnym stylu

Nowoczesne propozycje znanych i mniej znanych projektantów pomagają wprowadzić do salonu nutę wyrafinowanego charakteru. Dzisiaj podpowiadamy, jaką lampę stojącą wybrać? Jaka wysokość lampy nad stołem będzie właściwa? Oraz jaką lampę do kącika czytelniczego dobrać?

Jak oświetlić salon?

Planowanie oświetlenia w pokoju dziennym wymaga dostosowania światła do charakteru pomieszczenia i pełnionych przez niego funkcji. To w salonie domownicy spędzają najwięcej wolnego czasu. W tym pomieszczeniu toczy się życie rodzinne oraz organizowane są spotkania ze znajomymi. Pokój dzienny służy również do wielu innych czynności, np. oglądania filmów w tv, czytania książek oraz oddawania się chwili relaksu.

Nowoczesne lampy do salonu można podzielić na trzy podstawowe grupy:

 1. lampy użytkowe ─ ich głównym zadaniem jest odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, zazwyczaj są to lampy wiszące,
 2. lampy dekoracyjne ─ umożliwiają podkreślenie charakteru wnętrz, najczęściej dopasowywane są do stylu wystroju pomieszczenia, mogą to być nowoczesne plafony do domu,
 3. lampy efektowe ─ jak sama nazwa wskazuje, ich zadaniem jest tworzenie efektu, dla przykładu może być to skierowanie wiązki światła w taki sposób, aby precyzyjnie oświetlić jakiś konkretny element.

Dobrze dobrane oświetlenie to takie, które wpisuje się w potrzeby użytkowania danego pomieszczenia. Zaleca się, aby w salonie zaplanować kilka równomiernie rozmieszczonych źródeł światła. Włączenie wszystkich pozwoli rozświetlić całe wnętrze, uruchomienie tylko niektórych zapewni delikatne oświetlenie podczas wieczornego relaksu lub oglądania tv. Nowoczesne lampy do salonu stojące to najlepsze uzupełnienie dla ich wiszących odpowiedników. Trendem ostatnich sezonów są geometryczne lampy wiszące oraz lampy z tworzywa sztucznego. Modele tego typu podkreślają nietypowość wnętrza, stanowiąc atrakcyjny element dekoracyjny.

Lampy stojące w skandynawskim stylu

Nowoczesne lampy do salonu w stylu skandynawskim charakteryzują się:

 • prostotą i oszczędnością formy,
 • wykorzystaniem naturalnych materiałów (np. drewno, tkaniny, metal, papier), jednak również niektóre lampy z tworzywa sztucznego doskonale wkomponowują się w styl skandynawski,
 • wykorzystaniem stonowanych kolorów.

Lampa stojąca Brooklyn

Oświetlenie pokoju dziennego za pomocą lamp w stylu skandynawskim ma za zadanie nadać wnętrzu przytulności i rodzinnego charakteru. Nowoczesne lampy do salonu stojące ─ kilka oryginalnych inspiracji:

 • King Home Halm Floor to połączenie mosiądzu oraz szkła w nowoczesnym wydaniu, to odpowiedź na pytanie, jaką lampę do kącika czytelniczego,
 • Alfa Defakto ─ na smukłych, drewnianych nogach umieszczono jasny klosz, który podkreśli skandynawski styl w pomieszczeniu,
 • Eglo Priddy to prosta, minimalistyczna lampa wykonana z metalu. Pozwala na regulację kąta nachylenia źródła światła.

Lampy sufitowe w stylu loft

Nowoczesne lampy do salonu w stylu loft stanowią uzupełnienie minimalistycznych wnętrz, nawiązujących swym wystrojem do sali przemysłowej w fabryce. Modele w stylu loft mogą być proste lub o nieco bardziej skomplikowanej formie. Pełnią funkcję dekoracji wnętrza, przyciągając wzrok domowników i gości. Modele loft to inaczej lampy w stylu rustykalnym.

Lampy wiszące w stylu loft ─ kilka stylowych inspiracji:

 • Sollux Gaspare to wiszący model miedziany, druciane formy to lampy, które dają dużo światła,
 • Argon Calvados to lampa rodem z sali fabrycznej, metalowa konstrukcja połączona z drutami oraz łańcuchem doskonale wkomponuje się we wnętrza w stylu loft,
 • lampy Italux Pedro to nowoczesne plafony do domu, które dzięki nietypowemu kształtowi podkreślają oryginalny charakter wnętrza.

W przypadku modeli wiszących może pojawić się pytanie, jaka wysokość lampy nad stołem jest optymalna. Źródło światła nie powinno oślepiać osób siedzących w jego pobliżu. Lampę należy zawiesić w wysokości ok. 80-90 cm nad stołem, aby zapewnić optymalne oświetlenie przestrzeni.

Ciepła czy zimna barwa światła?

Warto wiedzieć!

Trzystopniowy podział temperatury barwy światła: zimna (4800-5000 Kelwinów), neutralna (3500-4000 Kelwinów) oraz ciepła (2700-3000 Kelwinów). Należy jednak pamiętać, iż podane wartości mogą różnić się między sobą w przypadku poszczególnych producentów.

 • Barwa ciepła ─ wprowadza do pomieszczenia nastrój spokoju i relaksu.
 • Barwa zimna ─ polecana jest do miejsc, w których wymagane jest skupienie, np. do gabinetu.
Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)