Udostępnij
Skomentuj

Nóż szefa kuchni - jaki wybrać? Który będzie najlepszy?

Jesteś prawdziwym szefem kuchni? Masz już swój nóż? Nóż szefa kuchni to niezbędnik każdego masterchefa – jeśli go nie masz, trzeba to nadrobić!

Co to jest nóż szefa kuchni?

Nóż szefa kuchni to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Jest to niezbędny i podstawowy nóż dla każdego kucharza. Nadaje się zarówno do krojenia warzyw, jak i do mięsa. Nóż ten ma szerokie ostrze przy rękojeści, które zwęża się wraz z rosnącą odległością od trzonka. Jest to narzędzie raczej długie – ma najczęściej 20- lub 25-centymetrowe ostrze.

Jak używać noża szefa kuchni?

Nóż szefa kuchni jest bardzo wszechstronnym nożem. Służy do o krojenia, szatkowania, rozgniatania, siekania, a także przenoszenia jedzenia np. z deski na patelnię czy do garnka. Istnieje wiele technik krojenia za pomocą noża szefa kuchni, a najbardziej znani kucharze nierzadko uczą w swoich programach i podcastach, jak kroić nożem szefa kuchni. Sposób użycia noża zależy też od efektu, jaki chcemy uzyskać. Inaczej postępujemy, jeśli chcemy coś pokroić, inaczej, gdy trzeba posiekać produkt, jeszcze inaczej, gdy potrzebne jest miażdżenie. Ważne, by we wszelkiego rodzaju korzystaniu z noża zachować zasady bezpieczeństwa.

Jak ostrzyć nóż szefa kuchni?

Ostrość noża to podstawowa funkcja, na jakiej powinno nam zależeć w przypadku jakiegokolwiek noża. Wiadomo, że każdy nóż prędzej czy później nam się stępi. Te lepszej jakości (nierzadko wcale nie dużo droższe) tępią się rzadziej. Tylko ostry nóż spełnia właściwie swoją funkcję i wbrew pozorom jest bezpieczniejszy, bo redukuje niepotrzebne ruchy, które często są niebezpieczne i powodują skaleczenia.

Do ostrzenia noża szefa kuchni sprawdzi się zwykła osełka do ostrzenia albo specjalny kamień. Do niektórych noży polecana jest specjalna diamentowa ostrzałka. Można te narzędzia nabyć zazwyczaj w tym samym miejscu, co noże. Aby naostrzyć nóż, należy przeprowadzić kilkakrotnie ostrze po powierzchni osełki i cieszyć się lepszą ostrością naszego narzędzia.

Nóż szefa kuchni - rodzaje

Nóż szefa kuchni jest najbardziej uniwersalnym nożem i producenci prześcigają się w ich produkcji, bo jest to jedno z podstawowych narzędzi w naszej kuchni.

Najbardziej znane noże to:

Powyżej wymienione cechują się dużą precyzją wykonania i doskonałą jakością. Warto zwracać uwagę, by wybierać kuty nóż szefa kuchni. To zapewni precyzję ruchów i doskonałą ostrością. To, co różni te noże, to często cena. Wielu zastanawia się, jaki nóż szefa kuchni do 100 zł wybrać. Na szczęście jest to kwota, za którą można już wybrać nóż znanego producenta.

Jak wybrać nóż szefa kuchni?

Wybierając noże, trzeba zwracać uwagę na materiały, z jakich nóż jest wykonany. Przy tym warto pamiętać, by przyglądać się zarówno ostrzu, jak i rękojeści.

Ostrze noża szefa kuchni powinno być wykonane z solidnych materiałów. Bardzo często ostrza tego typu noży wykonane są ze stali nierdzewnej. To dobre rozwiązanie, które pozwala na korzystanie z noża przez bardzo długi czas. Często obiektem poszukiwań klientów chcących się zaopatrzyć w nóż szefa kuchni jest stal damasceńska. Stal damasceńska to stal bardzo tradycyjna i zapewnia również bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o trwałość i bezawaryjność użytkowania.

Dużą popularność zdobywają też noże szefa kuchni z ceramicznym ostrzem. Są one znacznie lżejsze od tych wykonanych ze stali. Zazwyczaj też ostrza są w tym przypadku cieńsze. Istnieją również ostrza tytanowe, które również są lżejsze od tych stalowych i także charakteryzują się znaczną trwałością i są mało podatne na wszelkie uszkodzenia.

Warto też zwracać uwagę na opis ostrza. Czasem noże wykonane są z jednego materiału, a mają powłokę ochronną z innego materiału. To, czy nóż jest na przykład tytanowy, czy ma tylko tytanową powłokę, ma znaczenie. Powłoki zazwyczaj ścierają się po dłuższym użytkowaniu noża szefa kuchni, a wiadomo, że jest narzędzie, z którego korzystamy często.

Warto również zwracać uwagę na rękojeść noża szefa kuchni. Zazwyczaj zwracamy uwagę na ostrze, bo ono jest w krojeniu najważniejsze, ale dobrze pomyśleć także o bezpieczeństwie i wygodzie użytkowania. Dobrze, jeśli rękojeść jest odpowiednio wyprofilowana i wykonana z dobrych materiałów. To zapewnia nie tylko mocny chwyt noża i precyzję w wykonywaniu ruchów, lecz także bezpieczeństwo użytkowania. Stabilny chwyt redukuje ryzyko wypadków w kuchni.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)