Udostępnij
Skomentuj

Obieraczki do pomarańczy – jakie są najlepsze? Manualna czy elektryczna – którą wybrać?

Jak wybrać obieraczkę, aby była rzeczywiście prosta w obsłudze i przydatna? Lepsza będzie obieraczka elektryczna czy manualna?

Obieraczka do pomarańczy do gadżet przydatny nie tylko w okresie świątecznym. Posiadanie takiego narzędzia w domu może sprawić, że domownicy częściej i chętniej sięgają po bogate w witaminę C cytrusy.

Obieraczka do pomarańczy i innych cytrusów – co to jest i jak działa?

Obieraczki do pomarańczy dzielimy na te manualne i elektryczne. Na początek przyjrzyjmy się tym pierwszym. Oto najpopularniejsze rodzaje:

  • nożyk do obierania pomarańczy – najprostsza obieraczka to nożyk wyposażony w dwie końcówki. Pierwsza umożliwia nacinacie skórki owocu od góry w dół. Dzięki kolejnej możemy łatwo podważyć naciętą uprzednio skórkę oraz oddzielić ją od pomarańczowego miąższu. Tą pierwszą, ostrzejszą częścią możemy na koniec podzielić owoc na cząstki. To proste, przydatne urządzenie, wymaga jednak od nas trochę czasu, co może być uciążliwe, jeśli zależy nam na obraniu sporej ilości, na przykład do soku;
  • obieraczka do pomarańczy tupperware – metalowy nożyk może jednak poszarpać owoc, nie nadaje się ponadto do użycia przez dzieci. Odpowiedzią na to są obieraczki tupperware stworzone z twardego plastiku. Poręczna obieraczka z jednej strony wyposażona jest w niewielki ostry trójkąt, umożliwiający przecięcie pomarańczy czy innego cytrusa. Drugą, niezaostrzoną częścią możemy zdjąć nacięte skórki z owocu. Zaletą obieraczki tego typu jest także jest niska cena – to koszt zaledwie kilku złotych;
  • obieraczka tomorrow’s kitchen – to plastikowy przyrząd przypominający małą łódeczkę, na spodzie której – na środku – umieszczony jest ostry trójkąt. Nie tnie on owocu, a tylko samą skórkę. Trzymając na główną część, wybijamy ostrze w górę owocu i przeciągamy, nacinając skórę.
  • obierak „ślimak” – działa tak samo, jak ta opisana powyżej. Inny jest tylko design, sprawiający, że całość przypomina zabawkowego ślimaka, i rączka, przypominająca tradycyjny uchwyt.
  • trzy nożyki w jednym – w opcji „trzy w jednym” mamy szpiczastą końcówkę z plastiku umieszczoną na wygodnej, gumowej rączce; niewielkie ostrze ze stali nierdzewnej, które umożliwia obranie pomarańczy czy innego cytrusa, oraz plastikowy skrobak, dzięki któremu łatwo można usunąć białe włókna. To opcja nieco droższa niż te opisane wyżej – kosztuje około 30 złotych. Takie obieraczki na w swojej ofercie przykładowo Fiskars.

Warto wiedzieć

W jednym rzędzie z obieraczkami często stawiane są zestery, które też można nazwać swoistą obieraczką, choć lepsze określenie stanowiła by tarka. Zester to właśnie niewielka, pionowa tarka z poręczny uchwytem, o którą możemy pocierać owoc, aby zedrzeć z niego skórkę.

Obieraczka do pomarańczy elektryczna – jak działa? Dla kogo będzie najlepsza?

Obieraczki manualne znacznie ułatwiają obranie owocu, choć dalej obieranie go wymagać będzie od nas pracy i nakładu czasu. Może być to uciążliwe, jeśli zależy nam na szybkim i dokładnym obraniu większej ilości, na przykład do zrobienia domowego soku albo przy wykorzystaniu komercyjnym. Stąd na rynku dostępne są także obieraczki elektryczne, które zwykle służą do obierania nie tylko cytrusów, ale wszystkich okrągłych owoców. Obieraczki zwykle działają tak, że wkładamy owoc między dwa zakończone ostrzejszymi szpikulcami uchwyty, ustawiamy głębokość obierania (jak gruba ma być skórka) i dajemy urządzeniu pracować.

Zwykle urządzenia tego typu umożliwiają obranie owoców mniejszych, od 4 cm, oraz większych, mierzących do 10 cm. Włączyć można także obieranie podwójne, szczególnie przydatne jeśli chodzi o cytrusy. W tej opcji najpierw maszyna usuwa skórę, a później, znacznie mniej głębokim cięciem, także białe włókna przylegające do miąższu. Takie obieraczki mają w swojej ofercie na przykład firmy Pelamatic czy Famirosa.

Uwaga!

Kupując elektryczną obieraczkę, zwracajmy uwagę, czy poszczególne części są łatwe w montażu i demontażu – znacznie ułatwi nam to czyszczenie narzędzia.

Obieraczka do cytrusów, pomarańczy i innych owoców

Jakie jeszcze warzywa czy owoce można obierać za pomocą specjalnie do tego zaprojektowanych, prostych urządzeń? Pomarańcze czy inne cytrusy jedynie otwierają tę listę. Na rynku dostępne są różne ułatwienia dla amatorów owoców, szczególnie przydatne dla tych z grubą skórą, którą inaczej ciężko obrać, jak i miękkich owoców z wyjątkowo cienką powłoką, gdzie obieranie nożem może uszkodzić miąższ. Używanie obieraczki zwykle też sprawia, że uzyskujemy więcej samego owocu niż w przypadku obierania zwykłym nożem – są one zaprojektowane tak, aby oddzielić samą skórę.

Warto wiedzieć

Zwracajmy uwagę na jakość produktu – cienkie obieraczki plastikowe mogą łatwo się złamać przy pracy z grubą skórką pomarańczy.

Jakie jeszcze owoce możemy zatem obierać za pomocą obieraczek? Miłośnicy kiwi znajdą dla siebie lekką obieraczkę wyposażoną w dwa końce, wykonaną z grubszego plastiku, który nie uszkodzi owocu. Szczególnie przydatna przy obieraniu jest też obieraczka do ananasa, którego często nie kupujemy właśnie dlatego, że tak ciężko go obrać. Jest to urządzenie nieco droższe niż zwykłe obieraczki do miękkich owoców, jednak pozwala bezpiecznie usunąć twardy pancerz. Prostsze są obieraczki do jabłek czy awokado. Istnieją także specjalne krajalnice do mango i arbuza.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)