Udostępnij
Skomentuj

Obraz do skandynawskiego salonu - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Charakter wnętrza buduje się nie tylko poprzez dobranie odpowiednich kolorów czy intuicyjnego rozmieszczenia mebli. Umiejętne dobranie dodatków, niejednokrotnie powoduje, że wnętrze zmienia swoje oblicze. Mówiąc o dekoracjach, mamy na myśli ramki ze zdjęciami, różnego rodzaju świeczki i świeczniki czy modne teraz kule świetlne.

Nie możesz jednak, zapomnieć o tradycyjnych formach jakimi są obrazy. Są one niebanalnym ukoronowaniem charakteru wnętrza. Jeśli wybierzesz obraz, który idealnie będzie pasował do salonu, efekt będzie taki,  jakiego nawet nie oczekiwałeś.

Obrazy vs. obrazki

Trzeba przyznać, że w ostatnich latach na popularności zyskało dekorowanie ścian obrazkami np. motywacyjnymi czy nawet naklejkami. Są to dekoracje schludne i relatywnie tanie. Warto jednak, pomyśleć o obrazie jako dystyngowanym, ale nie pretensjonalnym przekazie artystycznym. Tradycyjne obrazy, nie tylko ozdobią Twój salon, ale i uczynią go przestrzenią do głębokiego relaksu w ramionach artystycznego wyrazu.

Salon w stylu klasycznym

Barokowy przepych nie jest charakterystyczny dla wnętrz klasycznych. Dominuje raczej tendencja do mniejszej strojności zarówno w umeblowaniu jak i dekorowaniu. Do takiego wnętrza, powinieneś wybrać antyki jak i współczesne reprodukcje klasycznych dzieł malarskich.

Do wnętrz klasycznych pasują portrety, pejzaże, martwa natura, a nawet obrazy utrzymane w tonacji czarno białej. Należy pamiętać, aby do obrazu wybrać odpowiednią ramę. W tym wypadku, najlepiej sprawdzi się rama drewniana lub metalowa.

Salony nowoczesne

Styl nowoczesny jest niezwykle popularny. Jest to styl, którego nie sposób opisać  tradycyjną definicją. Ze względu na mnogość aranżacji, w każdym wydaniu może wyglądać inaczej. Jakie obrazy pasują do salonu w nowoczesnym wydaniu? W zależności od upodobań, możesz wybrać obrazy abstrakcyjne lub czarno-białe, które również sprawdzają się w salonach minimalistycznych. Ciekawym zabiegiem jest stosowanie w obrazach czarno-białych, czerwonego akcentu w postaci np. kwiatów. We wnętrzach nowoczesnych, świetnie sprawdzają się wydruki na płótnie, obrazy kubistyczne oraz nowoczesne pejzaże. Tego rodzaj obrazy są bardzo wyraziste dlatego najlepiej jest wybrać ramy subtelniejsze np. cienkie metalowe.

Salony w stylu skandynawskim

Nie jest tajemnicą, że skandynawowie lubią prostotę, funkcjonalność i dobry design. W skandynawskich wnętrzach dominują więc proste grafiki przedstawiające zwierzęta oraz ludzi. Dość często, obrazy utrzymane są w kolorystyce czarno-białej. Dzięki temu zabiegowi, można obok siebie zamieścić parę obrazów, które mogą się komponować tematycznie. Możesz również pomyśleć o obrazach podświetlanych, które stworzą subtelną atmosferę.

Jaki wybrać obraz do dużego salonu?

Masz duży salon? To świetnie! W takim salonie masz wiele możliwości jeżeli chodzi o dobranie obrazu. Takie wnętrze możesz wyposażyć zarówno w duże, jak  serię małych obrazków. Nie musisz martwić się o doświetlenie, ponieważ wnętrze o większej powierzchni zazwyczaj jest jasne. Dobrze sprawdzą się obrazy ilustrujące długość i głębie np. pejzaże. Miłośnicy sztuki, mogą się zaopatrzyć w ciężkie antyki, które wzbogacą i nie przytłoczą wnętrza.

Jaki wybrać obraz do małego salonu?

Przy małym salonie godne polecenia są obrazy o mniejszych gabarytach, w subtelnych ramach. Powinieneś pamiętać, aby obrazy wieszać na lepiej oświetlonych ścianach oraz wybierać produkcje w jasnych kolorach - masz wtedy pewność, że obraz nie przytłoczy wnętrza.

O czym jeszcze pamiętać?

Przy zakupie obrazów, oprócz aspektów estetycznych, powinieneś wziąć pod uwagę również aspekty czysto techniczne. Pamiętaj, że technika wykonania obrazu, może być kluczowa przy komponowaniu go z otoczeniem. Oprócz klasycznych malunków na płótnie, możesz pomyśleć o cyfrowych wydrukach na płótnie czy obrazu ze zdjęcia, które dobrze będą komponować się z wnętrzami nowoczesnymi.

Tak jak już wcześniej zostało napisane, wielkość obrazu musi współgrać z wielkością pomieszczenia. Jeśli nie jesteś pewien, czy dobrze oceniłeś wielkość obrazu, możesz wyciąć z kartonu szablon i przyłożyć go do ściany.

Weź pod uwagę cenę. Nie zawsze droższe malunki będą lepiej komponowały się z wnętrzem.

To, jaki obraz wybierzesz zależy wyłącznie od Twojej wyobraźni. Obraz z turkusowym dmuchawcem do szarego salonu? Czemu nie? Jeżeli tylko nie ucierpi na tym kompozycja to nie widzimy przeciwwskazań.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)