Udostępnij
Skomentuj

Ociekacz na buty – jaki powinien być? Jak wybrać najlepszy?

Ociekacz na buty to praktyczne akcesorium, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Dobry model nie wchłania wilgoci, ale ją odprowadza, sprawiając, że buty szybciej schną, nie brudząc podłogi. Zwiększa to nie tylko nasz komfort, ale też higienę korzystania z butów w deszczowym czy śnieżnym czasie. Ociekacze to zwykle czarne gumowe płaty, które niestety nie kojarzą się w wyżynami estetyki. Dokładna kwerenda pozwala jednak na odkrycie, że producenci tworzą także inne rodzaje ociekaczy.

Ociekacz na buty do przedpokoju czy wycieraczka?

Ociekacz na buty to nie to samo co wycieraczka. Wybieraczka jest pojęciem szerszym – jak sama nazwa wskazuje, służy do wycierania, czyli oczyszczania butów, zatem często wykonana jest z bardziej szorstkich materiałów. Ociekacze natomiast, zwykle gumowe, służą do tego, aby buty szybciej pozbyły się wilgoci. Wycieraczka nie pozbywa się wilgoci tak dobrze jak ociekacz, zatem położone na niej buty będą schły wolniej, w niektórych przypadkach – w zależności od materiału – wycieraczka może nawet wspierać wilgotnienie butów. Warto zatem zastanowić się, jakiego akcesorium bardziej potrzebujemy bądź zaopatrzyć się w oba.

Warto wiedzieć

Na rynku istnieją także opcje łączone – ociekacz i wycieraczka w jednym, na podzielonej na pół powierzchni.

Ociekacz na buty gumowy – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Jak wybrać odpowiedni ociekacz? Przede wszystkim zastanówmy się nad jego funkcją i miejscem, gdzie chcemy go usadowić. Czy będzie to przedpokój, a może szafa? Jeśli ta druga, dokładnie zmierzmy, jakiej wielkości potrzebujemy – być może będziemy musieli wybrać ociekacz na buty mały bądź na wymiar. Na jakie inne cechy należy zwrócić uwagę?

  • Materiał wykonania – ociekacze zwykle wykonane są z gumy, spotykane są jednak także modele plastikowe lub nieco większe, przypominające niewielki mebel w formie stojaka, metalowe. Jeśli chodzi o wycieraczki najpopularniejsze, gumowe, spektrum wariacji jest dość szerokie. Możemy zdecydować się na nieco droższy kauczuk albo tańsze gumowe ociekacze z gumy z recyklingu, pochodzące na przykład z dawnych opon.
  • Wysokość krawędzi – jest ważna, bo dzięki niej woda czy piasek lub inne zabrudzenia z butów nie będą zabrudzały nam podłogi. Ociekacze bez krawędzi nadają się tylko na zewnątrz domu.
  • Estetyka – nie chodzi tu tylko o wygląd, ale też o możliwość łatwego utrzymania w czystości ociekacza. Te gumowe, na przykład kauczukowe, łatwo można myć pod bieżącą wodą. Niepolecane są elementy bardzo jasne, na przykład białe – mimo tego że gumę łatwo się myje, po czasie używania na pewno białe fragmenty ściemnieją.
  • Wielkość – zależna jest od preferencji, warto jednak znać standardowe parametry. Żeby swobodnie kłaść na ociekaczu różne rodzaje obuwia, warto wybrać taki, który liczy przynajmniej 40 cm szerokości. Długość zależy od ilości butów, jakie chcemy położyć na wycieraczce.
  • Wypustki – powierzchnia ociekacza nie powinna być jednolita, aby buty nie stały w wodzie i zabrudzeniach, jakie same naniosły. Im wyższe wypustki, tym lepiej dla butów. Częstym rozwiązaniem jest odbijanie kształtu podeszwy na wycieraczce, ale dostępne są też inne, bardziej symetryczne i subtelne wzory.
  • Cena – ten aspekt jest dość różnorodny – za zwykły gumowy ociekacz o wymiarach 40 × 75 cm możemy zapłacić od 15 złotych, lepsze jakościowo lub designerskie modele mogą jednak kosztować nawet 200–300 złotych. Jeśli decydujemy się na te ostatnie, zwróćmy uwagę, czy za ładnym wyglądem idzie zadowalająca trwałość i wysokiej klasy materiał.

Ociekacz na buty przezroczysty – czy to dobre rozwiązanie?

Ociekacz na buty plastikowy, poliwęglanowy czy z przezroczystej gumowy to rzadziej oferowane przez producentów, niemniej na stronach wielu z nich dostępne. Estetyka transparentnego ociekacza jest bardziej dyskretna. Te klasyczne, czarne, rzucają się w oczy, przezroczyste natomiast sprawiają, że widoczna jest spod nich podłoga. Jakie są natomiast wady tego rozwiązania? Przede wszystkim na bezkolorowym modelu szybciej będą widoczne wszelkie przebarwienia, zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne. Mogą być też nieco droższe niż tradycyjne, czarne ociekacze do butów.

Uwaga!

Jeśli wybieramy plastikowe modele, pamiętajmy, żeby wybierać te z naprawdę grubego plastiku – inaczej szybko mogą popękać lub porysować się. Zawsze jednak plastik jeśli chodzi o ociekacze jest dopiero drugim w kolei jeśli chodzi o praktyczność materiałem – preferowana jest guma.

Ociekacz na buty do szafy – jaki wybrać?

Najlepiej, żeby ociekacz nie stał bezpośrednio na drewnianej półce, ale lekko nad nią. Stąd dobrym rozwiązaniem będzie niewielki, niski, metalowy lub wykonany z tworzywa sztucznego stojak na ociekacz oraz buty. Dobrze, aby pozwalał on na układanie obuwia pod lekkim kątem, dzięki czemu będzie lepiej widoczne, nawet jeżeli ułożymy buty jedne nad drugimi. Niektóre szafy są już wyposażone w takie stojaki, często nawet wysuwane, co znacznie ułatwia korzystanie z nich. Pamiętajmy jednak, żeby do szafy zawsze wkładać uprzednio oczyszczone i osuszone buty. Inaczej, parując, mogą wpływać na wygląd i higienę innych rzeczy znajdujących się w szafie.  

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)