Udostępnij
Skomentuj

Odświeżenie mebli - jaka farba do mebli drewnianych?

Malowanie mebli wykonanych z drewna jest aktualnie jednym z najnowszych trendów w zakresie domowego odświeżania wnętrza. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej farby, możliwe jest nie tylko odnowienie, ale również całkowita zmiana stylu wnętrza.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do pielęgnacji i odnowy mebli - pojawia się więc pytanie, jaka farba do mebli drewnianych będzie najlepsza? W przypadku mebli wykonanych z surowego drewna wybór może być trudny, ponieważ do tego typu można dopasować niemal każdy produkt. Przed rozpoczęciem pracy z meblami, należy postawić sobie jeszcze jedno, bardzo ważne pytanie: Czy chcemy zachować motyw naturalnego drewna, słojów czy też chcemy całkowicie zmienić meble. Jest to niezwykle istotna kwestia, ponieważ produkt dobrany niewłaściwie do oczekiwań może być nie do usunięcia – zwłaszcza jeżeli jest to farba do mebli drewnianych w intensywnych kolorach np. czarna farba do mebli drewnianych.

Odpowiedni środek powinien być wybierany w zależności od zastosowania. Farba do mebli drewnianych kuchennych powinna być trwała i odporna na trudne warunki np. parowanie podczas gotowania. Warto zwracać uwagę na tego typu informacje przy wyborze. Jeszcze inna farba będzie stosowana do mebli drewnianych lakierowanych czy do mebli ogrodowych. Jeżeli chodzi o meble ogrodowe, jedną z najlepszych na rynku jest farba do mebli drewnianych Wenge – bardzo wytrzymała, odporna na warunki zewnętrzne. Zawsze przed zakupem farby i malowaniem warto przeanalizować, jakie są nasze oczekiwania i jaki efekt zapewnia producent farby. Jeżeli chodzi o farbę do mebli drewnianych, ceny są bardzo różne – wszystko zależy od parametrów: krycie, ścieralność, wydajność. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest także sam producent. Im bardziej znana marka – tym wyższa cena farby.

Farba czy lakier do mebli drewnianych?

Do mebli drewnianych najczęściej stosuje się specjalne rodzaje farb, jednak nie zawsze. Lakier coraz częściej wykorzystuje się podczas odnawiania i malowania mebli. Lakier tworzy na powierzchni drewna nieprzenikalny filtr. Dzięki temu chroni on powierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wilgocią. Jaki lakier do mebli drewnianych będzie najlepszy? Można zastosować zarówno lakier bezbarwny, jak i ten barwiony. Po jego nałożeniu powierzchnia mebli staje się idealnie gładka. Dużą zaletą lakieru jest również prosty sposób jego usuwania – wystarczy dokładnie zeszlifować powierzchnię. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lakierów w różnych odcieniach. Alternatywą dla tradycyjnej farby i lakieru jest farba do mebli drewnianych w sprayu, którą można bardzo sprawnie i łatwo aplikować na meble.

Farba do mebli drewnianych dla dzieci

Współczesne farby do mebli są w pełni bezpieczne, posiadają wszelkie certyfikaty i można stosować je w przypadku mebli dla dzieci. Dzięki szerokiemu wyborowi farb na rynku dostaniemy je praktycznie w każdym kolorze. Największą popularnością w przypadku pokoju dziecięcego cieszą się farby do mebli drewnianych w kolorze szarym i białym.

Jak przygotować powierzchnię do malowania?

Niezależnie od wyboru farby,  przygotowanie drewna do malowania wygląda prawie identycznie. Należy postępować według kilku prostych zasad, aby odświeżane meble wyglądały tak, jak to sobie zaplanowaliśmy.

  • W pierwszej kolejności należy wyczyścić powierzchnię z kurzu oraz z brudu. Jeżeli jest taka potrzeba, konieczne jest również odtłuszczenie mebli specjalnymi preparatami, które można zakupić w sklepie z farbami.
  • Następnie należy uzupełnić ubytki – powstałe w przeciągu lat użytkowania. W tym celu należy zastosować specjalną szpachlę. Trzeba jednak pamiętać, że w tych miejscach (zwłaszcza jeżeli jest to duża powierzchnia) można uzyskać inny odcień po malowaniu niż na pozostałej części mebli i konieczne będzie nałożenie kilku warstw farby. Pomniejsze rysy można usunąć za pomocą papieru ściernego. Chropowata warstwa wpłynie dodatkowo na wytrzymałość nakładanej farby, która szybciej się wchłonie w meble.
  • Wszelkie pozostałości po szpachlowaniu i ścieraniu papierem należy oczyścić wilgotną szmatką. Tak przygotowana powierzchnia nadaje się już do malowania.

Malowanie mebli drewnianych to bardzo prosty i tani sposób na odświeżenie wnętrza. Z uwagi na niskie koszty taką odnowę można planować co kilka lat, dopasowując meble do aktualnych trendów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)